0 obserwujących
8 notek
12k odsłon
  676   0

Czy słyszeliście już o ploggingu? W Polsce to prawdziwa nowość

ekojogging
ekojogging

Poranny jogging połączony ze zbieraniem śmieci to nowy trend w Skandynawii, znany jako plogging. Poprawiając kondycję fizyczną, dbasz równocześnie o najbliższą okolicę i środowisko. 

image
polgging w wersji zimowej

Ekologiczne bieganie stało się wyjątkowo popularne w Sztokholmie, gdzie zostało wymyślone. Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest ekolog Erik Ahlström. Nazwa plogging powstała z połączenie dwóch słów, angielskiego „jogging” i szwedzkiego „plocka upp”, co oznacza właśnie podnosić. Ta forma joggingu łączy postawę ekologiczną z obywatelską. Żeby ją uprawiać, oprócz sportowego stroju, potrzebujemy rękawiczek i torby na odpadki: butelki, puszki, stare gazety, zużyte plastikowe opakowania, rzucone bezmyślnie na ulicę czy trawę. Nowa dyscyplina staje się powoli modna również poza Skandynawią. Uprawiają ją niektórzy mieszkańcy Berlina, Paryża i innych europejskich miast. Dotarła nawet do Nowego Yorku. Na jej rozpowszechnianie się duży wpływ mają media społecznościowe. Ploggerzy umawiają się na nich i organizują wspólne ekologiczno-sportowe akcje.

image
plogging w Berlinie

Jest szansa, że ekobiegi przyjmą się też w Polsce. Pierwsza inicjatywa, promująca tę aktywność na szerszą skalę, odbyła się w marcu w Warszawie. Biegacze posprzątali wtedy Dolinkę Służewiecką. Konkurencja trwała 30 minut, wzięli w niej udział wszyscy chętni, najmłodsi też. Spośród zebranych śmieci wybierano najdziwniejsze eksponaty, za które ich znalazcy dostali nagrody, między innymi karnet na ekocykl filmowy „Naprawiaj naturę”. 

image
 ploggingowe skarby

Grupowy plogging z okazji Światowego Dnia Ziemi odbył się też w ostatnią niedzielę na południu Polski w Parku Śląskim. Uczestnikom udało się zebrać kilkadziesiąt worków śmieci. Największą grupę wśród odpadków stanowiły butelki i puste opakowania.

image
plogging w Parku Śląskim


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości