110 obserwujących
210 notek
708k odsłon
  4763   0

BRIAŃSK. Wątki smoleńskie cz. 13.

"Jak"-42
"Jak"-42

 

Brańsk towarzyszy „sprawie smoleńskiej” już prawie rok. Funkcjonuje na dalszym planie, w tle, w migawkach.

Raz– jako punkt na mapie przy wyznaczaniu toru lotu i ewentualnego wyznaczania lotniska zapasowego dla polskiego Tu-154 rankiem 10 kwietnia 2010.

Innym razem – jako miejsce gromadzenia rzeczy osobistych ofiar katastrofy w Smoleńsku i stacjonowania polskiego samolotu, który ma je zabrać… ale dokąd? [Superwizjer, link niżej w tekście].

13 kwietnia 2010 znowu dowiadujemy się, że samolot startuje z Briańska do Warszawy [link niżej].

W Smoleńsku 10. kwietnia mogły pracować też jakieś ekipy z Briańska –raport MAK zaznacza, że o 11:30 stwierdzono pełną gotowość personelu federalnych służb ratunkowych regionu Briańsk i Kaługa do wyjazdu do Smoleńska. Wykazy dotyczące czasu pracy różnych służb w Smoleńsku nie są dokładne, więc nie wiadomo, czy briańskie służby ostatecznie do Smoleńska zostały wysłane, a jeśli tak, to do kiedy pracowały. Musiała jednak funkcjonować chociażby cała logistyka połączeń między Brańskiem i Smoleńskiem, skoro rzeczy ofiar gromadzono właśnie w Brańsku.

 No i ostatnia wiadomość dotycząca Briańska – to planowany wyjazd rodzin ofiar do Smoleńska w kwietniu 2011 r. na uroczystości rocznicowe, który zahaczać ma również o Brańsk: Tutaj (250 km od Smoleńska) ma lądować samolot przywożący gości jadących autokarami do Smoleńska i stąd (najprawdopodobniej) będą oni startowali w drogę powrotną do Warszawy. Czy zaplanowany scenariusz zostanie zrealizowany? Nie wiadomo na dzień dzisiejszy, bo nie dograno ostatecznie jeszcze wszystkich pomysłów.

 

Uporządkujmy więc chronologię faktów dotyczących Briańska, zobaczmy, co to za ośrodek, jacy ludzie kierują obwodem briańskim, i postawmy kilka pytań.

 

 

1.     BRAŃSK

(Ros. Брянск) – miasto w zachodniej części Rosji, nad Desną, w pobliżu granicy z Białorusią i Ukrainą.  Ludność (2006)ok. 422 500. Miasto leży tuż przy skrzyżowaniu szosy Kijowskiej M-3 z drogą A-141 [biegnącą przez Szatałowo i Siesczę (Sioszczę)], która ponadto – przed skrzyżowaniem z M-3, łączy się z szosą M-13, biegnącą aż do granicy z Białorusią i dalej (jako M-10) prowadzi do Homla. Ważny ośrodek przemysłowy. Węzeł kolejowy i lotnisko – ważne ośrodki zatrudnienia mieszkańców Briańska i okolic.

Baza wojskowa, lotnisko: Bryansk UUBP BZK.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dmitry_Medvedev_on_4_May_2010-6.jpeg

Lotnisko w Brańsku – jako wojskowe funkcjonuje od 1927 r., terminal cywilny od 1934 r., ale o charakterze technicznym, po 1945 r.  używany w rejsach Moskwa-Kijów-Moskwa. Nowe lotnisko w osiedlu Oktriabskoj (Październikowym) otworzone w czerwcu 1994 r. dla cywilnych lotów pasażerskich na linii Brańsk-Warna-Briańsk. Obecnie ma połączenia z Europą zachodnią i Bliskim Wschodem. Do 2012 planowany rozwój terminalu towarowego, pomieszczeń dla firm biznesowych, hangarów dla serwisu.

Źródło: Список аэродромов

http://www.radioscanner.ru/airbase/index.php?action=list&sortBy=3&page=0

 

 

2.     BRAŃSK – WŁADZE I LUDZIE

 

Gubernator – N.W. DENIN, mianowany przez Putina w 2007 r., poprzednio pełnił funkcję lokalnego szefa UWD –Uprawlienie Wnutriennych Dieł (polski odpowiednik: MSWewn., Policja) na obwód Brańsk.

Szef okręgowych sił bezpieczeństwa WLADYMIR FOMIN.

Szef UWD na obwód briański – generał-major milicji (może dzisiaj już Policji) W.J. KUŹMIN, mianowany przez Putina 17.06.2010 r. W latach 2008 – czerwiec 2010 był szefem takiej samej jednostki w Swierdłowsku.

Jego poprzednikiem na stanowisku szefa UWD w Brańsku był  od lat generał MICHAIŁ WASILEWICZ KLIMOW (stopień generała od 2006), który pełnił tę funkcję również w kwietniu 2010 (do połowy czerwca).

Wojenny Komisarz briańskiego obwodu – generał-major A.L. SOŁOMIENCEW

Naczelnik oddziału komisariatu wojennego briańskiego obwodu – płk. W.I. IGURIEW

Burmistrz - Alechin Igor Iwanowicz – życiorysu nie sprawdzałam.

 Rola sił policyjnych w Brańsku wydaje się szczególna. Nie tylko ze względu na usadowienie prestiżowe szefów tych służb we władzach obwodu briańskiego, co w Federacji Rosyjskiej jest kwestią stricte systemową. W Brańsku mieści się też filia Moskiewskiego Uniwersytetu MDW (Min. Spraw Wewn.) Rosji, którą kieruje A. ŻUKOW. No i dział przygotowania wojskowego studentów briańskiej uczelni jest też nieźle rozwinięty. Mają tam cały kompleks „Ajsberg APK-300”, szkolący w różnych specjalnościach adeptów służb wewnętrznych

http://www.bryanskobl.ru/

http://www.bryanskobl.ru/authority/governor/

http://uvd-bryansk.ru/

http://uvd-bryansk.ru/index.php/2010-03-16-14-38-29/369-2010-07-23-04-23-06

 

W niedużej odległości od  Briańska zlokalizowanych jest kilka ciekawych obiektów: super nowoczesna baza wojskowa Sieszcza (Sioszcza), starsze lotnisko Szatałowo, Pieczersk przypominający z nazwy smoleńskie przedmieście [ lokalizacja: 54° 9'44.69"N, 32°16'36.58"E ]….I nieco dalej na wschód bazy wojskowe Lipieck – Jelec, z nowymi Tu-130 na wyposażeniu.

Lubię to! Skomentuj121 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale