Dopiero co wygrała wybory, a rozpalają nad nią grilla. Referendum w Zabrzu

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska jest w opałach. W niedzielę odbędzie się referendum ws. jej odwołania. Młoda polityk została wybrana z listy Koalicji Obywatelskiej przed rokiem. 39-latka zachęca swoich zwolenników do pozostania w domach, bo najwięcej zależy od frekwencji w referendum.

W niedzielę 11 maja 2025 roku mieszkańcy Zabrza zdecydują, czy odwołać prezydent miasta Agnieszkę Rupniewską i Radę Miasta przed końcem kadencji. Referendum zostało zainicjowane przez Komitet Referendalny RESET, który zebrał niemal 14 tys. podpisów poparcia. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7–21 w 89 komisjach wyborczych.  

Zarzuty organizatorów referendum wobec Rupniewskiej

Komitet RESET wskazuje na liczne zarzuty wobec obecnych władz miasta. Wśród nich znajdują się np. zwolnienia grupowe w jednostkach samorządowych, podwyżki opłat, rezygnacja z wielu wydarzeń kulturalnych, przedłużająca się prywatyzacja klubu Górnika Zabrze. Według inicjatorów referendum, polityka prowadzona przez Agnieszkę Rupniewską doprowadziła do pogorszenia sytuacji społeczno-gospodarczej w mieście.  


Rupniewska: to nie moja wina

Jak na te zarzuty odpowiada prezydent miasta? Rupniewska twierdzi, że przejęła miasto w bardzo złej kondycji finansowej w "spadku" wygranej nad wieloletnią włodarz Zabrza - Małgorzatą Mańką-Szulik. I przekonuje, że to dzięki pozyskaniu 354 mln zł pożyczki z Ministerstwa Finansów udało się w ogóle uniknąć bankructwa.

Prezydent Zabrza, startująca z poparciem Koalicji Obywatelskiej (choć formalnie bezpartyjna), uważa, że referendum to inicjatywa inspirowana przez jej politycznych poprzedników. Jej zdaniem ostateczną ocenę pracy powinni wystawić mieszkańcy po zakończeniu pięcioletniej kadencji.  


Pytania referendalne i ważność referendum w Zabrzu

Każdy uprawniony mieszkaniec Zabrza otrzyma dwie karty do głosowania z pytaniami:

  • Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Agnieszki Małgorzaty Rupniewskiej Prezydenta Miasta Zabrze przed upływem kadencji?
  • Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miasta Zabrze przed upływem kadencji?

Odpowiedzi to "tak" lub "nie", a ważność głosu zależy od postawienia znaku "x" tylko w jednej kratce na każdej karcie. Obowiązkowe są również dwie pieczęcie – komisji ds. referendum i komisarza wyborczego.

Aby wynik referendum był wiążący, do urn musi pójść co najmniej: 25,9 tys. osób (3/5 liczby głosujących w II turze wyborów prezydenckich w 2024 r.), a przypadku rady miasta - 29,6 tys. osób.

Oznacza to, że skuteczność referendum zależy bezpośrednio od frekwencji. RESET prowadzi kampanię profrekwencyjną, natomiast prezydentka zachęca swoich zwolenników do pozostania w domach. 

W przeszłości referenda w województwie śląskim dwukrotnie kończyły się klęską dla urzędujących prezydentów. W Częstochowie w 2009 roku był to Tadeusz Wrona, a w Bytomiu w 2012 r. Piotr Koj. Jak będzie tym razem?  


Fot. Agnieszka Rupniewska/Facebook

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (24)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo