30 obserwujących
53 notki
217k odsłon
5317 odsłon

Kłamstwa w izraelskim "Haaretz"

Wykop Skomentuj84

Ofer Aderet - dziennikarz lewicowego izraelskiego Haaretz napisał o obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej:

"W polskich obchodach upamiętniających 80 lat od drugiej wojny światowej, Polacy zapomnieli o jednej rzeczy. W wydarzeniach upamiętniających 80 lat od inwazji nazistów na Polskę, która rozpoczęła wojnę, ludobójstwo Żydów zostało pochłonięte, jakby nigdy się nie wydarzyło" 

"Żydzi - grupa, która w drugiej wojnie światowej zapłaciła najwyższą cenę - byli niemal całkowicie nieobecni w przemówieniach, zgromadzeniach, uroczystościach i marszach". 

"Jest prawdą, że prezydent Duda wspomniał, w pojedynczym zdaniu, że żydowscy obywatele Polski byli uwięzieni w gettach i wysyłani do obozów zagłady, ale powiedział, że była to "część 'terroru', który był udziałem 'całego' polskiego narodu" 

Ofer Aderet kłamie. Haaretz te kłamstwa publikuje. 

Aby się o tym przekonać, wystarczy rzecz najprostsza: wystarczy sięgnąć do tekstu najważniejszego przemówienia wygłoszonego podczas obchodów.

Oto dwa fragmenty wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie podczas uroczystości 1 września. 

Pierwszy o Zbrodni Katyńskiej, w którym wymienia obywateli Polski narodowości żydowskiej wśród jej "najlepszych synów":  

"Ale Polska zniknęła z mapy i wielu polskich żołnierzy dostało się do niewoli – i niemieckiej, i sowieckiej. Ta sowiecka szczególnie wryła się w pamięć naszego narodu, ponieważ Sowieci bestialsko zamordowali ponad 22 tys. polskich oficerów – jeńców wojennych – strzałem w tył głowy w Katyniu i innych miejscach. To była straszliwa hekatomba polskiej inteligencji, to była straszliwa hekatomba naszego narodu. To było wycinanie z polskiej tkanki narodowej najlepszych jej synów. Z polskiej tkanki narodowej w szerokim tego słowa znaczeniu. Bo myślę tutaj po prostu o obywatelach państwa polskiego, ściśle mówiąc narodowości bardzo różnej: Polakach, Żydach Ukraińcach, Rusinach – wszyscy byli oficerami Polskiej Armii. Wszystkich ich potraktowano jednakowo, wszystkich ich bestialsko pomordowano." 

Drugi, znacznie obszerniejszy, w którym - wcale nie w "pojedynczym zdaniu" jak twierdzi Aderet - mówi o zagładzie Żydów: 

"Polscy obywatele narodowości żydowskiej zostali zamknięci w gettach. Zostali oznakowani, byli traktowani jak nie-ludzie, byli mordowani, głodzeni, i w końcu poddano ich absolutnej, zbiorowej eksterminacji.  

Przede wszystkim w obozach koncentracyjnych, w obozach zagłady, które Niemcy hitlerowscy zbudowali także na ziemiach, które były etnicznie polskie, na których było kiedyś państwo polskie, zanim zaczęli je okupować. Takim najbardziej znanym z obozów zagłady był obóz Auschwitz-Birkenau. Obóz, w którym w czasie II wojny światowej zamordowano milion sto tysięcy Żydów z całej Europy, przede wszystkim z Polski. Obóz, w którym zamordowano 140 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów i Sinti, 20 tysięcy jeńców radzieckiej Armii Czerwonej i 15 tysięcy ludzi różnych narodowości, przywiezionych do tego obozu z różnych krajów, praktycznie z całej okupowanej przez Niemców Europy. Trudno to sobie dzisiaj w ogóle wyobrazić, zostawiono nam to, można powiedzieć, że Niemcy w ten sposób poniżyli nas - Polaków, że na naszej ziemi pozostawili tę machinę zagłady. Ale dzisiaj jesteśmy jej depozytariuszami, opiekujemy się nią po to, aby dawała światu świadectwo, aby ludzie, zwłaszcza młodzi, przyjeżdżali i wiedzieli, co człowiek mógł wyrządzić drugiemu człowiekowi i co oznacza totalitarny reżim. Co oznacza okrucieństwo i brak poszanowania dla podstawowych praw drugiego człowieka, dla jego godności. Te niemieckie, hitlerowskie, nazistowskie obozy koncentracyjne, te pamiątki tamtych straszliwych dni zagłady II wojny światowej muszą trwać i będą trwały."

Kłamstwa w Haaretz aż biją po oczach.

Co Haaretz chce osiągnąć przy pomocy tych kłamstw?
Wykop Skomentuj84
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura