Blog
Przemek Leniak
Przemek Leniak
0 obserwujących 16 notek 6559 odsłon
Przemek Leniak, 12 marca 2015 r.

Graficzne symbole PPS - znaczki organizacyjne cz II

463 0 0 A A A

 Zbieram się do opowieści o drugim popularnym znaczku - odznace PPS. Zbieram się z pewnym oporem, bo jego historia nie jest tak chwalebna, jak zwykło się sądzić. Sam nigdy nie nosiłem tego znaczka i nigdy nie używałem tej symboliki - miałem poważne powody.

Trzy Strzały czyli śladami Adolfa Hitlera

Znaczek trzech strzał jest nierozerwalnie związany z Niemcami. Powstał w Niemczech jako znak graficzny i tam był używany w swej pierwotnej formie.
Trzeba by najpierw opowiedzieć jego historię w Niemczech, by zrozumieć w pełni jego znaczenie. 
Odznaka DAP 1919-1921Odznaka DAP 1919-1921W przedwojennych Niemczech 5 stycznia 1919 roku powstaje niewielka lewicowa partia o nazwie Niemiecka Partia Robotników DAP.
Używa ona odznaki, która nie wzbudziłaby chyba niczyjej uwagi.
Niemiecka DAP być może by się nie rozwinęła, gdyby nie ciekawy splot okoliczności. 
Kurt EisnerKurt Eisner Samo powstanie DAP wymaga jednak kilku słów więcej. Bardzo ważne jest gdzie i kiedy ta partia powstała.
Powstała ona w Monaachium - stolicy Bawarii, a powstała w chwili kiedy w Bawarii rządzili komuniści.


Prezydentem (premierem właściwie) Wolnego Państwa - bo tak nazywało się państewko powstałe w Bawarii w 1918 roku - był pochodzący z żydowskiej rodziny fabrykantów z Berlina Kurt Eisner. 

 

Kurt Eisner był niegdyś w SDP, ale potem wraz z komunistami (Karol Liebknecht, Róża Luksemburg) przeszedł do USDP.

W owym Wolnym Państwie Bawarskim 12 stycznia 1919 roku miały się odbyć wybory.
I właśnie z tej okazji powstała DAP "w monachijskim hotelu „Fürstenfelder Hof”. W zebraniu założycielskim uczestniczyło 20-30 osób, głównie kolejarzy. Jej liderami zostali: ślusarz Anton Drexler oraz dziennikarz Karl Harrer. "

Żeby rozwiać mity na ten temat i pokazać jak realnie wyglądała sytuacja w Bawarii w tamtym okresie powiem, że w dwa dni po powstaniu DAP policja Wolnego Państwa w Monachium pacyfikuje bezrobotnych, zabijając 4 osoby i raniąc 8. Manifestacja Bezrobotnych była zorganizowana przez KPD czyli komunistów, którzy wyszli z USPD.

odznaka Königlich Bayerisches Infanterie-Leib-Regimentodznaka Königlich Bayerisches Infanterie-Leib-RegimentWybory się odbyły, a sprawująca władze w Bawarii USDP je przegrała - dostała zaledwie 2,53% głosów, jednak nie miała zamiaru oddawać władzy, jak to zwykle komuniści zresztą.
Sam Eisner zamierzał podobno złożyć rezygnację i już szedł by to ogłosić, kiedy zastrzelił go młody porucznik dawnego królewskiego lejbregimentu bawarskiego Anton von Arco. Było to 21 lutego 1919 roku. 

Po zabójstwie Eisnera USPD razem z KPD chciały wprowadzić dyktaturę komunistyczną - przegrały wybory więc szybko zrezygnowały z demokracji  i utworzyły 7 kwietnia 1919 roku Bawarską Republikę Rad - państewko stricte już komunistyczne.
Ernst TollerErnst Toller
 

Jego Prezydentem był Ernst Toller.

Toller mówił o sobie, że jest Niemcem. Pochodził jednak z żydowskiej rodziny z Szamocina pod Poznaniem.
W tamtym okresie jednak był po prostu szefem lokalnej partii komunistycznej USDP.
Po Tollerze szefem komunistycznego państewka został, tym razem pochodzący z Sankt Petersburga, Żyd Eugen Leviné z KPD (co ciekawe był on mężem Róży de domo Broido - 12 dziecka rabina z  Gródka pod Białymstokiem - poznali się w Heidelbergu na uniwersytecie).

Jak się możecie spodziewać wielkiego entuzjazmu Bawarczyków komuniści nie wzbudzili.
Wkrótce też ich państewko zostało obalone głównie przez korpus ochotniczy zwany Freikorps von Epp od nazwiska jego dowódcy.

Eugen i Rosa Leviné z synem 1916Eugen i Rosa Leviné z synem 1916"Na polecenie Leviné'a, członkowie Gwardii Czerwonej zaczęli wyłapywać ludzi, których uważali za przeciwników nowego rządu. Schwytani ludzie stawali się zakładnikami, wykorzystywanymi do szantażowania rządu Republiki Weimarskiej, by nie atakował on Bawarskiej Republiki Rad. Gdy niemiecki prezydent Friedrich Ebert rozkazał wojsku zlikwidować republikę radziecką i przywrócić w Bawarii rząd Johannesa Hoffmanna, czerwonogwardziści zamordowali 29 kwietnia ośmioro zakładników.

Armia niemiecka, z pomocą Freikorpsów, dysponująca łącznie siłą 39 000 żołnierzy, najechała i błyskawicznie zdobyła Monachium 3 maja 1919 roku. W odwecie za zabójstwo zakładników, członkowie Freikorpsów pojmali i zabili w przybliżeniu 700 mężczyzn i kobiet. Leviné został aresztowany. Sąd uznał go winnym udziału w egzekucji zakładników i skazał go na karę śmierci. Leviné został rozstrzelany w więzieniu Stadelheim."


Wielu z członków Freikorpsu wstąpiło później do antykomunistycznej DAP, np Ernst Röhm.

DAP było pod wieloma względami partią ciekawą - ciekawiła ona bardzo np. Reichswerę ze szczególnym uwzględnieniem jej wywiadu.
Szef (tymczasowy) Reichswery Republiki Weimarskiej w Bawarii Karl Mayer wysłał na spotkanie DAP swojego agenta Adolfa Hitlera.
I tak oto 12 września 1919 roku agent wywiadu armii niemieckiej trafił na spotkanie DAP "w piwiarni Sterneckerbräu. Gdy przemawiał Gottfried Feder nie przejawiał zainteresowania. Hitler włączył się do gwałtownej dyskusji w momencie, kiedy prelegentem był gość, prof. Baumann, mówiący o bawarskim separatyzmie. Hitler bronił całości Rzeszy. W trakcie gwałtownej dyskusji prof. Baumann opuścił salę. Drexler zaprosił Hitlera na kolejne spotkanie. W trakcie tygodnia Hitler otrzymał od niego kartę pocztową, informującą go, że został członkiem DAP."

"Pozycja partii była bardzo słaba. Nie posiadała żadnej poważnej struktury, nie miała także zbyt wielu członków. Jej ogłoszenia propagandowe były często przepisywane ręcznie. Nie miała także żadnego majątku. Spotkania odbywały się w monachijskich piwiarniach. Grupą docelową mieli być byli żołnierze I wojny światowej. Zwalczali programowo demokrację parlamentarną. Harrer i Drexler nie byli dobrymi mówcami, Hitler szybko wykorzystał tę okazję. Harrer ustępuje z miejsca przewodniczącego po konflikcie z Hitlerem. Drexler zajmuje jego miejsce. 24 lutego 1920 roku odbywa się spotkanie zwolenników i przeciwników  DAP. Drexler jest nieobecny więc Hitler angażuje się w przemówienie. Udaje mu się przekonać 2000 obecnych tam osób do swojego stanowiska. Pozycja Hitlera od tego momentu jest niezachwiana. Wkrótce, 6 kwietnia 1920, następuje zmiana nazwy partii na NSDAP. Wzorowano ją na istniejącej w Austrii Deutsche Nationalsozialistische Arbeiterpartei (DNSAP)."

To cytat z wikipedii, więc proszę wybaczyć tą propagandę - oczywiście DAP nie była wielką partią, ale bez przesady - te 2000 osób to byli członkowie DAP a nie jej przeciwnicy, programowe zwalczanie demokracji parlamentarnej to również jest bzdura.

odznaka DNSAP 1920 Pamiątka dzielnicowego święta robotniczego w Graupen 22 sierpień 1920odznaka DNSAP 1920 Pamiątka dzielnicowego święta robotniczego w Graupen 22 sierpień 1920Adolf Hitler jak wiecie w DAP i NSDAP zrobił wielką karierę - miał spory wpływ na cały świat, ale zanim to wszystko się zdarzyło był po prostu agentem wywiadu armii Republiki Weimarskiej, przed DAP udzielał się również jako agent w KPD i środowisku Związku Spartakusa - zachowały się na ten temat relacje z lipca i sierpnia 1919 roku.

W chwili zmiany nazwy z DAP na NSDAP czyli w momencie kiedy Adolf Hitler został szefem partii, wykorzystano jak już czytaliście wzorce z austriackiej DNSAP, która powstała 14 listopada 1903 roku, jako DAP Deutsche Arbeiterpartei w Uściu nad Łabą - to tak zwany Sudetenland w Czechach.

Wzorce pochodziły podobno również z masonerii, a konkretnie z Zakonu Niemieckiego - Germanenorden i jednej z jego potomnych organizacji znanej jako Thule Gesellschaft. Masoński okultyzm miał niewątpliwie swoje poczesne miejsce w historii Niemiec również i w tym jej rozdziale, któremu patronowała NSDAP.
Panuje opinia, że główny symbol NSDAP zaczerpnęła właśnie od Towarzystwa Thule.  
Do Thule należał wspominany już Anton von Arco, podobnie jak wielu polityków DAP i potem NSDAP w tym założyciel DAP Karl Harrer.
Mówi się, że z Thule NSDAP wzięła nie tylko zawołanie "Sieg Hail" - Niech żyje zwycięstwo!, w Thule "Hail und Sieg" czyli Sława i Zwycięstwo, ale również to, do czego od dawna zmierzam czyli symbol swastyki - Hakenkreuz.

Czy tak było? Być może.
1919 Towarzystwo Thule1919 Towarzystwo ThuleLegitymacja Thule
Legitymacja Thule


Niewątpliwie symbole Tule pojawiają się później w ruchu nazistowskim.

Ale popatrzcie na to co poniżej.
 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

https://www.facebook.com/PrzemekLeniak

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @ALEXANDERHAMILTON Limanowski to temat rzeka ale w kontekście Czerwonego sztandaru i...
  • @Autor klepanie siekiery nie ma specjalnie sensu ;-)
  • @ALEXANDERHAMILTON Wzajemnie dzięki. Wczoraj już zmógł mnie sen. o marksizmie mam zamiar...

Tematy w dziale Kultura