Oświadczenie wstępne: w adwencie śpiewamy adwentowo - dzis do Wigilii tylko - a do kolęd się gotujemy., śpiewając je od Wigilii. Co czyni autor, zapodając zawczasu płytkę swą właśnie wydaną, której można posłuchać , którą można zakupić, albo samemu pośpiewać ze śpiewnika staropolskiego, darmowo do wzięcia w pdf-ie.
- - - - - - - - - - - - -
Schiller w swojej „Pastorałce”, a znacznie później „Arka Noego” odgrzali kolędkę „Hojże ino, dana dyna | Narodził się Bóg dziecina”, w której „anioł pański kuranciki wycina”. Pamiętam te kolędę z płyty nagranej i wydanej za PRL-u. Do tej pory śni mi się ta płyta, ale chyba nie mam już jej, niestety. No, może z czasem odnajdę ją w stosie płyt niegdyś wyniesionych z mieszkania i głęboko schowanych. Ale pamiętam, jak wyglądała okładka i jak pachniał czarny krążek.
A także przypominam sobie, jakie sceny towarzyszyły słuchaniu: wigilijne krzątanie się mojej babci i moich rodziców, przyjazd Dziadka i pierwsza gwiazdka, która dawno już zabłysła, ale my spóźnialiśmy się – jak to zwykle Kowalscy – z wigilią, więc miałem czas włączyć Schillerowe historie o Narodzeniu Pańskim.
„Hojże ino” jest kolędą – zaryzykuję to słowo, dość już oklepane – „magiczną”. Tymczasem niedawno odkryłem, że kolęda ta w dotychczasowych wykonaniach i odsłuchaniach niepełną. W odnośnym tomie Kolberga, który zawiera jej zapis, jest bowiem jeszcze wstęp. Wstęp też „magiczny”, niegdyś gregoriańsko-łaciński, tylko że w Kolbergu przełożony na polski. Idealny na wigilię właśnie, która jest „szczodrym wieczorem”. Skądinąd piękne sformułowanie:
SZCZODRY WIECZÓR
1.Szczodry wieczór, dobry wieczór, + Królu Niebieski daj namdzisiaj szczodry wieczór.
2.Temu Królowi, Zbawicielowi, + trzej królowie złoto, mirrę,kadzidło ofiarowali.
3.Złoto króla, kadzidło kapłana, + a mirra, a mirraznaczyła mękę Pana.
4.Dziękujmy wszyscy Panu Bogu naszemu, + który przez swoje cne narodzenie + nas wszystkich z mocy szatańskiej wyswobodził.
5.Jemu cześć oepiewajmy, Jemu cześć, chwałę dajmy! + Chwała Bogu naszemu. Amen.
***
1.Gore gwiazda Jezusowi w obłoku + Józef stary z Panieneckę przy boku.
+Hojże ino dana dyna, + narodził się Bóg dziecina w Betlejem.
2.Już Maryja Jezulińka powiła, + Stąd pociecha dla człowieka jest miła.
+Hojże...
3.Pastuskowie podarunki przywieźli, + w koło sopkę o północy oblegli.
+Hojże...
4.Anioł Pański kuranciki wycina, + stąd pociecha dla człowieka jedyna.
+Hojże...
- - - - - - - - -
W załączeniu – na stronie www.kresy.pl, w dziale felietonów – empetrójka „wstępu” do kolędy „Hojże ino”, wedle notacji Oskara Kolberga.




Komentarze
Pokaż komentarze