Darek O. Darek O.
1321
BLOG

Jak Azja Środkowa migruje do Rosji

Darek O. Darek O. Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 31

Od 2017 roku serwis Central Asian Analytical Network (Analityczna Sieć Azji Centralnej) gromadzi dane dotyczące trendów migracyjnych dominujących wśród mieszkańców dawnych poradzieckich republik w Azji Centralnej ze szczególnym uwzględnieniem Rosji jako kraju odcelowego wyjazdu. Opublikowano właśnie analizę obejmującą rok 2020.

Wynika z niej, że o ile we wcześniejszych latach największą liczbę migrantów w omawianym segmencie stanowili obywatele Kazachstanu, o tyle w roku minionym prym wiedli migranci z Tadżykistanu. Obywatelstwo rosyjskie otrzymały w 2020 r. 63 tysiące Tadżyków - niemal 20 tys. więcej niż w roku 2019. Byłych obywateli Kazachstanu z nowo pozyskanym paszportem rosyjskim było 43 404 tys., czyli ok. 7 tys. mniej, niż w roku 2019. Warto przy tym pamiętać, że z Kazachstanu do Rosji wciąż emigrują na stałe w dużej liczbie etniczni Rosjanie. Uzbecy wydają się umiarkowanie zainteresowani uzyskiwaniem obywatelstwa Rosji. Analitycy z CAAN wiążą to z koniecznością zrzeczenia się obywatelstwa Uzbekistanu. Wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa musi uzyskać podpis samego prezydenta republiki. Łącznie, w minionym roku, Federacji przybyło 145 tys. (z łącznej liczby 660 tysięcy nowych obywateli) migrantów z Azji Środkowej ze świeżo wydanymi rosyjskimi paszportami. Oznacza to wzrost nowych obywateli Rosji wywodzących się z Azji poradzieckiej o 20 tys. w porównaniu z rokiem 2019.

Równocześnie liczba legalnie napływających imigrantów zarobkowych z krajów Azji Środkowej do Rosji zmniejszyła się o ponad połowę - o 58 proc. z Kirgistanu, 57 proc. z Tadżykistanu, 56 proc. obywateli Kazachstanu i 52 proc. obywateli Uzbekistanu. Te spadki należy wiązać z pandemią i wynikającymi z niej ograniczeniami w możliwości przekraczania granic Federacji.

Jeśli chodzi o pierwsze pozwolenia na pobyt czasowy, najwięcej wydali ich Rosjanie Tadżykom (ok. 50 tys.). Ukraińcom wydano niecałe 37 tys. takich dokumentów, a i tak liczba Ukraińców z prawem czasowego pobytu w Rosji w minionym roku przekroczyła liczbę wszystkich obywateli azjatyckich republik poradzieckich korzystających z takich uprawnień.

W gorszym położeniu są obywatele Turkmenistanu. Liczba migrantów z tego kraju w Rosji rośnie systematycznie, a i tak w roku 2020 wyniosła tylko 2451 osób. Podstawową trudnością jest dla Turkmenów konieczność uzyskania wizy na przekroczenie granicy Federacji Rosyjskiej. Dlatego częściej szukają innych kierunków migracji zarobkowej.

W uprzywilejowanej sytuacji są obywatele Kirgistanu – w sporej części tradycyjnie przywiązani do Rosji (a także do czasów radzieckich). Oni mogą w Rosji pracować legalnie na podstawie swojego narodowego paszportu i nie są zobligowani do uzyskiwania specjalnego pozwolenia.

Tutaj więcej informacji

Darek O.
O mnie Darek O.

Dariusz Olejniczak - #socjologia #polityka #repatriacja #Kazachstan #AzjaŚrodkowa

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka