0 obserwujących
180 notek
103k odsłony
333 odsłony

Publicystyka: Wielki njus do polskich wydawców prasy

Wykop Skomentuj

Doprawdy nic miłego odnośnie polskich wydawców mediów napisać nie mogę. Jako liberał mam polskie gazety codzienne za tabloidy niskiego (np. Fakt) i średniego rynku (np. Gazeta Wyborcza). Część gazet codziennych, np. jedyna mająca nawet dobrą jakość polska gazeta- Rzeczpospolita, to wręcz gazety wyznaniowe, przeznaczone dla katolików.

Pamiętam ogromny skręt kiszek, ból brzucha na tle nerwowym, gdy nieopatrznie chcąc się przekonać co pisze w polskiej prasie, sięgnąłem po tygodnik „Polityka” (nr 4/2010). Był tam artykuł o rynkach sieciowych, a konkretnie o energetyce, gdzie autorka, pani Solska, dowodziła że monopole na rynku są lepsze niż konkurencja. Bez komentarza.

Generalnie nie czytam polskich gazet, nie oglądam stacji telewizyjnych od kilkunastu już lat nie mając telewizora ( i czasu nań). Oglądałem w ciągu ostatniej dekady kilkakrotnie program TVP, w oglądanej audycji poświęconej sprawom gospodarczym znalazłem zbyt wiele błędów, by zakwalifikować ją do kategorii innej niż skandali. Mój niemiecki przyjaciel opowiada że przeglądając doniesienia gazet w rodzaju „Wyborczej”, często zastanawia się czy w polskich mediach pracują w ogóle osoby mające wyższe wykształcenie.

Polskie media w 95 % są słąbo przygotowane merytorycznie. Szkoda, że nie powstało nic zjadliwego dla intelektualistów. Znajomi którzy w tych mediach pracowali, mówią o płytkości rynku reklamowego, o nacisku na liczbę wyświetleń stron, jako głównego wskaźnika jakości pracy dziennikarskiej. Stąd wprowadzające w błąd tytuły prasowe, stąd media, które chciały "być lepsze" (wspominano portal sfora.pl, który rzekomo miał być ambitny) skończyły jak inne, w pogoni za sensacją,

O dziwo, Salon24 to medium które mogę skonsumować bez tak wielkich obaw o problemy gastryczne- ma się wrażenie że piszący zajmują się tematami odnośnie których mają jakąś wiedzę. Polskiej prasy codziennej- już nie mogę strawić.

Polskiej prasy codziennej unikam choć nijak nie rozwiązuje problemu. Nie czytam zwykle polskich gazet codziennych, choćby dlatego że uważam większość z nich za zbyt niepewne źródła informacji. Z polskich mediów czytam blogi kilku znanych naukowców (np. Rybińskiego, Bendyka). Kilka portali w rodzaju racjonalista.pl, do tego wpisy moich znajomych w sieciach społecznościowych. To wszystko.

Zajmują mnie takie czasopisma jak Foreign Affairs, Time, The Economist et cetera et cetera. Tak, potrafię wykrzesać większe środki by kupić ambitne media, które czytam od deski do deski. Często czytam ostatnio Guardian, The Independent. Widzę w sieciach społecznościowych, że są to najpopularniejsze tytuły w moim środowisku. Muzyka? Zapewne jestem niewymownie szczęśliwą osobą, za przyjaciół mając didżejów młodego pokolenia. W polskich mediach nie ma także współczesnej urban music.

Dziwi mnie że w ok. 35-milionowym kraju jest taki upadek mediów że czytelnik liberalny nie ma, po trzykroć nie ma gdzie oka zawiesić. Nie ma wiele, przynajmniej z mojej perspektywy. Jakaś frapująca pustynia intelektualna, czyżby naród twórców i czytelników tabloidów?

Uważam że obecne tendencje zagrażają językowi polskiemu i polskiej kulturze: po co ktoś ma się silić na pisanie w języku polskim skoro jest to język jedynie pewnej grupy społecznej, ta - chyba trochę bohema artystyczna- od dawna czyta prasę w innych językach? Energia i uwaga sporej grupy polskich intelektualistów już dawno są skupione gdzie indziej. Lokalni zjadacze chleba czytają kilka swoich lokalnych tabloidów, a wielka światowa dyskusja toczy się w innych językach, ponad ich głowami.

„Rzadko czytamy Państwa”- jeśli wolno mi przekazać ten wielki njus do wydawców polskich tabloidów, tak jak go czuję. Polscy wydawcy prasy publikują dziś dla warstw innych niż moja. Ci - liberalni- istnieją, choć poza ich łamami i witrynami. Warto by wydawcy mieli tego świadomość.

Po codzienne njusy sięgam tam gdzie znajduję treści dla mnie atrakcyjne. Niestety nie są to media polskojęzyczne.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale