27 obserwujących
164 notki
162k odsłony
  460   0

Spisek Smoleński (Legnica, Teatr Modrzejewskiej, 07.12.2014)

autor: kashmir
autor: kashmir

Spektakl obrazoburczy, choć nie tak postmodernistyczno szyderczy, jak się spodziewałem. Dużo cytatów, mniej lub bardziej dosłownych, z "Dziadów", "Wesela", a także z transparentów 'obrońców krzyża' z Krakowskiego Przedmieścia. Konstrukcja całości mocno awangardowa, gra aktorska jak dla mnie trochę przesadnie egzaltowana. Choć spektakl zdecydowanie ma na celu głównie napiętnowanie spiskowego szaleństwa i obłudnej, pseudopatriotycznej i sekiarskiej motywacji uczestników post-smoleńskich szopek (pod krzyżem, w "niezależnej prasie" czy w Antosiowym zespole), wiele scen jest przejmujących, poruszających.

Kulminacją, a także puentą spektaklu jest naprawdę rewelacyjna pieśń, w której ładunek ponurego patosu w melodii i tekście udało się autorowi wyciągnąć jakieś trzy poziomy ponad "Rotę" - pieśń, która doskonale obnaża głupotę prób wpasowania katastrofy w narrację narodowej martyrologii, bohaterskiej śmierci ku chwale Ojczyzny. Tekst, skonstruowany na modłę patriotycznej elegii, kończy się słowami: "...czy wzlecieć nam przyjdzie czy spaść, giniemy za Polskę, giniemy za Polskę, z okrzykiem: kurwa mać!".

Przed spektaklem, pod teatrem, spodziewany tłumek wzmożonych protestujących. Niemniej jednak zaskakująco lichy. Oczywiście fotki nie omieszkałem cyknąć.

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale