Publicyści Konserwatyzm.pl Publicyści Konserwatyzm.pl
727
BLOG

Jan Engelgard: Kosowo, czyli Bondsteel Land

Publicyści Konserwatyzm.pl Publicyści Konserwatyzm.pl Polityka Obserwuj notkę 16
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Kosowo ogłosiło niepodległość, bo było pewne że ich największy i najpotężniejszy protektor - Stany Zjednoczone - tego chcą. Od lat analitycy zastanawiają się - jakie są motywy polityki amerykańskiej wobec Kosowa? Jest prawie pewne, że decydujące były racje geostrategiczne.

Piotr Bein w wydanej w 2005 roku książce „NATO na Bałkanach” pisze: „Przez Bałkany i Serbię przebiegają planowane nitki rurociągów obsługujących Europę Zachodnią i USA. (...) Waszyngton ma zrobić z NATO ochroniarza swych globalnych interesów... Węzeł bałkański leży na szlaku przesyłu ropy i gazu z Azji Środkowej na Zachód, na trasie adriatyckiej odnogi szlaku, bo inna kończy się w Cejhan nad Morzem Śródziemnym, skąd ładunek mogą zabierać 300-tysięczniki. Największy tankowiec na Morzu Czarnym nie przekracza 150 tys. ton, bo nie przepłynąłby przez Bosfor. Zależny od ropy Zachód nie może pozwolić, by Jugosławia czy Serbowie kontrolowali strategiczne skrzyżowanie korytarzy tranzytowych. USA zbudowała zatem w Kosowie bazy Bondsteel [nazwa od nazwiska jednego z żołnierzy US Army walczących w Wietnamie - JE] i Monteith, największe i najkosztowniejsze od czasu wojny w Wietnamie...”.

Jeden z internautów, analizując dane na temat bazy Bondsteel napisał: „Żołnierze sił pokojowych KFOR w Kosowie mieszkający w blokach i fabrykach zbombardowanych przez NATO żartują: "Jakie dwa obiekty widać z kosmosu? Wielki Mur Chiński i Camp Bondsteel". Największa zbudowana od zera baza amerykańska od czasu wojny wietnamskiej, Bondsteel był na ukończeniu w 3. rocznicę zakończenia nalotów NATO. Wkrótce po nalotach, w czerwcu 1999 r. siły USA zajęły 400 hektarów ziemi rolnej koło Uroszewaca nad granicą z Macedonią i zaczęły budowę bazy, która stała się "wielką damą" w sieci baz USA po obu stronach granicy. Z miasteczka namiotowego powstała baza na 7 tysięcy - 75 procent żołnierzy USA w Kosowie. Ponad 300 budynków w sieci 25 km dróg otoczono 14 km wałów ziemnych i zapór betonowych, zabezpieczono 84 km drutu żyletkowego i 11 wieżami strażniczymi. Wewnątrz znajdują się sklepy, całodobowe sale gimnastyczne, kaplica, biblioteka i chyba najlepiej w Europie wyposażony szpital.

Biuletyn saperów USA informował: "Planowanie działań budowlanych w Kosowie zaczęło się miesiące przed zrzuceniem pierwszych bomb. Z początku planiści chcieli wykorzystać doświadczenia z Bośni i przekonali decydentów do ukończenia bazy jak najszybciej". Dowództwu saperów polecono, by "zintegrowało środki budowlane z wykonawcą, Brown and Root Services Corporation, w celu budowy nie jednej, ale dwóch baz". Ta druga baza to Camp Monteith. Bondsteel wybudował i obsługuje Brown and Root Services, firma wyrosła w potęgę od 1992 r., kiedy ówczesny sekretarz obrony Cheney przyznał jej pierwszy kontrakt na obsługę światowych działań armii USA”.

Jesteśmy chyba w domu - odpowiedzią na pytanie, dlaczego USA z takim uporem popierają „niepodległość” Kosowa jest jedna - Bondsteel. Największa, najbardziej tajemnicza i jak do tej pory najmniej poddana naciskom opinii publicznej baza USA w Europie. Co ciekawe - teren, na którym powstała baza został wydzierżawiony na 99 lat. Rodzi się tylko pytanie - od kogo? W roku 1999 był to teren podległy Republice Jugosławii, a te tej umowy nie zawierały. Jak można przypuszczać, zajmując Kosowo (przy czynnej pomocy UCK) Amerykanie planowali, że długo stąd nie wyjdą. Taka jest geneza niepodległego państwa Kosowo. Europa odegrała w tej grze tylko i wyłącznie rolę pożytecznego idioty.

Jan Engelgard

www.konserwatyzm.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Polityka