Polacy w Argentynie, Brazylii, Chile, USA i Kanadzie rozpoczęli głosowanie w wyborach prezydenckich. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Polonia w Amerykach głosuje w wyborach prezydenckich
Najwcześniej otwarto komisje w Buenos Aires, Brasilii, Kurytybie i Halifaksie – o godz. 12 czasu polskiego w sobotę. W krajach Ameryki Południowej frekwencja nie zapowiada się wysoka – zaledwie 200 osób zarejestrowało się w Argentynie, a 180 w Brazylii.
W USA głosowanie rozpoczęło się o godz. 13 czasu polskiego. Łącznie do spisu wyborców w Stanach Zjednoczonych na I turę zapisało się niemal 43 tys. wyborców, zaś głosowanie odbędzie się w rekordowej liczbie 57 obwodów w 23 stanach i stolicy USA. Najwięcej osób chęć udziału w wyborach zgłosiło w komisjach w aglomeracjach Chicago i Nowego Jorku - po ok. 15 tys. Największym pojedynczym obwodem jest ten w Passaic w stanie New Jersey pod Nowym Jorkiem, gdzie zagłosować może nawet 2 tys. osób.
Liczba zarejestrowanych do I tury wyborów prezydenckich jest mniejsza, niż w wyborach parlamentarnych 2023 r. - wtedy zapisało się 48,8 tys. - lecz znacznie większa niż w I turze wyborów prezydenckich 2020 r. (33,8 tys.), choć wówczas głosowanie w USA odbyło się wyłącznie drogą korespondencyjną ze względu na pandemię. Frekwencja będzie też wyższa niż w 2015 r., kiedy zagłosowało mniej niż 30 tys. Polaków mieszkających w USA.
Pogoda na weekend: deszcz, przymrozki i silny wiatr
IMGW ostrzega przed chłodnym i deszczowym weekendem. W sobotę temperatura wyniesie od 9°C na północnym wschodzie do 15°C na zachodzie Polski. W górach możliwe opady śniegu, a na południowym zachodzie – porywy wiatru przekraczające 60 km/h. Noc z soboty na niedzielę przyniesie przymrozki – do -2°C przy gruncie w Karpatach.
W niedzielę w wielu regionach nadal możliwe będą intensywne opady deszczu, a w górach śniegu. Na Podhalu temperatura wyniesie około 6°C, a na zachodzie kraju do 14°C. W Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 90 km/h. Instytut wydał ostrzeżenia pogodowe dla sześciu województw.
Renta wdowia od lipca. Już 800 tys. wniosków w ZUS
Od 1 lipca ZUS rozpocznie wypłatę renty wdowiej – nowego świadczenia pozwalającego łączyć rentę rodzinną po zmarłym małżonku z własną emeryturą lub rentą. Do tej pory wpłynęło ponad 803 tys. wniosków, z czego 89 proc. złożyły kobiety.
Świadczenie nie będzie wypłacane w całości – można wybrać między pełną rentą rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, lub odwrotnie. Limit wypłaty to trzykrotność najniższej emerytury (5 636,73 zł brutto). Od 2027 r. wysokość drugiego świadczenia wzrośnie do 25 proc. Osoby, które przekraczają próg, nie będą mogły skorzystać z renty wdowiej.
Barwińska ze srebrem na mistrzostwach świata w żeglarstwie
Agata Barwińska zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w żeglarskiej klasie ILCA 6, które odbyły się w chińskim Qingdao. Polka wygrała ostatni wyścig regat, co pozwoliło jej awansować z czwartego na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.
To kolejny sukces Barwińskiej, która rozpoczęła współpracę z trenerem Zdzisławem Staniulem – twórcą sukcesów m.in. Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar. Mniej szczęśliwie zawody zakończyły się dla Wiktorii Gołębiowskiej, która spadła z podium na 18. pozycję.
Zwolińska poza finałem ME w kajakarstwie górskim
Klaudia Zwolińska nie zdołała obronić tytułu mistrzyni Europy w konkurencji K1 w kajakarstwie górskim. Polka zajęła dopiero 9. miejsce, po słabszych występach w półfinale i finale. Złoty medal zdobyła Niemka Ricarda Funk.
W rywalizacji mężczyzn Mateusz Polaczyk zaliczył nieudany przejazd i zakończył zmagania na ostatnim miejscu. W niedzielę odbędzie się rywalizacja w konkurencji crossowej – Zwolińska i inni reprezentanci Polski nadal mają szansę na medale.
na zdjęciu: wejście do komisji wyborczej w USA, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Grzegorz Momot
Inne tematy w dziale Polityka