1 obserwujący
32 notki
7991 odsłon
  67   0

Czy nasi starożytni przodkowie byli inteligentniejsi od nas?

Zdaje sobię sprawe że pomysł jest mocno kontrowersyjny i trudno oczywiście jakoś na serio próbować dowieść czegos tak generalnego w  notce blogowej. Niemniej jednak myślę, że warto się zastanowić nad tą kwestią.

Szczerze to wydaje mi się, że dawno temu gdzieś  czytałem lub widziałem tekst z taką tezą, zatem jeśli ktoś mógłby wskazać odpowiednie zrodlo to byłbym oczywiście wdzięczny...

Wydaje mi się, że możemy jednak zapostulować, iż Starożytni byli bardziej  inteligentni niż my obecnie- mam tu na myśli ludzi okresu klasycznej Grecji i rozkwitu Rzymskiej Republiki, co do reszty okresów trudno się wypowiadać. Oczywiście mam tu na myśli najwyższy top elit intelektualnych wtedy i teraz , nie zamierzam porównywać obecnego wyzyskiwanego korpoludka z niewolnikiem na plantacji lub w rezydencji.

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że jest to teza trudno udawadmialna i żeby jakoś próbować to dowieść trzeba by było dużo więcej niż krótka notka na blogu. Niemniej jednak sprawa wydaje mi się na tyle potencjalnie interesującą, że warto o niej dyskutować nawet zakładając, że w notce na blogu szans dowiedzenia tak generalnej tezy oczywiscie nie ma.


Główne argumenty:

Osobowości wtedy: np. Perykles, Demostenes, Platon, Arystoteles, Cyceron, (oczywiście do znaczącej rozbudowy o mniej znanych mówców, polityków i filozofów, którzy jednak i tak posiadaja odpowiednia jakość twórczości).Porównajmy ich słynne wystąpienia z obecnymi wystapieniami politykow, podobnie sprobujmy porównać  teksty filozofów starożytnych z tym co powstało potem... Czy słusznie można powiedzieć, że wtedy ludzie byli w stanie  być precyzyjniejsijsi, teraz nie jest to możliwe, człowiek bywa przytloaczany komplikacjami, niejasnosciamu i chaosem.

Wtedy  byla mozliwosc logicznego opisu sytuacji 

Możliwość wskazania wartość i minimalnych i maksymalnych w poszczególnych wymiarach, co umożliwia rzeczywiste porównywanie i ocenianie.


Myślę że powyższe daje jakieś podwaliny pod poparcie postawione tezy.Idąc dalej zastanawiałem się nad różnymi decyzjami podjetymi podczas obrad organów demokratycznych lub republikańskich lub też     decyzji podczas planowania kampanii wojskowych. Warto się zastanowić jak te decyzje mają się  do decyzji podejmowanych obecnie...

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale