WPIS", - Wiara, Patriotyzm i Sztuka - miesięcznik nr 5/2021
WPIS", - Wiara, Patriotyzm i Sztuka - miesięcznik nr 5/2021
LechGalicki LechGalicki
239
BLOG

Wczoraj to dzisiaj?-czyli ,,WPIS" - Wiara, Patriotyzm i Sztuka - miesięcznik nr 5/2021

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 0

Lech Galicki

Wstęp do recenzji ,,WPIS-u" nr 5/ 2021

  W moim pamiętniku, w którym od czasów kiedy to uczęszczałem do szkoły średniej ( liceum) - idąc krok w krok za zwyczajem mojego dziadka - a słyszałem tylko o tym, że w trakcie pierwszej wojny światowej, a także potem, zapisywał On, choćby jednym zdaniem prawdę czasów, w których przyszło Mu żyć, nocy i dni człowieka uczciwego - a jego pamiętnik stał się niezwykłym świadectwem i swoistym drogowskazem dla rodziny brnącej w przyszłość- i ja  dokonywałem autorskich wpisów związanych z ważnymi wydarzeniami w moim życiu, także zatrzymywałem w czasie istotne informacje dotyczące mojej Rodziny ( czytaj: także w wymiarze polskiego narodu). Zapisałem, iż mój Ojciec, Władysław, doświadczony m. in. niemieckim terrorem w trakcie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych w Auschwitz - Birkenau i Mauthausen - Gusen, gdy miałem kilka lat, poinformował mnie w rozmowie w cztery oczy, iż nasza rodzina ( Galiccy) pochodzi z Małopolski. Pamiętaj, powiedział: w roku 1846 dwóch braci, których życie było zagrożone przez polskich chłopów podburzonych przez Austriaków przeciwko polskiej szlachcie, uciekło do Wielkopolski.  Osiedlili się w pobliżu jeziora Lednica. Tam Państwo Polskie miało swój początek. Zapamiętaj. Po latach zmieniło się ich nazwisko od miejsca pochodzenia. To miałem zapamiętać na całe życie. I zapamiętałem. Wczoraj to dzisiaj. Ojciec uznał, że wówczas, kilkuletni chłopiec przynajmniej to powinien wiedzieć. To był ważny wpis w moje życie. Prawda zawarta w kilku słowach.

Recenzja

     Zwykle recenzji nie obdarza się wstępem. Postanowiłem w imię prywatnej historii ( broń Boże - prywaty) uczynić mały wyjątek.

    image

    Ukazał się numer 5/2021   miesięcznika kulturalnego WPIS. Wiara, Patriotyzm i Sztuka wydawanego przez Biały Kruk sp. z o. o.

    Na okładce tego wielce zacnego, rodzinnego czasopisma ( Prezes Zarządu Leszek Sosnowski) - na okoliczność 25 - lecia Białego Kruka - fotografie założycieli oraz autorów Wydawnictwa: Święty Jan Paweł II, Ewa Barańska - Jamrozik, Adam Bujak, Justyna Chłap-Nowakowa, Ks, Waldemar Chrostowski, Janusz Kawecki, Halina Łabonarska, Ks. Jan Machniak, Kardynał Stanisław Nagy, Andrzej Nowak, Krzysztof Ożóg, Jan Pietrzak, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Czesław Ryszka, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Krzysztof Szczerski, Janusz Szewczak, Bohdan Urbanowski i Jan Żaryń.

   Na 16. stronie najnowszego miesięcznika ,,WPIS"  ma swój początek znakomity tekst wybitnego znawcy historii Polski, mistrza pióra, profesora Andrzeja Nowaka zatytułowany"Chamstwo i miłość" z nadtytułem:,, To był może najczarniejszy moment w naszej historii". Tutaj zatrzymałem się na dłużej, aby tak, jak onego czasu mój umiłowany Ojciec kazał mi zapamiętać okruch losów mojej Rodziny Galickich związane ewidentnie z rabacją galicyjską z 1846 roku - w tym przypadku artykułu przyjąć już zbadane i przystępnie podane fakty, analizy i wnioski, które płyną z  rzezi galicyjskiej, do której doszło 175. lat temu. Wczoraj to dzisiaj. Jakże jestem wdzięczny Autorowi i wyborowi redakcji ,,WPIS-u" za rozwinięcie i wzbogacenie wielkie mojej wiedzy ( pamięci) i tożsamości jednostkowej. Ja, Lech Galicki. Polak z krwi i kości i duszy uwikłany, najczęściej wczoraj w zdarzenia, decyzje, bitwy i pogromy, o których dzisiaj powinienem mieć wiedzę. Teraz wiem: dlaczego rosyjscy chłopi masowo uciekali na teren Rzeczypospolitej. W jaki sposób austriacka administracja zaborcza wykorzystała włościan galicyjskich, aby zdusić w zarodku „szlacheckie powstanie”. To swoisty teatr sterowanej przez antypolskich zaborców ludowej przemocy. Jakie skutki dał w II połowie XIX wieku ogromny wysiłek tworzącej się polskiej inteligencji: „aby chłopa w obręb polskości wprowadzić”. Dla chłopów karczmy były jedynie miejscem rozrywki, zaś wspólne picie alkoholu stanowiło ulubiony sposób spędzania wolnego czasu (...). Prowadzona przez galicyjskich kapłanów akcja przeciwko temu zgubnemu nałogowi dała jednak znakomite rezultaty.(...). Tekst profesora Andrzeja Nowaka powyżej zauważony  polecam Czytelnikom szczególnie.
    Tekstów znamienitych jest w miesięczniku kulturalnym ,,WPIS" nr 5/2021 dostatek.
    Leszek Sosnowski, publicysta jakich mało wskazuje niebezpieczeństwa związane z bezpośrednimi i niebezpośrednimi atakami agresywnej polityki Unii Europejskiej na tożsamość narodową Polaków. Dochodzi silnie niska skala urodzeń w naszym kraju. W Polsce w 2020 roku deficyt demograficzny wyniósł 140 tysięcy. Problemów wiele. Nastąpiło, mimo sukcesów gospodarczych, poważne osłabienie postawy patriotycznej i konserwatywnej Zjednoczonej Prawicy (sic!).  Autor ujawnia wszelkie pozytywne działania rządu polskiego, ale także istotne zaniechania. "Bez silnego oparcia w wierze katolickiej nierozerwalnie związanej z polską tożsamością narodową pokonanie tych niebezpieczeństw jest niemożliwe" - konstatuje w swej  dynamicznej rozprawie autor ,, Wspólnoty mamony ?".

   Profesor Wojciech Polak  w swym opisie marnego stanu szkolnictwa wyższego ( vide: nauki humanistyczne - szczególnie!) zatytułowanym: "Wydumane algorytmy, bezsensowny system punktowy, fatalna „konstytucja dla nauki” ukazuje do bólu intelektualnego zbiurokratyzowany  system uniemożliwiający  studentom nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności,  a kadrze naukowej  – prowadzenie racjonalnych badań naukowych.  Ideologia gender, przeciążenie zajęciami, zaniżenie poziomu studiów, brak egzaminów wstępnych, niszczenie zawodowe i psychiczne profesorów i studentów o poglądach katolickich to jedynie część problemów, z którymi zmagają się polskie uniwersytety. O tempora, o mores! Pozostaje nadzieja w działaniach uzdrawiających sytuację  ministra Przemysława Czarnka. Dzisiaj: polskie uczelnie w oczekiwaniu na zmiany. Wczoraj:?

   Wybitny historyk prof. Wojciech (vel „Woyciech”) Roszkowski funduje Czytelnikom oryginalny, niebanalny, stylizowany na staropolszczyzną opisany: "Dialog między białogłową ciekawską a mężem statecznym o dyable, Polakach i dzieckach spędzonych"
Ze względu na osobę Autora i tematykę przedstawioną w sposób lekki językowo i ciężką wagę spraw - rewelacja.

Wczoraj to dzisiaj.
 
 "Wolność krzyżami i piórem mierzona". Oto historia najsłynniejszej pieśni związanej z II Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa opisana przez znamienitą  badaczkę dr Justynę Chłap-Nowakową,  która pisanym słowem przypomina  natarcie Polaków na Monte Cassino i zdobycie przez nich wzgórza z ruinami klasztoru Benedyktynów. Przy tym:  historia życia autora „Czerwonych maków”  – Feliksa Stanisława Konarskiego (pseud. Ref-Ren)
Wczoraj to dzisiaj.
 

 "Burzliwe dzieje królewskich arrasów – narodowego skarbu" - opisana przez pisarkę, Jolantę Sosnowską - historia wawelskich arrasów - zachwyca stylem i jakością przesłania.  Wart przeczytania, nietuzinkowy tekst o nietuzinkowych skarbach polskiej kultury.  Owe arrasy można zobaczyć na zorganizowanej na Zamku Królewskim na Wawelu wystawie „Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921”.
 Wczoraj to  dzisiaj.
    Wywiad.,,Bez chrześcijańskiej wizji człowieka kapitalizm utonie".  Z Leszkiem Skibą, prezesem Banku Pekao SA, rozmawia Adam Sosnowski,
  Powtórzę.  Ukazał się numer 5/2021   miesięcznika kulturalnego,, WPIS"  Wiara, Patriotyzm i Sztuka wydawanego przez Biały Kruk sp. z o. o. W nim, na 122 stronach artykuły, które po prostu świetnie się czyta. Rozpoczyna je w peletonie poezja Leszka Długosza ,, Moja Obrona".

  Doprawdy, warto przeczytać od deski do deski.

Warto.

image


 



 



 



 


 

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura