Pacjent Leszek D.
Pacjent Leszek D.
Joe Chal Joe Chal
16891
BLOG

Joe Chal: - Drętwienie i mrowienie, pooperacyjna (parestezja)

Joe Chal Joe Chal Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Joe Chal

PhD, MMedSc, BMedSc, MEd - członek International Hyperbarics Association Inc, USA


Drętwienie często zdarza się po operacjach z różnych powodów, czasami drętwienie jest celowe, a także może być nieoczekiwanym powikłaniem operacji.

Drętwienie rąk i stóp może nawet powodować depresje u ludzi niepotrafiących żyć z tego rodzaju dolegliwościami, a także może powodować problemy z normalnymi czynnościami, więc nie należy tego ignorować.

Jeśli doświadczasz niespodziewanego drętwienia a chirurg nie wspomniał o tym, że możesz czuć się odrętwiały po operacji, nie wahaj się poinformować lekarza, że tak się dzieje.

Może to być logiczne wytłumaczenie lub może być oznaką poważnego powikłania po operacji.

image

Foto: Typowa blizna pooperacyjna „bypass” u pacjenta, któremu pobrano żyły z klatki piersiowe. Powikłania pooperacyjne to: drętwienie palców stop i mrowienie nóg;

Przyczyny Zdrętwienia

Drętwienie może być obecne z wielu powodów. Znieczulenie powoduje umyślne drętwienie i może powodować drętwienie trwające wiele godzin lub nawet dni.

Pozostawanie na stole operacyjnym przez dłuższy czas może powodować odrętwienie, im dłużej trwa cała procedura, tym większe ryzyko wystąpienia tego rodzaju problemu. Każdy człowiek wielokrotnie doświadczył drętwienia nóg po zbyt długim siedzeniu i każdy z nas wie jak sobie z tym problemem poradzić. Różnica polega na tym, że jeśli twoja noga „zasypia” podczas operacji, nie jesteś w stanie, aby zmienić pozycje twego ciała. Aby temu zapobiec, w większości sal operacyjnych wprowadzono wyściełane stoły, na których wykonywane są operacje.

Czasami zdarza się, ze podczas operacji zostanie nieumyślnie przecięty nerw, który może również prowadzić do drętwienia w obszarze pracy tego nerwu, w którym działa. Na przykład poważne cięcie dolnej części nóg może potencjalnie przeciąć nerwy, a obszar poniżej naciętego nerwu może mieć obszary drętwienia.

Możliwe jest przecięcie nerwu podczas operacji, a to może być nieuniknione podczas zabiegu. Chirurdzy, którzy pracują na twarzy, są szczególnie świadomi możliwości uszkodzenia nerwów, ponieważ nawet niewielka ilość uszkodzeń nerwów może spowodować niemożność uśmiechnięcia się, odczuwać obszary twarzy, a nawet powodować problemy z mową.

Drętwienie może rozwinąć się wkrótce po zabiegu z powodu obrzęku uderzającego w nerwy. Jest to szczególnie niepokojące, jeśli jesteś umieszczony w twardej oprawie lub masz bandaż ograniczający.

Drętwienie spowodowane anestetykiem (znieczuleniem)

Na skutek znieczulenia pozbawia się pacjenta czucia a co najważniejsze bólu podczas operacji. Istnieje wiele rodzajów znieczulenia, ale wszystkie mają jeden cel: czasowe zablokowanie przesyłania informacji do mózgu podczas operacji. Większość operacji byłaby zbyt bolesna dla pacjenta, aby przeprowadzić zabieg bez znieczulenia, chociaż wykonuje się takowe w miejscach mniej unerwionych

Po zabiegu znieczulenie może spowodować przejściowe odrętwienie, szczególnie w przypadku wykonania blokady nerwu. W rzeczywistości dla niektórych zabiegów to drętwienie trwające kilka godzin lub dzień po operacji jest błogosławieństwem, ponieważ pacjent nie odczuwa bólu w miejscu, w którym to zdrętwienie nastąpiło.

Drętwienie pooperacyjne

Obszar bezpośrednio wokół nacięcia jest często zdrętwiały po zabiegu chirurgicznym i może pozostawać zdrętwiały przez kilka miesięcy po operacji. Jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów, które przebiegają przez miejsce zabiegu chirurgicznego, a uczucie to często powraca w miesiącach następujących po operacji.

Pooperacyjne uszkodzenie nerwu(ów)

Jeśli trwałe uszkodzenie nerwów jest potencjalnym powikłaniem zabiegu, chirurg powinien omówić to z pacjentem przed operacją. Będzie to jedna z rzeczy, którą pacjent powinien rozważyć przy podejmowaniu decyzji, czy chce poddać się zabiegowi chirurgicznemu i czy ryzyko związane z procedurą przewyższa korzyści wynikające z zabiegu.

Drętwienie i mrowienie (parestezja) po zabiegu chirurgicznym

Jeśli pacjent cierpiał na drętwienie przed zabiegiem operacyjnym, może się okazać, ze po zabiegu drętwienia mogą się potęgować, zwłaszcza, jeśli to było powodem właśnie tej operacji. Następnie, jeśli operacja zakończyła się powodzeniem, mogą wystąpić stany zapalne i obrzęki po zabiegu.

Na przykład "kompresja nerwu" w kręgosłupie może powodować odrętwiałość stopy (rzadko obu stóp), ale poprawa zwykle następuje po dokonaniu zabiegu chirurgicznego.

Kiedy drętwienie i mrowienie (parestezja) po operacji jest poważna?

Drętwienie jest stanem poważnym, który należy traktować, jako zagrożenie, jeśli:

- Nastąpiła utrata kontroli oddawania moczu

- Jelita przestały prawidłowo funkcjonować

- Mowa zaczyna być niewyraźna

- Nogi odmawiają posłuszeństwa

- Opadanie policzka, szczególnie po jednej stronie twarzy

- Brak siły w jednej stronie ciała

- Ból lub znaczne drętwienie poniżej miejsca operacji chirurgicznej

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast powiadomić lekarza.

Drętwienie pooperacyjne powinno ustępować

Drętwienie zazwyczaj poprawia się wraz ze znieczuleniem. Większość pacjentów odczuwa całkowite pozbycie się drętwienia w ciągu jednego lub dwóch dni po operacji.

Uszkodzenia nerwów wymagają więcej czasu - od sześciu miesięcy do roku po zabiegu operacyjnym, gdy regeneracja jest uważana za zakończoną, a uszkodzenie nerwu poprawiło się tak, jak się spodziewano. Chociaż zawsze są wyjątki, a niektórzy pacjenci powinni przystąpić do rehabilitacji w celu pozbycia się drętwienia i dalszej poprawy czucia.


Joe Chal
O mnie Joe Chal

Jestem prezesem i fundatorem Polsko Australijskiej Fundacji działającej na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Prowadzę badania naukowe na temat „Autyzmu” (rehabilitacji) z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo