Andrzej Tadeusz Kijowski Andrzej Tadeusz Kijowski
314
BLOG

Listy do Aniołka:ks.Pasierb, Falandysz&Co. Z wideoteki ATeKi

Andrzej Tadeusz Kijowski Andrzej Tadeusz Kijowski Polityka Obserwuj notkę 1
Umiłowany Aniołku!
Myślałem, że najtrudniejsze Wigilie to były te ze Stanu Wojennego. Bóg się rodzi, a rodacy po więzieniach rozrzuceni - śpiewaliśmy trawestację kolędy dokonaną przez Macieja Zembatego. Wieszaliśmy na choince znaczki Solidarności. Ubierając ją w grudniu '83 słuchałem w Wolnej Europie Listu Adama Michnika do Kiszczaka . Chciało mi się wyć. A razem było wstyd bo ... czułem się szczęśliwy. Udało mi się przecież kupić w sklepie rybnym nieoczekiwanie paczkę wcale nie polskiej do mielenia, lecz jakiejś austriackiej kawy w 500 gramowym próżniowym opakowaniu. Chyba drugi raz w życiu taką widziałem.
 
No i przyszła Wigilia. Przepełniona solidarnością, która czasem starcza za miłość:
 
Solidarni i odważni
Górnik, rolnik i stoczniowiec
Dziś składają swoje modły”
„Daj nam radość Panie Boże!”.
 
śpiewaliśmy za Zembatym.
 
Czy można było przypuścić, że najcięższe Wigilie przyjdą po ćwierćwieczu, gdy półki będą pełne, tylko zanik solidarności w Narodzie zgasi miłość w niejednej rodzinie...
 
I czy można w to było uwierzyć już dziesięć lat później, a 17 lat temu - gdy w 1992 roku wydawało się, że "runęły mury, że wyrwaliśmy im zęby krat". Gdy od księdza po elektryka, od przedsiębiorcy po polityka - wszyscy byli szczęśliwi, niektórzy ostrzegali, a wszyscy wierzyli, że stał się CUD. 
 
Drogi Aniołku. Nie chcę od Ciebie pieniędzy, które połkną odsetki i kredyty. Proszę o wiarę i międzyludzką solidarność. Zawsze wierzyłem, że za nią pieniądze przyjdą same. Przywróć tę wiarę ! Spraw, by wróciła taka zgoda i tyle nadziei znów pojawiło się  w naszym Narodzie!  A zdawać by się mogło, że była - jeszcze wczoraj.
 
24.XII.1992 roku. Bracia ! Patrzcie jeno:
 
  
 

Kawaler Krzyża Komandorskiego Polonia Restituta     Moje poglądy polityczne są - gramatyczne.      Nie głoszę takich, które źle brzmią po polsku.            „Opis obyczajów w 15-leciu międzysojuszniczym 1989-2004”  „Organizacja kultury w społeczeństwie obywatelskim na tle gospodarki rynkowej. Czasy kultury 1789-1989”.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka