51 obserwujących
414 notek
333k odsłony
  1810   0

Polska w niespokojnym świecie

 

W Unii Europejskiej

Polska mogłaby być rzeczywistym beneficjentem Unii Europejskiej. Dotąd tak niestety nie było. Traktowano nasz kraj jak wydmuszkę finansową mówiąc oględnie i obrazowo. Kupowaliśmy liche świecidełka za 4 „podarowane” nam euro zapominając, że ze swoich zawsze dorzucamy kolejne 6 euro. Trik tkwił w tym, że rzekomy darczyńca i tak zwykł zgarniać całą dychę. Stąd rosnące długi za liche acz drogie autostrady, których utrzymanie kosztuje krocie. A gdzie zwrot na kapitale? Bo przecież nie na „dealu” gazoport za super drogi katarski gaz, by posłużyć się konkretnym przykładem! Można by tak narzekać bez końca. Żeby tego nie robić, przyjrzyjmy się czym obecnie Unia kusi naszych decydentów. Słyszymy o nowym gazociągu z Danii do Polski, którym popłynie norweski gaz do naszego regionu Europy, czy też o rozbudowie gazoportu w Świnoujściu. Pytania, które nasuwają się biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenia, zdają się szczegółowe biorąc pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tam jednak tkwi diabeł. Oto one: i. czy rury potrzebne do budowy gazociągu wyprodukuje polski podatnik czy też zagraniczny dostawca? ii. kto zaprojektuje od strony technicznej to przedsięwzięcie? Kto okaże się wykonawcą? I tak dalej... A przecież analogiczne pytania należy zadać w przypadku choćby dozbrojenia wojska, na co wydamy w najbliższych latach ponad 100 miliardów złotych czy energetyki, która pochłonie wiele miliardów w nakladów inwestycyjnych. Każda z tych sfer ma swoją specyfikę, a diabeł - powtarzam - tkwi w szczegółach.

 

Między Niemcami a Rosją

Nie jest to temat, który stanowiłby dziś o kwestiach życia i śmierci, choć za naszą wschodnią granicą trwa konflikt zbrojny. I żadne ISIS na Bliskim Wschodzie nie zmieni położenia i sytuacji naszego kraju. Pozostaniemy tu, gdzie trwaliśmy przez wieki. Paradoksalnie, to nasze położenie narzuca strategiczne kierunki rozwoju kraju. Przemysł zbrojeniowy, na którym we współczesnym, niespokojnym świecie nie można stracić, jeśli dobrze zainwestujemy. Technologie podwójnego zastosowania, telekomunikacja, drony, systemy wczesnego ostrzegania, systemy rakietowe łącznie z... rakietami balistycznymi z całą pewnością mogą stanowić jedyny skuteczny środek odstraszania. Ale również - co ważne dla siły gospodarki - rodzimi prywatni kontraktorzy w tej dziedzinie. I dalej, rozwój innych gałęzi przemysłu. Innowacyjność, która nie zaistnieje bez przemysłu. Brzmi jak pobożne życzenia. Cóż, jeśli tak myślisz, to zła wróżba na przyszłość, bowiem są to pytania i decyzje, których nie można zamilczeć i unikać przy pełni władzy wykonawczej.

 

Dobry początek

Podatki od super marketów i sektora bankowego to dobry początek. Okiełznanie samowoli Trybunały Konstytucyjnego również wskazuje, że wyrastamy z okresu dziecięcej naiwności. Czy jednak pojęliśmy już, że niemal każda decyzja w sferze publicznej niesie za sobą konkretne konsekwencje finansowe? Czy potrafimy uczyć się na błędach przeszłości? Czy starczy nam woli, by przeprowadzić realne audyty instytucji państwa, ministerstw i spółek skarbu państwa? Czy zdobędziemy się na rzeczywistą konkurencję z przemysłem niemieckim? Czy stworzymy silne i sprawne państwo, integralne w Unii Europejskiej i NATO, które nakreśli i będzie w stanie bronić w sferze gospodarki, energetyki i obronności racji stanu krajów naszego regionu, popularnie zwanego Międzymorzem?

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale