Bruce Vivaldi Willis Bruce Vivaldi Willis
103
BLOG

"Gorączka" Michaela Manna. Będzie prequel/sequel?

Bruce Vivaldi Willis Bruce Vivaldi Willis Kultura Obserwuj notkę 3
McCauley to twardziel, a jego życiowe credo brzmi: nie mieć nikogo ani niczego, czego nie można by rzucić w ciągu trzydziestu sekund, gdy nagle zrobi się gorąco. Porzuci je dla kobiety, dla miłości

image

Gorączka (Heat) amerykański thriller miał swoją premierę w 1995 roku. Reżyserem tej świetnej - wręcz już kultowej produkcji - jest Michael Mann, który pisząc scenariusz, inspirował się autentycznymi wydarzeniami. Główne role zagrali - po raz pierwszy razem - Robert De Niro i Al Pacino. Partnerują im między innymi: Val Kilmer, Jon Voight, Danny Trejo oraz Natalie Portman i Ashley Judd. 

Neil McCauley (De Niro) jest niezwykle inteligentnym i kosekwentnym a jednocześnie charakternym złodziejem, "trzymającym kierownicę" w gangu specjalizującym się w grubych skokach. Kradzieże, których dokonali przyniosły im krocie, pozwalając na dostatnie życie. Ale bohaterowie są już zmęczeni - co widać. Po nie do końca udanym napadzie na konwój z akcjami o wartości 1,6 mln dolarów, Neil dostaje właściwie gotowy już plan napadu na bank. Łup ma być ogromny, i ma to być wisienką na torcie jego złodziejskiej kariery. Później już tylko zasłużona emerytura. McCauley to twardziel, a jego życiowe credo brzmi: nie mieć nikogo ani niczego, czego nie można by rzucić w ciągu trzydziestu sekund, gdy nagle zrobi się gorąco. Porzuci je dla kobiety, dla miłości. 

Vincent Hanna (Ale Pacino) jest policyjnym detektywem depczący po piętach McCauleyowi, co z czasem stanie się obsesją Hanny, gdyż nie może zdobyć żadnych dowodów, ani zatrzymać gangstera na gorącym uczynku. Praca policjanta rujnuje mu życie, które i tak już jest jednym pasmem klęsk. Widzimy jak Hanna stara się uratować swoje trzecie małżeństwo.

Oprócz kapitalnie zrealizowanej sceny strzelaniny na ulicach Los Angeles, do której dochodzi między policją a gangsterami tuż po opuszczeniu banku -

***

mocną stroną obrazu są dialogi:

***


I ta kultowa: zatłoczony bar, stolik, dwa kubki kawy i dwóch antagonistów: gagster i policjant. Scena wskutek propozycji Pacino filmowana była bez żadnych prób. Aktorzy byli filmowani kilkoma kamerami, De Niro i Pacino nie mieli oddzielnych dubli - byli nagrywani jednocześnie przy jednym stoliku. Zbliżenie twarzy jednego aktora pokazują prawdziwe reakcje mimiczne na padające z ust drugiego kwestie. MAJSTERSZTYK!

***W 2020 roku ukazała się książka Gorączka 2, której współautorem jest Michael Mann wraz z Meg Gardiner laureatką nagrody im. Edgara Allana Poego, będącą kontynuacją, ale również opowieścią poprzedzającą akcję filmu Gorączka. Powieść jest właściwie niezwykle rozbudowanym scenariuszem. To zupełnie nowa historia ukazująca wydarzenia poprzedzające film, jak też ich następstwa. Książka zaczyna się tam, gdzie skończył się film. Pojawiają się reminiscencje z lat osiemdziesiątych, kiedy McCauley że wspólnikami dokonują śmiałych skoków w różnych stanach USA. Jak poinformował amerykański serwis Deadline trwa preprodukcja filmu Gorączka 2, czyli kontynuacja kultowego obrazu Michaela Manna z 1995 roku.


Od dawna nosiłem się z zamiarem opowiedzenia nowych historii ze świata "Gorączki". Ci bohaterowie skrywają w sobie mnóstwo niesamowitych historii, które wydarzyły się zarówno przed 1995 rokiem jak i później.

- powiedział Mann w rozmowie z Deadline.

https://youtu.be/V3eOuK_-c34

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura