317 obserwujących
2286 notek
2336k odsłon
  1490   0

W Wenecji Polskę reprezentować będzie Izrael

umer Jak wiemy decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, na czerwcowej 54 Wystawie Sztuki w Wenecji Polskę reprezentowała będzie mieszkająca w Tel Awiwie obywatelka Izraela, Yael Bartana. 

Na internetowej stronie „Zachęty” możemy przeczytać radosną informację mówiącą, że „To pierwszy przypadek w historii polskiego udziału w weneckim biennale, kiedy Polskę reprezentuje artysta z innego kraju”

„…i zadziwi się Europa”, to nie zapowiedź sensacji, że oto niemal 40 milionowy kraj nie ma swojego reprezentanta, ale tytuł trzyczęściowej instalacji artystki z Izraela, w skład której wchodzi film „Mary Koszmary” z 2007 roku. Rolę główną w tym filmie gra Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej, który stojąc na ruinach stadionu dziesięciolecia wzywa Żydów z Izraela do powrotu do siebie, czyli do Polski okrzykiem:

„Żydzi! Rodacy! Ludzie! Luuudzieee!!!!! Chcemy, aby do Polski wróciło 3 miliony Żydów i abyście znowu z nami zamieszkali. Potrzebujemy was! Prosimy, wróćcie!”.

Choć po raz pierwszy nie będzie na weneckim biennale przedstawiciela Polski to jednak cały świat usłyszy wykrzyczane przez Sierakowskiego „marzenia nadwiślańskiego ludu”.

Nie wiem według jakiego klucza minister Zdrojewski typuje kandydatów do reprezentowania Polski na tej imprezie i trudno dziś odgadnąć czy następnym razem będą to Niemcy, Rosjanie,… a może Francuzi?

http://www.zacheta.art.pl/article/view/235/yael-bartana-i-zadziwi-sie-europa

http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/04/14/mary-koszmary-tylko-dla-widzow-o-mocnych-nerwach/

Najnowszy numerr tygodnika Warszawska Gazeta już w kioskach

 

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale