Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
326 notek
224k odsłony
156 odsłon

Działania na szkodę spółki Tauron Polska Energia S.A. oraz energetyki i górnictwa w Polsce

Fot. Wikipedia.org
Fot. Wikipedia.org
Wykop Skomentuj1

Skierowałem ponowną interpelację do Premiera Mateusza Morawieckiego ponieważ w odpowiedzi na poprzednią z 14 sierpnia 2019 roku (oznaczoną sejmowym numerem 33349) nie tylko nie uzyskałem odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania, ale część zawartych w tej odpowiedzi informacji dotyczących m.in. Elektrowni Siersza jest niezgodna z faktami. Im głębiej bada się omawiane zagadnienie, tym pytań i wątpliwości rodzi się więcej. Dlatego zmuszony jestem ponownie zapytać o poruszone przeze mnie kwestie i zadać pytania kolejne. W tym miejscu należy podkreślić, że załoga ES zbulwersowana jest beztroską czy wręcz bezmyślną polityką GT, ponieważ wyciąga wnioski z sytuacji z roku 2000, gdy w podobny sposób jak dzisiaj Elektrownię, potraktowano Kopalnię Siersza. Elektrownia Siersza może i powinna nadal pozostać narzędziem polskiego systemu energetycznego w walce z niską emisją pyłów zawieszonych, ale także rozbudować sieć dystrybucji ciepła do gospodarstw domowych. Żaden rozsądny gospodarz nie zabija krowy, która daje mleko i może dać go więcej. Czyżby Zarząd TPE nie chciał być rozsądnym gospodarzem?

Poprzednią interpelację można przeczytać tutaj, a o tej bulwersującej sprawie pisałem też tutaj.

Pełna treść ponownej interpelacji poniżej.

dr hab. Józef Brynkus                                                                                    Wadowice, dnia 3 października 2019 roku

poseł na Sejm RP

Biuro Poselskie

Mickiewicza 14

34-100 Wadowice

tel. 601 517 683

e-mail poselbrynkus@gmail.com

Szanowny Pan

            Mateusz Morawiecki

                        Prezes Rady Ministrów RP

I N T E R P E L A C J A P O N O W N A

w sprawie spółki Tauron Polska Energia S.A. oraz energetyki i górnictwa.

 

Szanowny Panie Premierze,

w dniu 14 sierpnia 2019 roku złożyłem adresowaną do Pana interpelację, oznaczoną sejmowym numerem 33349, dotyczącą m.in. przekształceń strategii energetycznej spółki Tauron Polska Energia S. A. (TPE) gdyż otrzymałem bardzo niepokojące informacje dotyczące kierunku zmian zachodzących w sektorach energetyki i górnictwa. Zmiany te budzą obawy, że nie są związane z rozwojem spółki TPE, a działaniem na szkodę tej spółki.

Z otrzymanej przed kilku dniami odpowiedzi, podpisanej z upoważnienia Ministra Energii przez Podsekretarza Stanu w ME Tadeusza Skobela nie tylko nie uzyskałem odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania, ale część zawartych w tej odpowiedzi informacji dotyczących m.in. Elektrowni Siersza jest niezgodna z faktami. Im głębiej bada się omawiane zagadnienie, tym pytań i wątpliwości rodzi się więcej. Dlatego zmuszony jestem ponownie zapytać o poruszone przeze mnie kwestie i zadać pytania kolejne.

Jestem przekonany, że podjęte przez TPE i Grupę Tauron działania zmierzające do radykalnej zmiany struktury wytwarzania energii przez podmioty tej Grupy, z węglowej na pochodzącą ze źródeł odnawialnych, są w polskich warunkach nie tylko działaniami ryzykownymi, ale wręcz dywersyjnymi. Oparcie strategii potentata polskiego rynku energetycznego na produkcji energii ze źródeł odnawialnych przyczyni się do zniszczenia polskiego sektora górniczego i nie zapewni bezpieczeństwa bilansu energetycznego. Przypomnę, że dyspozycyjność bloków konwencjonalnych, czyli węglowych wynosi ponad 90 %, podczas gdy farm wiatrowych tylko 20-30 % zaś paneli fotowoltaicznych, czyli słonecznych zaledwie 12 %. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na energię stale rośnie, oparcie produkcji energii przez jednego z głównych jej dostawców wyłącznie na źródłach odnawialnych stwarza wrażenie próby ekonomicznego samobójstwa GT, jeżeli nie wręcz dywersji systemu energetycznego Rzeczypospolitej.

Innym podmiotom opłaca się w miejsce wyeliminowanego polskiego węgla sprowadzać węgiel z zagranicy (Rosja, USA, Australia, Kolumbia, Kazachstan itp.), nierzadko znacznie gorszych parametrach energetycznych i emitujący znacznie więcej zanieczyszczeń do środowiska. Naszym południowym sąsiadom Czechom opłaca się wydobycie węgla z tych samych pokładów, z których korzysta górnictwo polskie. Ba, część swego wydobycia sprzedają właśnie do Polski! Zatem GT zmieniając tak radykalnie i ryzykownie strategię produkcji energii nie tylko przyczynia się do ograniczenia działalności polskich kopalń, ale otwiera również drogę dla importu do Polski węgla, najczęściej gorszej jakości, którego spalanie zwiększy zapylenie i emisję CO2.

Odpowiadający na moją interpelację w imieniu Ministra Energii, ale zarazem w imieniu Pana Premiera, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Tadeusz Skobel skupił się na opisaniu przekształceń w elektrociepłowni Stalowa Wola, znacznie mniej miejsca poświęcając wyjaśnieniu innych poruszonych przeze mnie kwestii. Równocześnie pisząc o Elektrowni Siersza co najmniej w kilku sprawach minął się z prawdą. Ponieważ we wstępie do odpowiedzi minister powołał się na dane przekazane przez TPE, może to sugerować, że jeżeli sam nie popełnił błędu, to został wprowadzony w błąd przez Zarząd Spółki.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka