0 obserwujących
27 notek
10k odsłon
148 odsłon

Domostwo na bagnach

Wykop Skomentuj4

Tak w języku celtyckim można przetłumaczyć nazwę Stolicy Unii Europejskiej, oraz państwa Belgia i regionu Brabancja. „Br” oznacza po celtycku bagno, a „celi” oznacza domostwo. Łącząc te dwa słowa powstała nazwa Bruksela. Dzięki uprzejmości Pana posła do Parlamentu Europejskiego Witolda Tomczaka miałem zaszczyt i przyjemność zobaczyć na własne oczy centrum decyzyjne Unii Europejskiej. Pan poseł zdecydował się wyróżnić mnie za artykuły, które pisze na swoim blogu www.kobylarski.salon24.pl, jak się wyraził, artykuły „myślącego człowieka”.

 

Plan wycieczki, w której brało udział 50 osób, zakładał zwiedzanie najważniejszych zabytków w Brukseli oraz budynku Parlamentu Europejskiego. Jak zapewniała nasza Pani Przewodnik Belgowie to naród, od którego można się bardzo wiele uczyć. Są pragmatyczni, nic nie robią na siłę, jeżeli coś im nie wychodzi z jednej strony, zabierają się za to z drugiej. Naród bardzo cierpliwy pracowity, tolerancyjny i skromny. Z własnego doświadczenia wiem, że również bardzo przyjaźnie nastawiony i radosny. Kierowcy, sklepikarze, przechodnie uśmiechali się do nas z życzliwością i prawdziwą sympatią. Ich nastawienie pozwoliło na wybudowanie największej fabryki huty szkła, broni, gumy i tramwajów w Europie. Nastąpiło to po zdobyciu przez Belgię Kongo, co przynosiło im ogromne zyski. Jednak cała potęga Belgii była w znaczącej mierze zasługą Polaków, którzy przybyli tam w 1880 roku, ok. 20 tys. z nich zostało zatrudnionych w hucie szkła. Polacy Ci świetnie zasymilowali się ze społeczeństwem, są bardzo religijni i znakomicie do dzisiaj zorganizowani.

 

Jednym z najważniejszych zabytków i symboli Brukseli, co wywołało moje zdumienie, jest tzw. Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619 roku oraz Atomium - zbudowany z okazji Expo 1958, 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza powiększonego 150 miliardów razy. Składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów i łączących je 20 korytarzy, każdy o długości ok. 40 m. Większość pamiątek a nawet sklepów jest opatrzonych tymi właśnie symbolami.

 

Najważniejszy Kościół w Brukseli to dwunastowieczna Katedra słynąca z pięknych szesnastowiecznych witraży i znakomitej ambony. Jej patronami są Archanioł Michał i św. Gudula, która zasłynęła z niezwykłej pobożności i dzieł miłosierdzia oraz tym, że nie poddała się kuszeniu i opętaniu przez szatana.

Patroni Ci, można stwierdzić, mają strzec w samym jej centrum, Unię Europejską, przez szatanem, który coraz bardziej zuchwale przedziera się do naszego życia.

 

W zwiedzanym przez nas muzeum armii można było prześledzić rozwój umundurowania i broni od czasów Napoleońskich po schyłek II Wojny Światowej. Belgia dopiero w 1830 roku stała się niezależnym państwem i był w tym wydarzeniu niemały udział Polaków. W muzeum jest nawet tablica pamiątkowa uwieczniająca udział Polskich oficerów w czołowych bitwach. Najlepsze kadry oficerskie Belgowie czerpali właśnie z grona naszych Rodaków. Wśród nich wyróżniali się generałowie Jan Skrzynecki i Ignacy Kruszewski.

 

Belgia jest monarchią konstytucyjną. Obecnymi monarchami są Albert II i Paula, księżniczka włoska.

 

Najważniejszym punktem wycieczki był budynek Parlamentu Europejskiego. Choć znana nam główna sala posiedzeń znajduje się w Strasburgu, jednak kluczowe decyzje w komisjach zapadają właśnie w Brukseli. Prawo tworzone w Unii Europejskiej to 80% całego prawa, które obowiązuje każdego z nas! Unia Europejska ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. To tam zapadają decyzje ważne dla Polaków i całej UE.

 

Przed zwiedzeniem sali posiedzeń odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Januszem Wojciechowskim, byłym prezesem NIKu. Pan Poseł przeprosił za absencję pana Posła Tomczaka, który z powodu choroby nie mógł nas osobiście podjąć. Poseł mówił zwłaszcza o sprawach, którymi się zajmuje w komisji rolnictwa. Zaznaczył, że trwa walka o podniesienie dopłat dla rolników do poziomu tego, który otrzymują rolnicy w tzw. Starej Unii. Obecnie Polski rolnik otrzymuje 4 razy mniej niż jego zachodni sąsiedzi. Tymczasem rządzący UE chcą ten stan utrzymać na dłuższy, nieokreślony czas. Kolejną kwestią była żywność genetycznie modyfikowana. Jak zaznaczył Pan Poseł sukcesem Polski jest zahamowanie uchwalenia takiego prawa, które nakazywałoby Państwom niestosowania żadnych ograniczeń dla żywności i pasz genetycznie modyfikowanych. Jak zaznaczył pan Poseł istnieją badania, które potwierdzają, że stosowanie i spożywanie GMO powoduje u ludzi i zwierząt szkodliwe mutacje w kolejnych pokoleniach, dlatego w interesie Polaków jest, by żywność taka była w Polsce znacznie ograniczona.

 

Jako członek Rady Naczelnej nowego ugrupowania Europa Wolnych Ojczyzn – Partia Polska zadałem pytanie o Traktat Lizboński. Pan Poseł powiedział, że Traktat rewolucjonizuje Unię Europejską, taką, jaką znamy, czyniąc podwaliny pod superpaństwo, którego Polska będzie jedynie częścią składową.Traktat zakłada przekazanie Brukseli szeregu ważnych kompetencji, dotychczas zarezerwowanych jedynie dla Polskiego Rządu, Sejmu i Prezydenta takich jak decydowanie o polityce zagranicznej, bezpieczeństwa, armii, wojnie i pokoju. Niepokojącym jest również to, że znacznie osłabia pozycję Polski w ważnym organie decyzyjnym jakim jest Rada Unii Europejskiej, gdzie obecnie Polska ma 27 głosów a np. Niemcy 29, a po wejściu w życie Traktatu głosy będą liczone proporcjonalnie do liczby ludności, dlatego Niemcy będą miały ich dwa razy więcej. Powiedział, że Traktat spycha na margines Polskę, a zwłaszcza małe kraje UE. Umacnia, już dziś mające ogromne wpływy w UE, Niemcy i Francję. Pan Poseł zapytany dlaczego więc politycy zarówno PO, PiS jak i PSL czy SLD poparli Traktat, skoro godzi on w Polską suwerenność i niepodległość powiedział, że to już jest dla osądu Polaków i historii. Na moje pytanie dlaczego zatem, jako przeciwnik Traktatu Lizbońskiego kandyduje z list PiSu, którego kierownictwo poparło Traktat nie potrafił sformułować jasnej odpowiedzi.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale