krzysztofjaw krzysztofjaw
48
BLOG

Jak głosować?

krzysztofjaw krzysztofjaw Polityka Obserwuj notkę 0

Mamy ciszę wyborczą, więc nie mogę wskazywać na kogo i dlaczego będę głosował. Tym niemniej w czasie ciszy wyborczej dozwolone są działania profrekwencyjne oraz informujące o tym, jak oddać swój głos.

Teraz kilka wskazówek jak głosować, bo nigdy nie jest za dużo takich informacji. 

Po pierwsze - jeżeli już zdecydowaliśmy się głosować - to musimy mieć przy sobie dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport), o który zostaniemy poproszeni przez daną Komisję Wyborczą. Jeżeli takowego nie będziemy mieli, niestety nie będziemy mogli zagłosować. 

Po drugie - Komisja sprawdzi czy jesteśmy na liście osób uprawnionych do głosowania oraz poprosi nas o podpis na tej liście, który jest niezbędny do potwierdzenia, iż dostaliśmy karty do głosowania. Tych kart będzie dwie: jedna z kandydatami na posłów a druga z kandydatami na senatorów 

Po trzecie i bardzo ważne - na obydwu kartach do głosowania stawiamy tylko jeden przecinający się krzyżyk (najlepiej w postaci X) i nic więcej. Tak więc jeśli jesteśmy zdecydowani oddać głos na konkretny Komitet Wyborczy to w przypadku wyborów do Sejmu stawiamy krzyżyk obok jednego z kandydatów startujących z tejże listy. W przypadku kandydatów do Senatu stawiamy jeden krzyżyk przy wybranym przez nas kandydacie. Jeżeli na danej kartce postawimy więcej niż jeden krzyżyk to nasz głos będzie nieważny! Podobnie jest, gdy oddamy pustą kartę.  

Po czwarte - możemy głosować w wydzielonym do tego celu "pomieszczeniu" z kotarą, gdzie oddamy swój głos. Możemy też go oddać od razu bez wchodzenia "za kotarę". Nie jest ważne czy "za kotarę" wchodzimy sami czy nie (możemy np. wejść z całą rodziną). 

Po piąte - po oddaniu głosu wrzucamy karty do głosowania do urn wyborczych i idziemy na spacer lub do domu i czekamy do godziny 21, kiedy będziemy mogli poznać pierwsze szacunki wyników wyborów. 

Oczywiście wszystkie wyżej wymienione zasady dotyczą tylko tych, którzy pójdą na wybory i mam nadzieję, że będzie to bardzo duża liczba. 


Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 

kjahog@gmail.com


Krzysztof Jaworucki - KONSERWATYSTA W IDEI, WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH I POGLĄDACH EKONOMICZNYCH. EKONOMISTA I FINANSISTA. MIŁOŚNIK ŻEGLOWANIA I WSPINACZEK GÓRSKICH. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. BURKE. Bł. Jerzy Popiełuszko: "Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą"; "Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się wolnymi już teraz"; "Zło dobrem zwyciężaj". Św. Jan Paweł II: "Jeśli ktoś lub coś każe Ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to! Jeśli znasz odwieczną Miłość, która Cię stworzyła"; "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi"; Nie sposób inaczej zrozumieć Człowieka, jak w tej wspólnocie jaką jest Naród"; "Musicie być mocni mocą wiary i nadziei". Edmund Burke (1729–1797) – irlandzki filozof i polityk, twórca nowoczesnego konserwatyzmu, krytyk rewolucji francuskiej: "Naród jest organiczną całością ukształtowaną przez przeszłość i tradycje"; "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił"; "Wolność bez mądrości i cnoty? To jest zło największe z możliwych". Moja strona domowa: http://krzysztofjaw.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka