Stanisław Mikulski jako serialowy Hans Kloss
Stanisław Mikulski jako serialowy Hans Kloss
Bruce Vivaldi Willis Bruce Vivaldi Willis
324
BLOG

Wiem, kim jesteś...

Bruce Vivaldi Willis Bruce Vivaldi Willis Kultura Obserwuj notkę 16
Innym elementem serialu, który wszedł do powszechnego użycia i mimo upływu lat nadal żyje swoim życiem, są powiedzenia i dialogi. Najbardziej znany: Takie sztuczki nie ze mną, Brunner. Bardziej popularny w wersji: Nie ze mną te numery, Brunner. Notabene bardzo często wykorzystywany w komentarzach przez Blogera @echo24.

To tytuł pierwszego odcinka telewizyjnego serialu Stawka większa niż życie, który został wyemitowany 54 lata temu w czwartek 10 października 1968 roku. Czarno-biały serial liczył 18 odcinków.

***


Serial to konsekwencja 14 odcinków teatralnej wersji Stawki... które emitowano jako spektakle Teatru Telewizji od końca stycznia 1965 roku do lutego 1967 roku. Początkowo zaplanowano tylko 6 odcinków, ale olbrzymia popularność wśród szerokiej publiczności skłoniła twórców do kontynuacji i ostatecznie zrealizowano 14 odcinków.

Autorami scenariusza byli Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski, którzy ukryli się pod pseudonimem Andrzej Zbych. Reżyserię powierzono Andrzejowi Konicowi i Januszowi Morgensternowi. Główną rolę polskiego patrioty Staszka Kolickiego, który jako agent J-23 sowieckiego wywiadu wchodzi na miejsce swojego "sobowtóra" prawdziwego Hansa Klossa, wcielił się Stanisław Mikulski.

W Stawce... zagrała plejada znakomitych polskich aktorów, których role tak jakby stały się immanentną częścią serialu. Postacią, która niewątpliwie nie ustępowała popularnością Hansowi Klossowi, był  sturmbannführer Hermann Brunner w genialnej kreacji Emila Karewicza.

Stanisławowi Mikulskiemu partnerowały najpiękniejsze polskie aktorki m.in.: Beata Tyszkiewicz, Lucyna Winnicka, Ewa Wiśniewska, Wanda Koczewska, Alina Janowska, Iga Cembrzyńska oraz Aleksandra Zawieruszanka jako Edyta Lausch - wielka miłość Hansa Klossa, a tak naprawdę Staszka Kolickiego cytującego Edycie Heinego: Byłem już rozpaczy blisko. / Czułem, że mi sił już brak

Muzyką do Stawki... zajął się nieodżałowany Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, którego temat otwierający serialowe odcinki, na trwale wpisał się do historii polskiej muzyki - nie tylko filmowej. Do tej melodii Wojciech Młynarski napisał tekst i powstała piosenka Był taki czas, którą miał zaśpiewać Stanisław Mikulski w niemieckim mundurze na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na szczęście nie doszło do tego występu. Ostatecznie piosenkę wykonali Skaldowie.

Jednak nie tylko muzyka stała się znakiem rozpoznawczym Stawki... Innym elementem serialu, który wszedł do powszechnego użycia i mimo upływu lat nadal żyje swoim życiem, są powiedzenia i dialogi. Najbardziej znany: Takie sztuczki nie ze mną, Brunner. Bardziej popularny w wersji: Nie ze mną te numery, Brunner. Notabene bardzo często wykorzystywany w komentarzach przez Blogera @echo24. Inne wypowiedzi Klossa: Nie bredź, Niestety, muszę ci jeszcze raz przyłożyć, Ty masz mnie chyba za idiotę! - czy wreszcie: Wyjątkowa z ciebie kanalia, Brunner! Znany w nieprawidłowej wersji: Brunner, ty świnio!

Stawka większa niż życie jest niewątpliwie - mimo swoich ułomności - serialem wszech czasów, a Hans Kloss w kreacji Stanisława Mikulskiego fascynuje mężczyzn, a kobiety pociąga.

Podsumowując, można zacytować reżysera serialu Janusza Morgensterna: Ja myślę, że Stawka większa niż życie to starannie zrobiony mebel - któremu blasku dodała rekonstrukcja cyfrowa. 


***


https://youtu.be/V3eOuK_-c34

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura