7 obserwujących
525 notek
70k odsłon
  282   2

Wiem, kim jesteś...

Stanisław Mikulski jako serialowy Hans Kloss
Stanisław Mikulski jako serialowy Hans Kloss
Innym elementem serialu, który wszedł do powszechnego użycia i mimo upływu lat nadal żyje swoim życiem, są powiedzenia i dialogi. Najbardziej znany: Takie sztuczki nie ze mną, Brunner. Bardziej popularny w wersji: Nie ze mną te numery, Brunner. Notabene bardzo często wykorzystywany w komentarzach przez Blogera @echo24.

To tytuł pierwszego odcinka telewizyjnego serialu Stawka większa niż życie, który został wyemitowany 54 lata temu w czwartek 10 października 1968 roku. Czarno-biały serial liczył 18 odcinków.

***


Serial to konsekwencja 14 odcinków teatralnej wersji Stawki... które emitowano jako spektakle Teatru Telewizji od końca stycznia 1965 roku do lutego 1967 roku. Początkowo zaplanowano tylko 6 odcinków, ale olbrzymia popularność wśród szerokiej publiczności skłoniła twórców do kontynuacji i ostatecznie zrealizowano 14 odcinków.

Autorami scenariusza byli Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski, którzy ukryli się pod pseudonimem Andrzej Zbych. Reżyserię powierzono Andrzejowi Konicowi i Januszowi Morgensternowi. Główną rolę polskiego patrioty Staszka Kolickiego, który jako agent J-23 sowieckiego wywiadu wchodzi na miejsce swojego "sobowtóra" prawdziwego Hansa Klossa, wcielił się Stanisław Mikulski.

W Stawce... zagrała plejada znakomitych polskich aktorów, których role tak jakby stały się immanentną częścią serialu. Postacią, która niewątpliwie nie ustępowała popularnością Hansowi Klossowi, był  sturmbannführer Hermann Brunner w genialnej kreacji Emila Karewicza.

Stanisławowi Mikulskiemu partnerowały najpiękniejsze polskie aktorki m.in.: Beata Tyszkiewicz, Lucyna Winnicka, Ewa Wiśniewska, Wanda Koczewska, Alina Janowska, Iga Cembrzyńska oraz Aleksandra Zawieruszanka jako Edyta Lausch - wielka miłość Hansa Klossa, a tak naprawdę Staszka Kolickiego cytującego Edycie Heinego: Byłem już rozpaczy blisko. / Czułem, że mi sił już brak

Muzyką do Stawki... zajął się nieodżałowany Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, którego temat otwierający serialowe odcinki, na trwale wpisał się do historii polskiej muzyki - nie tylko filmowej. Do tej melodii Wojciech Młynarski napisał tekst i powstała piosenka Był taki czas, którą miał zaśpiewać Stanisław Mikulski w niemieckim mundurze na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na szczęście nie doszło do tego występu. Ostatecznie piosenkę wykonali Skaldowie.

Jednak nie tylko muzyka stała się znakiem rozpoznawczym Stawki... Innym elementem serialu, który wszedł do powszechnego użycia i mimo upływu lat nadal żyje swoim życiem, są powiedzenia i dialogi. Najbardziej znany: Takie sztuczki nie ze mną, Brunner. Bardziej popularny w wersji: Nie ze mną te numery, Brunner. Notabene bardzo często wykorzystywany w komentarzach przez Blogera @echo24. Inne wypowiedzi Klossa: Nie bredź, Niestety, muszę ci jeszcze raz przyłożyć, Ty masz mnie chyba za idiotę! - czy wreszcie: Wyjątkowa z ciebie kanalia, Brunner! Znany w nieprawidłowej wersji: Brunner, ty świnio!

Stawka większa niż życie jest niewątpliwie - mimo swoich ułomności - serialem wszech czasów, a Hans Kloss w kreacji Stanisława Mikulskiego fascynuje mężczyzn, a kobiety pociąga.

Podsumowując, można zacytować reżysera serialu Janusza Morgensterna: Ja myślę, że Stawka większa niż życie to starannie zrobiony mebel - któremu blasku dodała rekonstrukcja cyfrowa. 


***


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale