Blog
kali
Józef K
Józef K elektronik
34 obserwujących 171 notek 214347 odsłon
Józef K, 12 lipca 2011 r.

The Modern Jazz Quartet - Django

 

The Modern Jazz Quartet - jeden z najlepszych zespołów jazzowych na świecie, już nie istniejący.

Ten kwartet jazzowy rozpoczynał swą karierę jeszcze w latach 50. ub. w.  Klasyka stylów be-bop i swing. Często się go słuchało przez radio na falach krótkich, w ramach kapitalnych audycji "Voice of America Jazz Hour", które prowadził Willis Conover, wybitny znawca jazzu, o cudownym głosie. Iluż ludzi uczyło się jazzu i języka angielskiego słuchając Conovera!
 
 
Mam bardzo starą płytę winylową z nagraniami MJQ, na której jest jeden z najlepszych, najpiękniejszych utworów MJQ - Django. Przegrałem go z winylu na plik mp3
 
 
 
Utwór został skomponowany dla uczczenia pamięci fenomenalnego gitarzysty jazzowego, belgijskiego Cygana - Django Reinhardta. To utwór pogrzebowy - pierwszy temat jest wyraźnie żałobny, to wzruszający lament. Po nim następuje drugi temat, już z wyraźnym ożywieniem swingowym. To stara tradycja pochodów pogrzebowych z Nowego Orleanu, gdy muzycy jazzowi uczestniczyli w pochodzie grając marsze i bluesy zarówno żałobne, jak i gloryfikujące radość życia. Część końcowa to próba pogodzenia tych przeciwstawnych nastrojów smutku i radości. To muzyka genialna, jazz wzorcowy, idealna synkopa. 
 
To zapewne najlepszy utwór skomponowany przez Johna Lewisa (fortepian) i najlepsza jego forma w repertuarze MJQ. Towarzyszą Milt Jackson - słynny wibrafonista,  Percy Heath - kontrabas i Kenny Clark - perkusja.
 
Oto inny utwór w wykonaniu MJQ - pogodna ballada Milano.
 
W Merlinie jest dużo dostępnych płyt CD z nagraniami MJQ. Warto posłuchać ożywczej klasyki jazzowej zamiast tak obecnie modnych wrzasków, wyć i decybeli.
Opublikowano: 12.07.2011 13:19.
Autor: Józef K
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Józef K.: wszechstronne zainteresowania, zdecydowane poglądy, liberał

Kontakt
Witryna internetowa

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Do Wszystkich Dziękuję za odwiedziny, za miłe słowa, za dobre życzenia. Życzę udanego,...
  • @Trammer - blogerska tłuszcza Jerzy - tak, to jest moja ostatnia notka w S24. Zawsze gdy jest...
  • @Autor Uczciwe poszukiwanie. Odwaga cywilna. To budzi szacunek i uznanie. Pozdrawiam

Tematy w dziale