NASA i Microsoft połączyły swoje siły, by rozwinąć oprogramowanie o nazwie OnSight, nową technologię, która pozwoli naukowcom pracować wirtualnie na Marsie za pomocą HoloLens, urządzenia o wyglądzie gogli, wyświetlającego na tle rzeczywistego obrazu dodatkowe elementy.
Żródło grafiki: http://www.nasa.gov/sites/default/files/15-013_0.jpg
Podobne wynalazki działały już dawniej, jednak ewenementem jest zastosowanie ich tak daleko od macierzystej planety.
OnSight, dzieło naukowców z Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego) w Pasadenie (Kalifornia), umożliwi badaczom planowanie i przeprowadzanie działań naukowych na Czerwonej Planecie wraz z sondą Curiosity.
„OnSight daje naszym naukowcom, zajmującym się sondą możliwość chodzenia i eksplorowania Marsa prosto ze swoich biur” – mówi Dave Lavery, kierujący programem w misji Mars Science Laboratory w głównej siedzibie NASA w Waszyngtonie – „Gruntownie zmienia to naszą percepcję Marsa oraz zrozumienie środowiska marsjańskiego, otaczającego łazik”.
Warto zauważyć, że zdjęcia wykonywane przez Curiosity są dość trudne w odbiorze i ich zrozumienie wymaga pewnych kwalifikacji. Zastosowanie nowego programu sprawi, że do badania Marsa będą mogły zostać dopuszczone także osoby, które ich nie posiadają, a mają przydatną wiedzę z innych dziedzin.
OnSight będzie używać prawdziwych danych zdobytych przez sondę i uzupełni istniejące metody planowania misji Curiosity, tworząc trójwymiarową symulację powierzchni Marsa, gdzie będą mogli spotkać się badacze z całego świata.
„Wierzymy, że OnSight rozszerzy sposoby, na jakie badamy Marsa, i umożliwi reszcie świata dołączenie do tej drogi eksploracji” – oznajmia Jeff Norris, menadżer projektu OnSight z JPL.
Dotąd operowanie łazikiem wymagało od naukowców oglądania marsjańskiej scenerii za pośrednictwem ekranu komputera, co zakłócało rzeczywisty przekaz. Obrazom, nawet w 3D, brakuje naturalnej głębi, której potrzebuje ludzki wzrok dla zrozumienia procesów, zachodzących w przestrzeni kosmicznej.
OnSight będzie używać technologii zwanej „holographic computing”, by pokazać informacje, uzyskane przez łazika marsjańskiego „Curiosity” w polu widzenia użytkownika. Ta technika łączy widok świata fizycznego z wygenerowaną komputerowo wizją. Tworzy w ten sposób mieszankę tego, co realne i wirtualne.
Żeby zobaczyć hologramy, uczestnicy misji Curiosity zakładają urządzenie HoloLens, które sprawia, że są otoczeni obrazami, znajdującymi się w miejscu działania łazika. Mogą przechadzać się po kamienistej powierzchni lub pochylać się, by przyjrzeć się skałom pod różnymi kątami. Narzędzie zapewnia naukowcom i inżynierom interakcję z Marsem w bardziej naturalny dla człowieka sposób.
„Dotąd, badacze Marsa tkwili przed ekranem komputera. To narzędzie daje im możliwość eksploracji otoczenia łazika niemal tak, jak pracowałby na Ziemi geolog” – stwierdza Norris.
OnSight znajdzie zastosowanie również w planowaniu operacji łazika. Przykładowo, naukowcy mogą zaprogramować wiele przyrządów badawczych patrząc na cel i wykonując odpowiednie gesty, by wybrać polecenia z menu.
Wspólny wysiłek w rozwijaniu OnSight’u wraz z Microsoft’em to skutek trwających dociekań dotyczących interakcji między człowiekiem a robotem. Zespół z Jet Propulsion Laboratory odpowiedzialny za OnSight specjalizuje się w systemach, kontrolujących roboty i pojazdy kosmiczne. Narzędzie pomoże badaczom lepiej zrozumieć środowisko i miejsce pracy bezzałogowych sond. Przy użyciu tradycyjnych narzędzi, byłoby to ogromne wyzwanie.
JPL planuje rozpocząć testowanie OnSight’u w misji Curiosity już w tym roku. JPL zarządza projektem Mars Science Laboratory Project dla NASA's Science Mission Directorate in Washington, i zbudowało łazik Curiosity.
Więcej informacji o badaniu Marsa dostępne pod adresem:
http://www.nasa.gov/mars
Źródło:
http://www.nasa.gov/press/2015/january/nasa-microsoft-collaboration-will-allow-scientists-to-work-on-mars/#.VMNq69KG_qp
Dwayne Brown
Headquarters, Washington
202-358-1726
dwayne.c.brown@nasa.gov
Guy Webster / Veronica McGregor
Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
818-354-6278 / 818-354-9452
guy.webster@jpl.nasa.gov / veronica.mcgregor@jpl.nasa.gov
Tłumaczenie i opracowanie: Kasjopea
Interesują mnie nauki ścisłe i techniczne, a także ich związki z życiem społecznym. Uwielbiam pisać.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie