Blog
społeczeństwo i gospodarka
Łukasz Foltyn
Łukasz Foltyn informatyk, przedsiębiorca, publicysta
16 obserwujących 249 notek 253157 odsłon
Łukasz Foltyn, 19 lipca 2013 r.

Przyjęcie euro byłoby samobójstwem dla Polski

 Kwestia przyjęcia euro to nie jest kwesta polityczna, ale ekonomiczna. O ile przed i na poczatku kryzysu wydawało się, że euro to same korzyści dla krajów, które je przyjmują- dziś jest zupełnie odwrotne. Euro oznacza niemal automatycznie kryzys, tym bardziej prawdopodobny im kraj znajduje się dalej w szeregu pod względem rozwoju gospodarczego. Bo jeśli ktoś ma nadwyżki w euro, to gdzie je ulokuje- w obligacjach polskich czy niemieckich?


Posiadanie własnej waluty zabezpiecza przed kryzysem finansowym państwa i gospodarki. Zawsze wtedy można “dodrukować” pieniądze, w sposób pośredni- obniżając stopy procentowe do zera i/lub kupując za ten “tani pieniądz” papiery skarbowe, żeby wystarczyło na wydatki, w tym obsługę długu publicznego. Robią to USA, Japonia, Wielka Brytania. Zresztą już sam fakt, że jest taka możliwość- powoduje, że inwestorzy nie popadają w panikę, co jest największym czynnikiem kryzysowym. W strefie euro to już nie działa- bo nadwyżki podaży pieniądza płyną głównie na rynek niemiecki. Złotówki zaś mogą być przeznaczone tylko na zakup polskich papierów skarbowych i o to chodzi.


Polska w żadnym wypadku nie powinna przyjmować euro. Nawet nie zapowiadać takiej możliwości, bo to już wypłoszy inwestorów, zwłaszcza długoterminowych. Mam zresztą nadzieję, że zanim polscy politycy zaczną na poważne mówić o takich planach, co jest podyktowane głównie chęcią dowartościowania się (“mamy euro- jesteśmy europejczykami pełną gębą”)- samo euro upadnie i wszyskie kraje powrócą do swoich rodzimych walut.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Już 100 lat temu Henry Ford zauważył, że żeby gospodarka się rozwijała- jego pracowników musi być stać na samochody, które produkują.... Gospodarka i społeczeństwo mogą rozwijać się tylko w równowadze. Odrzucam skrajne idee- liberalna, gdzie nie widzi się roli społeczeństwa w rozwoju gospodarki, oraz skrajnie lewicowe- gdzie w ogóle nie widzi się zagadnień gospodarczych. Najlepiej radzą sobie kraje, które znalazły dobrą równowagę, "umowę społeczną" między gospodarką i społeczeństwem.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @MAUR Komercjalizacja WOŚPu jest teraz na całego… Na czele z Play… A w programie...
  • @TAKMYSLE Owsiaka/WOŚP polskie prawo nie obowiązuje... Jest zakaz zbierania pieniędzy...
  • @KALOSZ Ja dokładnie tak samo ;) żal tych dzieci z puszkami, one to robią z dobrego serca,...

Tematy w dziale