jurekw jurekw
460
BLOG

Nowa szajba na prawicy

jurekw jurekw Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Mam poglądy konserwatywne. Co to znaczy?

1. Personalizm.

Za swój autorytet uznaję Jana Pawła II. Jednym z największych jego osiągnięć było wyjaśnienie personalistycznej wartości całej wspólnoty osób (nie tylko jednostek). Przeciwstawiał on taką ideę wspólnoty indywidualizmowi (liberalizm) i kolektywizmowi (socjalizm), które uważał za błędy. Więcej na ten temat: Karol Wojtyła „Osoba i czyn”.

2. Racjonalizm.

Ta kwestia jest bardzo „delikatnej” natury. Żyjemy bowiem w czasach takiego poniżenia rozumu, że za racjonalistów uchodzą zupełne głąby, oddające para-religijną cześć rozumowi. To tak głupie, że gdy o tym pomyślę, to mi się ciśnienie podnosi. 

Racjonalizm moim zdaniem to dążenie do poznawania prawdy o świecie przy pomocy rozumu w konfrontacji z faktami. Przeżywam jak potwarz gwałcenie zasad logiki przez współczesnych „racjonalistów”. Prawda o świecie, jaką obecnie znamy, zawiera bowiem także tezę: nie jesteśmy w stanie znaleźć racjonalnej odpowiedzi na wszystkie sensowne pytania. Pozostaje między innymi wielki obszar na odpowiedzi udzielane przez religię i kulturę. 

3. Tradycjonalizm.

Religia chrześcijańska to nie tylko droga do osobistego zbawienia oraz źródło uniwersalnej etyki. To także fundament europejskiej cywilizacji. W imię szacunku do tej tradycji powstrzymuję się z polemiką z tezami, które nie wynikają ani z dogmatów religii, ani racjonalnej wiedzy o świecie. Nasze „credo” zawiera na przykład słowa „[Chrystus] siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego”. Szczerze mówiąc to nie wiem co to może oznaczać. Katechizm wyjaśnia: „Te słowa znaczą, że Jezus Chrystus nie tylko jako Bóg, lecz także jako człowiek ma najwyższe panowanie nad wszystkim stworzeniem i bierze udział we władzy i chwale Bożej”. Naprawdę? Równie dobrze mogą oznaczać, że Bóg Ojciec także ma ludzką postać. Nie wiem i nie wnikam w to. Gdyby jutro Papież uznał, że ten niezrozumiały tekst trzeba skreślić to bym się nie pogniewał. Póki tego nie robi – powtarzam „wierzę” - ale w takim tylko sensie, że szanuję taki pogląd i przyjmuję za swój w imię szacunku do tradycji. Co innego z tezą „Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego”. Tu mogę potwierdzić na zasadzie: nie znam lepszego objaśniania świata poza religią chrześcijańską. Gdybym miał sam sformułować własne credo – bez odniesień do religii i tradycji – pewnie ograniczyłbym się do „Wierzę w Boga” (może dodając „osobowego”). Nie mam jednak takich pokus – bo wiem, że jednym z największych grzechów jest pycha.

4. Poszanowanie dla prawa.

Gdy mamy do czynienia ze złem zuchwałym i bezczelnym – czuję takie pragnienie, aby ktoś zrobił z tym porządek. Zawsze wtedy zastanawiam się, czy takie działanie i/lub przeciwdziałanie mieści się w granicach prawa. Możemy i powinniśmy zmieniać prawo tak, by było ono racjonalne, zgodne z personalistyczną etyką i naszą tradycją. Nie powinniśmy jednak łamać tak ukształtowanych praw, bo one też są częścią naszej tradycji i fundamentem cywilizacji.


I to w zasadzie wszystko. 

A gdzie konserwatywny liberalizm?

Nie odpowiem na to pytanie – bo to poważny tekst.

Wiara w to, że można ożenić liberalizm z konserwatyzmem to pierwsza szajba prawicy. Kiedyś zostałem wyrzucony z forum „prawica.net”, bo ośmieliłem się skrytykować ówczesnego guru „prawicowców” Leszka Balcerowicza. To dla mnie najlepszy dowód upodlenia, do jakiego są zdolni głosiciele poglądów konserwatyno-liberalnych.

Drugą szajbą była tradycja przedwojennych narodowców. W przeciwieństwie do Leszka Balcerowicza, Roman Dmowski był Wielkim Polakiem i patriotą. Jego wielkość nie wynikała z umiejętności formułowania chwytliwych haseł, ale z pragmatyzmu jaki przejawiał w przekładaniu patriotycznych idei na cele działania. Gdyby żył obecnie – to na pewno nie sięgałby do dawnych zapisków, by mierzyć się z wyzwaniami współczesności. Uczynienie z niego bożka to po prostu potwarz. Gdy „narodowcy” rozwinęli w Oświęcimiu transparent „Polska bez żydów” - pierwszą reakcją była myśl: „Polska bez debili”. Owszem – atakują nas żydowskie organizacje, chcące wyłudzić miliardy. Czy sprzyjają im polscy żydzi? Na pewno nie bardziej, niż zdrajcy polskiej narodowości. Sprzyja im też banda debili, szukających sposobu, by uwiarygodnić używane w tym ataku tezy o polskim antysemityzmie…..

Za sprawą Jarosława Kaczyńskiego objawiła się na prawicy szajba trzecia: sprzeciw wobec zwiększenia prawnej ochrony zwierząt. Dlaczego potrzebujemy takich praw? A dlaczego potrzebujemy praw ograniczających aborcję? To jest trafienie w samo sedno sporu: karygodne zrównanie praw zwierząt z prawami ludzi! To ich najbardziej boli. Bo zwierzęta praw nie mają. Nieważne, że to partia debili proponuje powołanie „rzecznika praw zwierząt”, a lewica mówi o „ludzkich zwierzętach”. I tak wszystkiemu winny Kaczyński. A może by tak panowie „prawicowcy” zastanowili się, czy nie lepiej by to konserwatyści sformułowali prawne zasady postępowania ze zwierzętami, a nie zwolennicy „praw zwierząt” i „zezwierzęcenia ludzi”? 

Wróćmy do pytania – dlaczego w ogóle takie prawa są potrzebne? Tu jest wspólny mianownik: prawa ograniczające aborcję są potrzebne dlatego, że ludzie nie szanują piątego przykazania i liczenie na ich sumienie w tym względzie prowadzi do działań stanowiących problem społeczny. Prawna ochrona zwierząt jest z tego samego powodu potrzebna: by ludzie nie zachowywali się w sposób bestialski.

Wychowałem się na wsi, gdy zabijanie zwierząt było czymś zupełnie naturalnym. Nie każdy to potrafi. Mój ojciec nie dał rady. Gdy trzeba było zabić kurę na rosół – robiła to Babcia. Gdy już była za słaba, by obciąć głowę jednym uderzeniem siekierą – zaczęła obcinać te głowy nożem (taki „ubój rytualny”). W konsekwencji zlikwidowaliśmy hodowlę kur. Konieczność zabicia zwierzęcia nie usprawiedliwia jego męczenia. Nawiasem mówiąc – brakuje mi tylko głosu antysemitów z Konfederacji w obronie uboju rytualnego (może już był?).

Czy zatem moje 4 zasady wymienione na wstępie wystarczą, by uchodzić w Polsce za „prawicowca”? Najwyraźniej nie. Trzeba jeszcze być idiotą.

jurekw
O mnie jurekw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo