Komentuj, obserwuj tematy,
Załóż profil w salon24.pl
Mój profil
Jerzy Krajewski Jerzy Krajewski
233
BLOG

Zapomniani bohaterzy 1926 r. w zbiorowych grobach

Jerzy Krajewski Jerzy Krajewski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 18

Zapomniani bohaterzy 1926 r. w zbiorowych grobach

Ofiary wojny domowej w 1926 r. pochowano bezimiennie w zbiorowych grobach.

Ich lista nigdy w Polsce nie była opublikowana.

Obrońcy demokracji w maju 1926 r. zostali zapomniani.

Próbuję przywrócić pamięć o nich.

Poniżej moja korespondencja z prof. Andrzej Chojnowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie ofiar wojny domowej w maju 1926 r., wywołanej przez Józefa Piłsudskiego, przywódcą zbuntowanej bandy żołnierskiej.

 

Sz. P. Andrzej Chojnowski

Szanowny Panie Profesorze!

Czy mógłby mi Pan pomóc w ustaleniu imion i nazwisk obrońców demokracji, poległych w walce ze zbuntowanymi oddziałami Józefa Piłsudskiego w maju 1926 r.?

Chodzi mi o ich imiona i nazwiska.

Sprawa jest pilna.

Lista taka potrzebna mi jest 12 maja 2011 r.

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Krajewski,

 

From: Andrzej Chojnowski [mailto:andrzejchojnowski@mac.com]

Sent: Thursday, May 05, 2011 5:03 PM

To: Jerzy Krajewski

Subject: Re: Imion i nazwisk obrońców demokracji w 1926 r.

 

Taka lista raczej nie była publikowana, w każdym razie nie widziałem jej w druku.

Drugiego pytania nie rozumiem - przecież po stronie rządowej zginęło 81 żołnierzy i 17 oficerów

Pozdrawiam, Andrzej Chojnowski

 

On May 5, 2011, at 6:05 AM, Jerzy Krajewski wrote:

 

 

Sz. P. Andrzej Chojnowski

Szanowny Panie Profesorze!

 

Czy w Polsce nikt tej listy nie opublikował?

 Czy zna Pan imię i nazwisko żołnierza Wojska Polskiego, walczącego po stronie rządowej, który zginął w maju 1926 r.?

 Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Krajewski,

redaktor naczelny Magazynu Przedsiębiorców "Europejska Firma",

dyrektor Klubu Gepardów Biznesu

 

 From: Andrzej Chojnowski [mailto:andrzejchojnowski@mac.com]

Sent: Wednesday, May 04, 2011 9:27 PM

To: Jerzy Krajewski

Subject: Re: Imion i nazwisk obrońców demokracji w 1926 r.

 

Wykazy imienne rannych i zabitych w trakcie wypadków majowych w 1926 r. znajdują się w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, w zespole Komisji Likwidacyjnej generała Lucjana Żeligowskiego.

http://www.pilsudski.org/portal/pl/zbiory/archiwum/kolekcje

Pozdrawiam, Andrzej Chojnowski

 

 On May 6, 2011, at 6:36 AM, Jerzy Krajewski wrote:

Sz. P. Andrzej Chojnowski

 Szanowny Panie Profesorze!

 Staram się zdobyć w Instytucie Piłsudskiego imienną listę obrońców demokracji w maju 1926 r. (Kopia mojej korespondencji z nim w załączeniu. Jestem gotów za listę zapłacić). Jednak widzę, że i oni nie mają niczego gotowego, a sprawa jest pilna.

 

Listę potrzebuję do popołudnia 12 maja 2011 r., bo o godzinie 18 poprowadzę Uroczystość Ustanowienia Dnia Obrońców Demokracji. Więcej o tym pod adresem: http://www.ibs.edu.pl/content/view/4453/118/

 Czy nie zna Pan imion i nazwisk chociaż kilku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie konstytucyjnej Rzeczpospolitej w maju 1926 r.?

 Czy wie Pan, który z nich zginął pierwszy?

 Jakie są ostatnie ustalenia na temat liczby zabitych i rannych w czasie wojny domowej w maju 1926 r.?

 Gdzie pochowani są obrońcy demokracji?

 Czy to prawda, że większość z nich została pochowana bezimienni w zbiorowych grobach?

 Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Krajewski,

From: Andrzej Chojnowski [mailto:andrzejchojnowski@mac.com]

Sent: Friday, May 06, 2011 6:00 PM

To: Jerzy Krajewski

Subject: Re: Imion i nazwisk obrońców demokracji w 1926 r.

 

Chyba trochę późno się Pan za to zabrał.

Na pewno w materiałach Komisji znajdzie Pan dokładne dane - wszystkie publikacje na ten temat po 1945 r. nie wychodzą poza ustalenia tej Komisji

Myślę, że Instytut jest w stanie wysłać szybko scan potrzebnych Panu materiałów.

W materiałach Komisji jest m.in. meldunek płk. Kazimierza Łubieńskiego w sprawie okoliczności pogrzebów ofiar wypadków. W skrócie mówiąc: ciała ofiar rozpoznanych przez dowództwo albo przez rodziny poległych były chowane albo przez wojsko albo przez owe rodziny. Z różnych powodów nie wszystkie ofiary zostały jednak od razu rozpoznane, toteż chowano je anonimowo, później dochodziło do ekshumacji, przenoszenia zwłok na właściwe cmentarze itp. Ostatecznie wyjaśniono tożsamość wszystkich poległych oficerów i żołnierzy obu stron (byli chowani na koszt państwa), nie udało się natomiast ustalić tożsamości pięciu poległych cywili. Raport dość dokładnie opisuje te skomplikowane okoliczności. Bezsprzecznie sprawy te powinny być dziś pokazywane w sposób taktowny, wyważony, bez formułowania daleko idących uogólnień.

Pozdrawiam, Andrzej Chojnowski

Inteligentny, odważny, wrażliwy, wszechstronny - człowiek orkiestra, jak mnie nazwała kilka lat temu "Gazeta Bankowa". Urodziłem się w 1963 r. w Słupsku w chłopskiej rodzinie z dziada pradziada. Skończyłem Technikum Elektryczne w Słupsku i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim (obroniona "na pięć" w 1988 r. praca magisterska pt. "Polityczna rola telewizji w Polsce"). W latach 1989-2005 pracowałem w "Gazecie Bankowej", TVP 2 (program na żywo "Telewizja Biznes"),"Życiu Warszawy", miesięcznikach "Zarządzanie", "Businessman Magazine", "Twój Pieniądz", "Finansista", "Głos Banków Spółdzielczych". W 1998 r. wydałem książkę "Tani kapitał, czyli jak zdobyć pieniądze dla firmy". Mam dobrą, ładną żonę Elżbietę i dwóch wspaniałych synów Łukasza i Marcina. Mieszkamy we własnym domu w Markach koło Warszawy. Mam też dom na wsi koło Słupska. Od 2006 r. prowadzę firmę ULAN Sp. z o.o. (mam 80 proc. jej udziałów), wydającą dwa czasopisma: "Europejska Firma" i "Europejski Bank Spółdzielczy" oraz prowadzącą kilka projektów z zakresu public relations, m.in. konkursy Gepardy Biznesu, Efektywna Firma, Bank Przyjazny Biznesowi, Samorząd Przyjazny Biznesowi, Złota Skarbonka oraz Konferencje Nowoczesngo Biznesu. Więcej o jej projektach na: www.europejskafirma.pl - serwis internetowy Magazynu Przedsiębiorców "Europejska Firma" www.gepardybiznesu.pl - serwis internetowy Klubu Gepardów Biznesu www.nb.net.pl - serwis internetowy "Nowoczesny Biznes" www.nh.biz.pl - serwis internetowy "Nowoczesny Handel" www.nr.biz.pl - serwis internetowy "Nowoczesne Rolnictwo" www.nbank.biz.pl oraz www.ibs.edu.pl - serwis internetowy "Nowoczesny Bank" www.rabat.org.pl - Program Rabatowy Tęcza www.taniekredyty.pl - Program Partnerski Money.pl Telefon do mnie: 604 596 537. Mejl: jerzy.krajewski@europejskafirma.pl Mój ojciec WITOLD jest na emeryturze, był właścicielem gospodarstwa rolnego na Pomorzu o powierzchni 13 ha, które podarował mi w 1997 r. Zaczynał od zera na początku lat 60. XX wieku. Całą ziemię kupił. Dorabiał się krok po kroku. Był oszczędny. Zawsze miał pieniądze. Nigdy nie brał kredytów. Mój dziadek Stanisław w 1945 r. przyjechał z Mazowsza na Pomorze i przejął od Niemców ładne gospodarstwo z pięknym domem nad sporym stawem. Ziemię zdał na Skarb Państwa za wyższą emeryturę. Nie wiem jak miał na imię pradziadek, nie wiem gdzie dokładnie jest jego grób w Dobrem (próbowałem odnaleźć ten grób w latach 80. XX wieku, ale nie udało się). Był rolnikiem we wsi Głęboczyca koło Dobrego na Mazowszu. Stanisław Krajewski pochowany jest na katolickim cmentarzu w Zagórzycy kolo Słupska. Tam też pochowany jest mój drugi dziadek, Stanisław Kostrubiec, ojciec mojej mamy, oraz pradziadek Andrzej Kostrubiec. Rodzina Kostrubców pochodzi z Zamojszczyzny z okolic Krasnobrodu - wieś Borki. Byłem tam 30 lat temu razem z dziadkiem Stanisławem Kostrubcem, który zabrał mnie w rodzinne strony z obozu OHP w Zamościu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Kultura