Liberałowie Liberałowie
70
BLOG

Etatyści z PO zlikwidowali konkurencję przewoźników kolejowych

Liberałowie Liberałowie Polityka Obserwuj notkę 7

Rząd Tuska uniemożliwił konkurencję na sieci kolejowej

Polski polityk Donald Tusk, czerpiący swoja popularność z dostępu do mediów, który zapewniają mu np. właściciele sieci telewizyjnej TVN, uniemożliwił konkurencję przewoźników pasażerskich na sieci kolejowej. Jest to kolejny zamach etatysty Tuska na wolność polskiej gospodarki.

Jak podaje czasopismo „Z Biegiem Szyn” (nr 46/2010), nie jest już możliwe świadczenie usług przewozowych w konkurencji do rządowego przewoźnika kolejowego „PKP Intercity”, firmy używającej nieekonomicznego od dekad taboru. Rząd zablokował możliwość świadczenia usług przez przewoźnika posiadającego tabor znacznie tańszy w eksploatacji, który w całości waży niewiele więcej niż tylko sama lokomotywa ciągnąca skład rządowego przewoźnika.

Decyzja polskiego rządu Tuska stoi w sprzeczności z zasadami wolnego rynku umożliwiającego nieograniczoną możliwość konkurencji, celem wyeliminowania z rynku podmiotów świadczących usługi nieekonomicznymi technologiami, niekonkurencyjnymi cenowo z innymi podmiotami.

Tabor typu zespoły trakcyjne, nieposiadające lokomotyw, jest przyszłością kolejnictwa dalekobieżnego ze względu na niskie koszty eksploatacyjne i niższe zużycie infrastruktury. Decyzja władz jest krokiem wstecz w rozwoju rynku kolejowego w Polsce i krokiem naprzód w budowie niewolnorynkowego, etatystycznego porządku gospodarczego.

Rząd etatystyczny zablokował pociągi które od marca 2010 miały kursować na trasach z Warszawy do Bydgoszczy, Katowic, Łodzi oraz pomiędzy Poznaniem i Bydgoszczą. Działania ograniczające konkurencję podjął podległy rządowi Urząd Transportu Kolejowego, obsadzony przez byłych pracowników monopolu kolejowego, oraz Ministerstwo Infrastruktury szefowane wówczas przez etatystycznego ministra Cezarego Grabarczyka. Przewoźnik w wywiadzie dla radia Opole opisał owe działania jako niezrozumiałe. Decyzje rządu D. Tuska są sprzeczne z prawodawstwem Unii Europejskiej oraz z przepisami antymonopolowymi.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka