Józef Krajewski-Chałubowicz
Józef Krajewski-Chałubowicz
Joe Chal Joe Chal
139
BLOG

Józef Krajewski-Chałubowicz: - Hipoksja a Hipoksemia

Joe Chal Joe Chal Technologie Obserwuj notkę 1

Niedotlenienie krwi a niedotlenienie tkanki

Jeśli do twojego ciała nie jest dostarczana wystarczająca ilości tlenu, to doświadczysz niedotlenienia swojego organizmu. Ten stan może być zagrożeniem życia. Bez tlenu mózg, wątroba i inne narządy mogą ulec uszkodzeniu zaledwie w kilka minut po wystąpieniu tych objawów.

image

Hipoksemia (niski poziom tlenu we krwi) może powodować Hipoksję - niedotlenienie (niski poziom tlenu w tkankach), gdy krew nie przenosi wystarczającej ilości tlenu do tkanek, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Słowo niedotlenienie jest czasami używane do opisania obu problemów.

Objawy

Chociaż mogą się różnić w zależności od osoby, najczęstsze objawy niedotlenienia to:

Zmiany koloru skóry, od niebieskiego do wiśniowego

Dezorientacja

Kaszel

Szybkie tętno

Szybkie oddychanie

Duszność

Wolne tętno

Pocenie

Świszczący oddech

Jeśli masz objawy niedotlenienia, zadzwoń pod numer alarmowy.

„999 – to numer alarmowy pogotowia ratunkowego. Połączenie odbiera bezpośrednio dyspozytor medyczny. 112 – to jednolity numer alarmowy, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, ale także mienia”.

Terapia

Jeśli twoje objawy wskazują na niedotlenienie powinieneś (naś) udać się do szpitala, aby poddać się leczeniu Hipoksji i zdiagnozowaniu, co spowodowało niski poziom tlenu.

Najważniejszą rzeczą jest dostarczenie większej ilości tlenu do organizmu. Otrzymasz go przez mały cewnik umieszczony w nosie lub przez maskę zakrywającą nos i usta. Dla wielu osób to wystarczy, aby doprowadzić poziom tlenu do właściwej normy.

Inhalator lub doustny lek na astmę może ułatwić oddychanie. Jeśli to nie pomoże, lekarz może podać lek dożylny. Możesz potrzebować leków steroidowych przez krótki okres czasu, aby zmniejszyć stan zapalny w płucach lub antybiotyków, aby wyleczyć infekcję powodującą niemożliwość absorpcji tlenu przez twój organizm.

Kiedy twoje życie jest w niebezpieczeństwie, a inne metody leczenia nie działają, możesz potrzebować specjalnego urządzenia, która pomoże ci oddychać.

image

Przyczyny niedotlenienia

Poważny atak astmy lub zaostrzenie może powodować niedotlenienie u dorosłych i dzieci. Podczas tego stanu drogi oddechowe zwężają się, co utrudnia dostanie się powietrza do płuc. Kaszel w celu oczyszczenia płuc zużywa jeszcze więcej tlenu i może pogorszyć te objawy.

Niedotlenienie może również wynikać z uszkodzenia płuc w wyniku urazu.

Inne przyczyny mogące powodować niedotlenienie to:

Choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i obrzęk płuc (płyn w płucach)

Silne leki przeciwbólowe i inne leki hamujące oddychanie

Problemy sercowe

Niedokrwistość (mała liczba czerwonych krwinek, które transportują tlen)

Zatrucie cyjankami (Cyjanek to substancja chemiczna używana do produkcji tworzyw sztucznych i innych produktów).

Zapobieganie niedotlenieniu

Najlepszym sposobem zapobiegania niedotlenieniu jest codzienne kontrolowanie astmy. Trzymaj się planu leczenia astmy.

Należy zażyć lek, aby zapobiec zaostrzeniom i potrzebie użycia inhalatora ratunkowego.

Jedz dobre, zdrowe pokarmy i bądź aktywny.

Poznaj czynniki wyzwalające astmę i znajdź sposoby, aby ich uniknąć.

Wspólnie z lekarzem opracujecie plan działania na wypadek ataków astmy, aby wiedzieć, co zrobić, gdy takie problemy z oddychaniem nastąpią.


Joe Chal
O mnie Joe Chal

Jestem prezesem i fundatorem Polsko Australijskiej Fundacji działającej na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Prowadzę badania naukowe na temat „Autyzmu” (rehabilitacji) z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie