Czarny dym w Watykanie. Kardynałowie niesłychanie podzieleni

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
Nad Kaplicą Sykstyńską dziś pojawił się czarny dym. Oznacza to, że nie powiodła się kolejna próba wyboru papieża. Następne głosowanie dziś po godzinie 16. Zapraszamy na podsumowanie newsów dnia.

Konklawe w Watykanie, czarny dym i brak nowego papieża

W czwartek przed południem z komina Kaplicy Sykstyńskiej ponownie uniósł się czarny dym – znak, że drugi i trzeci głos elektorów nie przyniósł rozstrzygnięcia. 133 kardynałów, w tym czterech z Polski, nie zdołało jeszcze osiągnąć wymaganej większości 89 głosów. Dwa kolejne głosowania mają się odbyć po południu - jedno po godzinie 16.  Na Placu Świętego Piotra zgromadziło się 12 tysięcy wiernych.  

Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, który nie uczestniczy w konklawe ze względu na wiek, wyraził nadzieję na to, że biały dym obwieszczający wybór papieża pojawi się w czwartek wieczorem.  


Tusk: Polska armia to fort nie do zdobycia

Podczas uroczystości w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej premier Donald Tusk mówił o znaczeniu polskiej armii w kontekście 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. – Dzięki wam Polska staje się fortem nie do zdobycia – powiedział, zwracając się do żołnierzy.

Premier podkreślił, że Polska przeznacza 5 proc. PKB na obronność, co czyni ją "najcenniejszym ogniwem NATO w Europie”. Zaznaczył też, że polscy żołnierze udowodnili swoje kompetencje podczas misji zagranicznych oraz działań kryzysowych w kraju.

Nawrocki nie stawi się przed komisją Hołowni

Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat popierany przez PiS na prezydenta RP, nie stawi się w piątek przed sejmową Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowiekana zaproszenie Szymona Hołowni. Powodem miały być medialne doniesienia dotyczące sposobu nabycia mieszkania w Gdańsku. Jego rzecznik, Emilia Wierzbicki, stwierdziła, że komisja nie ma podstaw prawnych, by analizować jego oświadczenia majątkowe. Poza tym według PiS Hołownia wykorzystuje funkcję marszałka Sejmu w trwającej kampanii wyborczej. 

Nawrocki zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a mieszkanie zamierza przekazać na cele charytatywne. Sprawa wzbudza kontrowersje i trafiła do gdańskiej prokuratury.   


Pilotaż skróconego tygodnia pracy coraz bliżej

W Sejmie minister rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła założenia pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Projekt ma być elastyczny i dostosowany do różnych branż. Jego wdrożenie planowane jest po 30 czerwca, a w 2025 r. kosztować będzie 10 mln zł z Funduszu Pracy.

Minister zaznaczyła, że program zakłada dobrowolność i nie będzie narzucany odgórnie. Podobne rozwiązania funkcjonują już w Belgii, Danii i Francji, a ich celem jest m.in. odpowiedź na wyzwania demograficzne i rozwój automatyzacji. 


Trump ogłasza umowę handlową z Wielką Brytanią

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zawarły kompleksowe porozumienie handlowe, które ma "przypieczętować przyjaźń między narodami". Zapowiedział też kolejne umowy z Londynem, które mają zostać sfinalizowane w najbliższych dniach.

W kwietniu administracja Trumpa wprowadziła nowe cła na towary importowane, a Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który podpisze nową umowę handlową z USA po tej zmianie. 

 

Fot. Czarny dym znad Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie/PAP/EPA 

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj55 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (55)

Inne tematy w dziale Polityka