Ksiazkiprzyherbacie Ksiazkiprzyherbacie
372
BLOG

Głaskane tuczone zabijane

Ksiazkiprzyherbacie Ksiazkiprzyherbacie Kultura Obserwuj notkę 0

O dobru zwierząt mówi się coraz częściej, zazwyczaj przy specjalnych okazjach, takich jak na przykład dzisiejszy Dzień Praw Zwierząt.

Jednym z rzeczników praw naszych „braci mniejszych” jest Anton Rotzetter, szwajcarski kapucyn, lider chrześcijańskiego ruchu obrońców praw zwierząt, autor książki Głaskane, tuczone, zabijane wydanej w tym roku przez Wydawnictwo Święty Wojciech. Anton Rotzetter w swojej nie pierwszej już publikacji poświęconej tematyce ekologicznej zwraca uwagę na zależności ekonomiczne, którym podlegają wszystkie istoty żywe egzystujące na ziemi. Z analizy autora wynika, że w znacznym stopniu są to zależności krzywdzące najsłabszych –ludzi, zwierzęta, rośliny i całą ziemię.

Książka składa się z czterech części. Pierwsza to obraz tego jak dziś traktujemy zwierzęta, w szczególności te, które na różne sposoby chcemy konsumować – jako „maszyny” do produkcji mleka, jaj, mięsa. Są też takie, które czynimy obiektami różnorodnych badań i eksperymentów naukowych. Czy rzeczywiście potrzebnych? A jeśli tak, to czy właściwa jest skala tego procederu? Zwierzęta umierają też dla sztuki, choć są to przypadki pojedyncze. Czy konieczne?
 W tej części książki podane zostały obrazowe przykłady zadawania cierpienia zwierzętom. Skali tego zjawiska być może wielu z nas sobie nie uświadamia, ponieważ działania te zostały wtłoczone w mechanizmy globalnej gospodarki. Celem zaś tego „wtłoczenia” jest „ułatwianie nam życia”, o czym możemy się przekonać czytając choćby slogany reklamowe.  Oczywiście naprawdę chodzi o to, aby zwiększyć konsumpcję. A konsumpcja, to czyjś pieniądz i czyjeś poczucie władzy. I temu właśnie służy cierpienie milionów zwierząt na całej ziemi.

Druga część książki poświęcona została rozważaniom etycznym, filozoficznym i egzystencjalnym. Są to rozważania bardzo konkretne, odnoszone do aktualnych problemów, z jakimi borykamy się dzisiaj w kontekście poruszanych w książce tematów. A więc znaleźć w niej można odpowiedź na pytanie dlaczego człowiekowi, zwierzętom i światu, który jest stworzeniem Boga należy się szacunek? Jak racjonalnie i empirycznie można próbować dojść do tego wniosku i dlaczego taki sposób myślenia po prostu się nam opłaca?

W trzeciej części autor podaje przykłady rozmaitych działań i inicjatyw społecznych i politycznych na rzecz praw zwierząt. Przytacza różnice w poglądach zwolenników i przeciwników reprezentowanej przez niego postawy. Zastanawia się nad tym , czy niezrozumienie pewnych kwestii przez osoby mające wpływ na ich rozwiązanie, może wynikać stąd, że „konsekwencje zmian klimatycznych dotykają osób ubogich i dyskryminowanych często w stopniu większym niż tych, którzy są za te zmiany odpowiedzialni”.

Czwarta część książki ma charakter religijny, a w niektórych miejscach nieco poetycki, czy nawet mistyczny. Pojawiają się w niej pytania o raj, a także  o istotę Boga, której iskrę podczas stwarzania świata On umieścił w każdej cząstce natury, a więc po pierwsze w człowieku, po drugie w zwierzętach, roślinach i wszystkich innych Jego pięknych dziełach. W procesie przywracania harmonii pomiędzy stworzeniami Anton Rotzetter zwraca uwagę na konieczność poszanowania każdego przejawu życia i piękna na ziemi ze względu na tę właśnie iskrę Bożą, która jest w nas obecna - tym bardziej widoczną, im więcej w nas pokory wobec Boga i świata oraz zachwytu nad jego pięknem…

Zamiast zakończenia proponuję lekturę wiersza przytoczonego w Głaskane, tuczone, zabijane przez Rotzettera, syna duchowego św. Franciszka z Asyżu:

OBEJMIJ DRZEWO

Przyciśnij
kamień do serca
i pocałuj kroplę wody
Zaśpiewaj
kwiatom piosenkę
i obejmij samotne drzewo
na polu
Spójrz
w oczy psu
i przygarnij
opuszczone zwierzę
Idź ręka w rękę
ze swoim sąsiadem
podążając
za swym cieniem

 

 M. przy herbacie

 

Książka Głaskane, tuczone, zabijane była dostępna w księgarni Ksiażki przy herbacie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura