Blog
lestat
lestat
121 obserwujących 2621 notek 2063320 odsłon
lestat, 17 kwietnia 2011 r.

Wojny z Sowietami nie było - rzecze Europoseł

Wpis Europosła tutaj  

W komentarzach europoseł napisał.

Polska nie była z Rosją Sowiecką w stanie wojny, 17 września obowiązywał rozkaz z Sowietami nie walczyć. Armia Czerwona weszła do Polski bez wojny

Na moje pytanie co pozwala mu tak twierdzić odpowiedział

Bo ani Rosja Polsce, ani Polska Rosji nie wypowiedziały wojny. Armia Czerwona po prostu wyłamała polskie szlabany i weszła, zaś polski Wódz naczelny wydał rozkaz - z Sowietami nie walczyć.

Napisałem że Adolf tez nie wypowiedział wojny Polsce (atakując). Wojny nie było ???

Kolejna odpowiedź

Z Niemcami była wojna, bo polska armia dostała rozkaz - z Niemcami walczyć. A wobec Sowietów był rozkaz nie walczyć.

No to podsumuję tę wymianę zdań.

W czasach PRL-u uczono o pokojowym bla bla  wkroczeniu Armii Czerwonej bla bla  w celu ratowania bla bla narodów ukraińskiego i białoruskiego bla bla , Związek Radziecki nie wypowiedział Polsce wojny bla bla , Polska Sowietom , zakończenia wojny nie było bla bla , rozkaz był z Armią Czerwoną nie walczyć.  Od samego 17 wrzęsni 1939 propaganda sowiecka twierdził nie było wojny . To samo twierdzili ich słudzy w PRL-u.

Niemal identycznych argumentów o braku wojny użył Janusz Wojciechowski .

1. W orędziu do Narodu Prezydenta Mościckiego z dnia 1 września 1939 nie ma słowa wojna.

Brzmi ono tak

Obywatele Rzeczypospolitej !

Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii.

W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich.

Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa.

nie ma słowa o wypowiedzeniu wojny , nie ma nawet słowa wojna , wszyscy natomiast wiedzieli że mamy wojnę z III  Rzeszą od momentu wygłoszenia orędzia.

2. Orędzie Mościckiego z 17 września 1939

Obywatele!

Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi całości bez mała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności.

Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu.

Polska, sprzymierzona z Francją i Anglią, walczy o prawo przeciwko bezprawiu, o wiarę i cywilizację przeciwko bezdusznemu barbarzyństwu, o dobro przeciwko panowaniu zła na świecie. Z walki tej, wierzę w to niezłomnie, wyjść musi i wyjdzie zwycięsko.

Obywatele! Z przejściowego potopu uchronić musimy uosobienie Rzeczypospolitej i źródło konstytucyjnej władzy. Dlatego, choć z ciężkim sercem, postanowiłem przenieść siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej i Naczelnych Organów Państwa na terytorium jednego z naszych sojuszników. Stamtąd, w warunkach zapewniających im pełną suwerenność, stać oni będą na straży interesów Rzeczypospolitej inadal prowadzić wojnę wraz z naszymi sprzymierzeńcami.

Obywatele! Wiem, że mimo najcięższych przejść, zachowacie, tak jak dotychczas, hart ducha, godność i dumę, którymi zasłużyliście sobie na podziw świata.

Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu, w najcięższych warunkach.

Opatrzność wymierzy nam sprawiedliwość.

W tym orędziu z 17 września padają słowa i nadal prowadzić wojnę .

Agresora niemieckiego Mościki określił tak  1 września

Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii.

Agresora sowieckiego tak  17 września

nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności.

Są słowa Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu i że nadal prowadzić wojnę .

Kto z Polaków w tamtym czasie wymyśliłby że mam wojnę tylko z Adolfem a ze Stalinem już nie ??

2.  Rozkaz był nie walczyć .

Po pierwsze była to dyrektywa / instrukcja a nie ROZKAZ  i brzmiała w tym fragmencie

Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów .

Dyrektywa powstała w tym samym momencie co odezwa Prezydenta , bo ogłoszona po spotkaniu z Mościckim . Sowiecka i PRL-owska propaganda skróciła to do słów – z bolszewikami nie walczyć.

Opublikowano: 17.04.2011 17:27.
Autor: lestat
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

W związku z końcem postkomunistów,a poszerzeniem pojęcia lewica oraz uznaniem Gierka za patriotę - odkurzam znaczek sprzed 35 lat image "Za nic bym nie chciał , aby uważano mnie za człowieka poważnego , bo w obecności tzw. poważnych ludzi dzieci bawia się bez wigoru i radości , kobiety przestają być zalotne , wojskowi nie chcą opowiadac pieprznych anegdot , maski zdejmuja lub nadziewają w ich obecności tylko ludzie smutni. A na dodatek - durnie są zawsze poważni. counter
free counters Jeden z tych poważnych wygłosił najgłupsze zdanie w salonie na mój temat "dyskomfort części dyskutantów wynikający z tej wprost niemożliwej już do banalizowania, relatywizowania czy tym bardziej ignorowania kompromitacji PO, wzrósł niepomiernie i manifestuje się w sposób różnoraki. Jedni fundują nam różnego rodzaju divertissement w postaci zagadek...."

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Harcownik  Zatem tym bardziej czekam na szczegółowa notkę o tym temacie. a bajdełejem to...
  • @Harcownik  Prosze napisać o tym osobną notkę . Na razie to tylko powielenie bardzo...
  • @Piotr Występ  Tekst ma dobrych 6-7 lat . teraz było tylko kopiuj wklej . Wstęp był po to...

Tematy w dziale