Lubicz Lubicz
88
BLOG

Kilka słów o wolności i formułowaniu pytań konkursowych

Lubicz Lubicz Rozmaitości Obserwuj notkę 28

 

Wolność – moralność – wybór – odpowiedzialność – paradoks.

 
Specjalnie piszę ten tekst na kilka chwil przed upływem konkursowego terminu na zgłaszanie tekstów. Konkursowe pytanie skierowane było bowiem do ludzi młodych (do których się już niestety nie zaliczam), a poza tym uważam, że pytanie konkursowe zostało źle (zbyt ogólnie i szeroko) sformułowane. 
 
Z własnego doświadczenia wiem, że pojecie „wolności“ ewoluuje wraz z wiekiem i osobistym doświadczeniem. Kilkadziesiąt lat temu wolność polegała dla mnie na tym aby – bez wstydliwej dla mnie wtedy opieki mamy – móc samemu chodzić do szkoły. Później taką wolnością była możliwość powrotu z prywatki po północy lub swobodny wybór lektur szkolnych. Jeszcze później był to wybór zawodu, miejsca zamieszkania, etc.
 
Teraz juz wiem, ze WOLNOŚĆ to swobodny wybór osobistej ODPOWIEDZIALNOŚCI. Przy czym wybór ten jak i określenie granic odpowiedzialności zdeterminowany jest otaczającą nas rzeczywistością. Rzeczywistość jest w dużej mierze dziełem przypadku lub jak kto woli „determinizmu“ i „nieprzejrzystości systemu“ Spinozy.
 
Powiecie Państwo, ze wolność i odpowiedzialność to paradoks? Wcale nie, przynajmniej w heglowskim ujęciu wolności wyboru. Absolutna WOLNOŚĆ jako platońskie DOBRO jest bowiem tak samo iluzorycznym pojęciem jak absolutna słodycz, absolutna gorycz czy absolutne ... zniewolenie. To my sami, każdy indywidualnie, określamy granice naszej wolności. Określamy, decydując się na przyjęcie na siebie tej lub innej odpowiedzialności.
 
Redakcja „podrzuca“ (z wiadomych względów dla wszystkich, którzy śledzili salonowe dyskusje na temat Kataryny) pod główne pytanie  "Czym jest dla mnie wolność? Czy wolność ma swoje granice?" krótkie wyjaśnienie „Celem inicjatywy jest sprowokowanie dyskusji na temat wolności i jej granic w kontekście m.in. zmian obyczajowych, politycznych i rewolucji komunikacyjnej związanej z rozwojem internetu.“
 
Droga redakcjo S24, już sama decyzja wzięcia udziału  w dyskusji (arystotelesowski akt woli) jest w pewnym sensie dowodem wolności (Arystoteles) i jednocześnie jej ograniczeniem (Platon). Przelewając swoje myśli na papier (ekran) przyjmujemy bowiem za nie PEŁNĄ odpowiedzialność. Nawet wtedy, jeżeli z różnych przyczyn wolimy anonimowo podpisać nasze idee „nickiem“.
 
„WOLNA WOLA“ w pojęciu kartezjańskim (a nie w nietzscheńskim) jest bowiem nierozerwalnie związana z pojęciem MORALNOŚCI. Człowiek jako istota wolna, „skazany na wolność”, jak to ujął J.P. Sartre, sam tworzy swoje wartości i normy, wskutek czego spoczywa na nim przytłaczający ciężar odpowiedzialności. Wyborów moralnych może dokonywać tylko osoba, która działa dobrowolnie, a nie jest do tego przymuszana i tylko taka jednostka ma PRAWO do publicznego wyrażania własnego zdania oraz poglądów, a także oczekiwania jego poszanowania przez innych. W rzeczywistości (w praktyce czyli w życiu codziennym) MORALNOŚĆ (czytaj „wolność słowa“) jest z jednej strony ograniczona kodeksem karnym a z drugiej savoir-vivrem (czytaj katalogiem norm uznawanych współcześnie jako standard norm cywilizacyjnych). W tym kontekście konkursowe zapytanie o WOLNOŚĆ powinno być raczej zapytaniem o MORALNOŚĆ i ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
 
Wolność i moralność (jednoznaczna z odpowiedzialnością) są do pogodzenia. Można wręcz powiedzieć, że taka zależność jest wręcz konieczna, aby uczciwie i godnie przejść przez życie.
 
Pozdrawiam
 
Jerzy T. Czaplicki / Lubicz
 
 
Lubicz
O mnie Lubicz

If I could stick my pen in my heart I'd spill it all over the stage Would it satisfy ya or would slide on by ya? Or would you think this boy is strange? Ain't he strayayange? If I could win you, if I could sing you a love song so divine. Would it be enough for your cheating heart If I broke down and cried? – If I criyiyied. I said I know it's only rock and roll But I like it. Ludzie do mie pisza :) Czy ty Lubicz złamany ch..u nie powinieneś trzymać fason jak prawdziwy komuch? Twoje agenturalne teksty (z których jesteś znany) dawno wystawiły ci świadectwo.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (28)

Inne tematy w dziale Rozmaitości