Lizystrata Lizystrata
606
BLOG

Jak w naturalny sposób poprawić swoją pamięć?

Lizystrata Lizystrata Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 Jak w sposób naturalny poprawić swoją pamięć?

Jeśli zdarza się wam zapominać o spotkaniach, czukać kluczy, okularów, nie pamiętać twarzy albo nazwisk, przeczytajcie ten tekst...Jeśli przekroczyliście już czterdziesty rok życia to takie zaniki pamięci są relatywnie częste.  Ale wcale tak być nie musi.

Według ajurwedy,  swoją pamięć można poprawić w każdym wieku.

Ajurweda (dew.आयुर्वेद, ang. Ayurveda) to system medycyny indyjskiej powstały w starożytności i rozwijający się do dnia dzisiejszego. Ten termin, który jest złożeniem słów ajuh (sanskr. āyuh) , oznacza „życie” oraz weda (pismo dewanagariवेद ) - „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”.

Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym.  Jako koncepcja zdrowia i terapii od roku 1979 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia.  Jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystujących chirurgię. Najwcześniej znanymi lekarzami  ajurwedy byli Ćaraka i Suszruta.  Z podręczników medycyny napisanych przez tych dwóch mędrców studenci medycyny ajurwedyjskiej korzystają do dziś.

Ćaraka specjalizował się w medycynie chorób wewnętrznych i wenerycznych. Suszruta zajmował się chirurgią, wierząc , że jest ona najlepszą metodą leczenia, ponieważ pozwala osiągnąć natychmiastowy rezultat.  Ćarakasanhita oraz Suszrutasanhita zostały napisane w siódmym wieku p.n.e.

W obrębie ajurwedy opracowano osiem specjalizacji:

- choroby wewnętrzne,

- chirurgia ogólna,

- leczenie chorób głowy i szyi,

- pediatria,

- toksykologia,

- nauka o afrodyzjakach,

- nauka o odmładzaniu,

- psychiatria (w tym leczenie chorób wywołanych przez złe duchy)

W dzisiejszej krótkiej notce zajmiemy się tematem odmładzania.

1/Bądź aktywny - Co najmniej pięć razy w tygodniu, wybierz się na półgodzinny  spacer na świeżym powietrzu, lub wykonaj 6  do 12 cykli powitania słońca albo innych ćwiczeń z hatha jogi.

Ćwiczenia powitania słońca

 Dodaj przewroty takie jak świeca i pług, które zwiększają przepływ krwi w mózgu.

świeca


pług

2/ Naucz się prawidłowo oddychać - Techniki oddechowe takie jak np. medytacja z mantrą Gauranga powodują stymulowanie lewej i prawej półkuli mózgu oraz poprawiają pamięć.

Why is the Gauranga Mantra to be chanted secretly?

3/Ćwicz swój umysł - Pamięć jest jak mięsień. Jeśli jej nie używasz, możesz ją stracić. Ćwicz umysł zapamiętując nowy wiersz, lub werset , recytując go codziennie, aż będziesz znał go na pamięć. Następnie rozpocznij naukę nowego.

4/ Nakarm swój mózg - Według ajurwedy, do żywności, która zwiększa pamięć  należą słodkie ziemniaki, okra, szpinak, pomarańcze, marchew, mleko, klarowane masło(ghee), tapioka, orzechy i migdały. Ważne jest dostarcznie pożywienia, które zawiera witaminy z grupy B, np. produkty strączkowe.

5/ Oczyszczaj swoje ciało i umysł - Bądź pięć dni na mono-diecie kitchari. Kitchari to ajurwedyjska zupa detoksykacyjna. Oczyszcza ona system z AMA, czyli toksycznych pozostałości, które osłabiają  pamięć i prowadzą do różnych chorób.

Jak robimy kitchari? -  Należy dwukrotnie przepłukać po 1 filiżance ryżu basmati i fasolki mung. Dodać ryż i fasolkę, oraz małą garść posiekanych liści kolendry do 6 filiżanek wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Następnie zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem przez około 25 do 30 minut. Kitchari je się doprawione świeżo posiekaną kolendrą i łyżeczką ghee,  trzy razy dziennie przez pięć dni, aby oczyścić ciało i umysł.

6/ Używaj ziół poprawiających pamięć i pracę mózgu - Pisma ayurwedyjskie mają specjalną nazwę dla ziół poprawiających pamięć: medhya (przetłumaczone jako "to, co poprawia pamięć"). Niektóre z najlepszych ziół w tej kategorii obejmują Brahmi, jatamamsi, bhringaraj i, które można znaleźć w Internecie lub w sklepach indyjskich.

Sposób na przyjmowanie ziół: - Zrób sobie z nich herbatę. Zioła wymieszaj w równych proporcjach. Zaparzaj 1łyżkę  ziół w szklance wody, przez ok 10 minut. Odcedź i pij na pusty żołądek, dwa razy dziennie.

Olejowanie nosaWedług ajurwedy, nos to drzwi do mózgu, a zatem także do pamięci. Dlatego zapach konkretnego kwiatu może przypomnieć o dniu, w którym spacerowałeś po parku z ukochaną osobą, albo zapach potrawy przypomni Ci spędzony z przyjaciółmi wieczór.

Stymulowanie opuszków węchowych (centrum nerwowe w mózgu, które jest odpowiedzialne za węch): - Zakrop po 5 kropli brahmi ghee do każdego otworu nosowego przed snem, leżąc na plecach z głową skierowaną do sufitu. Następnie wdychaj delikatnie kilka razy, aby pomóc przenieść olej do zatok.

7/ Dodaj do posiłków trochę tłuszczu i niektórych białek - Nadmierne spożycie tłuszczów jest szkodliwe, ale nie powinieneś eliminować ich z diety całkowicie, ponieważ kwasy tłuszczowe są niezbędne dla funkcjonowania mózgu. Synapsy w mózgu, które są zaangażowane w tworzenie i utrzymywanie wspomnień powstają właśnie z tłuszczów. Ponieważ organizm nie wytwarza tłuszczów, ważne jest, by je pozyskiwać ze źródeł, takich jak pożywienie. Ajurweda preferuje ghee (klarowane masło)spośród innych olejów i tłuszczów. Stosowanie oleju migdałowego jest też odpowiednie dla zdrowia psychicznego.

Białko jest również bardzo ważne dla mózgu, stymuluje ono neuroprzekaźniki, które są związane z pamięcią. Jedzenie naturalnych produktów spożywczych zawierających wysokiej jakości białka może więc poprawić werbalną i niewerbalną pamięć oraz wspomóc elastycznośc umysłu. Lista białkowych produktów spożywczych winna zawierać soję, wszystkie odmiany roślin strączkowych, kiełki cieciorki i fasolki mung , mleko, jogurt, kapustę, kalafior, brokuły, buraki, marchew, seler, kukurydzę, ogórki i cykorię. Ponieważ ajurweda popiera „satwiczne” jedzenie, zawsze lepiej jest, uzyskiwać białka  tylko z pożywienia wegetariańskiego. Najwięcej energii dostarczają naszemu organizmowi świeże, nieprzetworzone składniki. Stąd podstawą zdrowego odżywiania powinny być sezonowe owoce, warzywa, orzechy i ziarna zbóż. Tego typu jedzenie uważane jest za „satwiczne”, czyli czyste i łatwo poddające się przetworzeniu w „ojas”, to jest w życiodajną substancję pochodzącą z dobrze strawionego pokarmu. Zasila ona ciało i zachodzące w nim procesy. Jedzenie „satwiczne” poprzez różnorodną paletę smaków, konsystencji i barw dostarcza nam optymalnych składników odżywczych.

8/ Unikaj żywności przetworzonej - Z punktu widzenia ajurwedy, najzdrowsza dieta składa się z pełnego jedzenia, spożywanego w naturalnym i nieprzetworzonym stanie. Obieranie lub gotowanie jest jedynym wyjątkiem, gdyż pomaga zwiększyć trawienie i przyswajanie.  Pokarmy „tamasowe”, takie jak mięso, w tym drób i ryby, mrożonki, przetworzone półprodukty, alkohol, oczyszczona mąka i oczyszczony cukier oraz genetycznie modyfikowane produkty, oddziałują na nasz organizm i umysł nie tylko otępiająco, ale często powodują zatrucia toksynami, ogólnie zły stan zdrowia oraz w końcowym efekcie rozmaite schorzenia. Produkty żywnościowe, które zostały zamrożone, zakonserwowane, rafinowane, zostały pozbawione składników odżywczych, genetycznie modyfikowane, uprawiane z użyciem pestycydów lub nawozów lub przetwarzane z dodatkiem sztucznych barwników, aromatów, dodatków i konserwantów, nie są zalecane przez ayurvedę. Takie jedzenie jest ubogie w inteligencję i energię życiową, i będzie osłabiać nasz intelekt oraz koordynację między trzema aspektami sprawności umysłowej, czyli pojmowaniem, zapamiętywaniem i pamiętaniem  (przypominaniem sobie).

Również  pokarmy „radżasowe”,  takie jak czosnek czy cebula powodują brak równowagi funkcji ciała i umysłu, i podobnie jak w przypadku pokarmów tamasowych winno się ich wystrzegać.

Z powyższych powodów, należy wybierać produkty spożywcze, które są wytwarzane na miejscu, sezonowe, organiczne, naturalne i satwiczne. W przypadku, gdy nie ma zbyt wielu warzyw sezonowych należy spożywać jak najświeższe produkty importowane.

9/ Znaczenie czasu w diecie – regularność czyli kala - Kala odnosi się nie tylko do dnia i nocy, ale również do zmiany pór roku. Ciało najlepiej funkcjonuje w trybie regularności. W związku z tym zapewniamy sobie taki tryb życia, by spożywać posiłki w odstępie minimum 4 godzin, by pokarm został należycie strawiony. Ajurweda dostrzega tu wpływ poszczególnych pór roku, i radzi ona, by dobierać dietę odpowiednio do sezonu. Na przykład zimą najczęściej cierpimy z powodu kataru, artretyzu i reumatyzmu. Picie ciepłej wody w tym czasie, a także spożywanie obfitych, oleistych posiłków, wpływa na oliwienie stawów. Natomiast jedzenie lekkich, świeżych sałatek latem łagodzi ogień, która dominuje o tej porze roku.

Ajurweda radzi, by jedzenie było spożywane w tempie umiarkowanym, podawane i jedzone w spokoju, w otoczeniu radości i miłości. Nie powinno być zbyt gorące ani zbyt zimne. Podczas jedzenia należy zwracać uwagę na odpowiednie przeżuwanie pokarmu. Takie postępowanie pozwala być w pełni świadomym bogactwa smaków, być wdzięcznym za dostarczone pożywienie i czerpać radość ze spożywanego posiłku. Zalecane jest też łączenie odpowiednich składników. Na przykład owoce nie powinny być spożywane razem z powolnie trawioną skrobią. Odpowiednie porcje jedzenia odgrywają również znaczącą rolę: żołądek powinien być wypełniony do 1/3 jego pojemności. Zaleca się unikanie ciężkostrawnego pożywienia na noc. - Krótki, energiczny spacer po posiłku przekłada się na lepsze trawienie i jest to prosty sposób na wyzwolenie aktywności fizycznej w czasie codziennego rozkładu dnia.

Nawiązując do „karany”, czyli właściwego przyrządzania posiłków, należy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu, aby przygotować jedzenie z troską, miłością i uwagą. Takie podejście staje się istotne, gdy zauważymy, że emocje, jakie odczuwamy w czasie przyrządzania lub spożywania posiłku, zostały przez to pożywienie wchłonięte.

 

Źródło:

http://yogalifek.blogspot.de/2012/12/jak-poprawic-swoja-pamiec-naturalnie.html

http://www.shop.herbonlife.com/k137,herbaty-organiczne.html

http://www.oshin.pl/czytelnia/ciekawostki/dieta-a

Lizystrata
O mnie Lizystrata

Large Visitor Globe

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości