Nad Kaplicą Sykstyńską dziś pojawił się czarny dym. Oznacza to, że nie powiodła się kolejna próba wyboru papieża. Następne głosowanie dziś po godzinie 16. Zapraszamy na podsumowanie newsów dnia.
Konklawe w Watykanie, czarny dym i brak nowego papieża
W czwartek przed południem z komina Kaplicy Sykstyńskiej ponownie uniósł się czarny dym – znak, że drugi i trzeci głos elektorów nie przyniósł rozstrzygnięcia. 133 kardynałów, w tym czterech z Polski, nie zdołało jeszcze osiągnąć wymaganej większości 89 głosów. Dwa kolejne głosowania mają się odbyć po południu - jedno po godzinie 16. Na Placu Świętego Piotra zgromadziło się 12 tysięcy wiernych.
Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, który nie uczestniczy w konklawe ze względu na wiek, wyraził nadzieję na to, że biały dym obwieszczający wybór papieża pojawi się w czwartek wieczorem.
Tusk: Polska armia to fort nie do zdobycia
Podczas uroczystości w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej premier Donald Tusk mówił o znaczeniu polskiej armii w kontekście 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. – Dzięki wam Polska staje się fortem nie do zdobycia – powiedział, zwracając się do żołnierzy.
Premier podkreślił, że Polska przeznacza 5 proc. PKB na obronność, co czyni ją "najcenniejszym ogniwem NATO w Europie”. Zaznaczył też, że polscy żołnierze udowodnili swoje kompetencje podczas misji zagranicznych oraz działań kryzysowych w kraju.
Nawrocki nie stawi się przed komisją Hołowni
Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat popierany przez PiS na prezydenta RP, nie stawi się w piątek przed sejmową Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowiekana zaproszenie Szymona Hołowni. Powodem miały być medialne doniesienia dotyczące sposobu nabycia mieszkania w Gdańsku. Jego rzecznik, Emilia Wierzbicki, stwierdziła, że komisja nie ma podstaw prawnych, by analizować jego oświadczenia majątkowe. Poza tym według PiS Hołownia wykorzystuje funkcję marszałka Sejmu w trwającej kampanii wyborczej.
Nawrocki zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a mieszkanie zamierza przekazać na cele charytatywne. Sprawa wzbudza kontrowersje i trafiła do gdańskiej prokuratury.
Pilotaż skróconego tygodnia pracy coraz bliżej
W Sejmie minister rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła założenia pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Projekt ma być elastyczny i dostosowany do różnych branż. Jego wdrożenie planowane jest po 30 czerwca, a w 2025 r. kosztować będzie 10 mln zł z Funduszu Pracy.
Minister zaznaczyła, że program zakłada dobrowolność i nie będzie narzucany odgórnie. Podobne rozwiązania funkcjonują już w Belgii, Danii i Francji, a ich celem jest m.in. odpowiedź na wyzwania demograficzne i rozwój automatyzacji.
Trump ogłasza umowę handlową z Wielką Brytanią
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zawarły kompleksowe porozumienie handlowe, które ma "przypieczętować przyjaźń między narodami". Zapowiedział też kolejne umowy z Londynem, które mają zostać sfinalizowane w najbliższych dniach.
W kwietniu administracja Trumpa wprowadziła nowe cła na towary importowane, a Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który podpisze nową umowę handlową z USA po tej zmianie.
Fot. Czarny dym znad Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie/PAP/EPA
Red.
Inne tematy w dziale Polityka