Wypisy z mojej pracy o
neuromarketingu . Mam nadzieję, że kiedys mi się uda wrzucić tu większy fragment.
Na razie garść cytatów, nad którymi lubię rozmyślać.
Przy pomocy badań można monitorować te fragmenty mózgu, które reagują na konkretne dostarczane im bodźce marketingowe. Część naukowców zalicza neuromarketing do nurtu psychologii kognitywnej czyli poznawczej.
Człowiek wyraża się poprzez filozofię, psychologię, biologię , każdy z tych przekazów jest inny, nacechowany innymi uwarunkowaniami, na ma jednego skutecznego modelu nauki o człowieku. Psycholog może sugerować się wiedzą o bodźcach , zachowaniach behawioralnych.
Warunkowanie klasyczne Pawłowa polega na utrwalaniu relacji między reakcją a bodźcem warunkowym. Proces ten opiera się na prawie styczności. Umysł jako całość jest zdolny do tego , do czego żadne poszczególny mechanizm nie jest zdolny .
Warto pamiętać, że za główne zadania psychologii uznaje się objaśnienie mechanizmów rządzących człowiekiem, jego postępowaniem oraz sposobami komunikacji ze światem. Podobne zagadnienia interesują specjalistów od marketingu .Reklama staje się wyzwaniem rzuconym konsumentowi, ma sprowokować jego reakcję.
Neurolodzy,uczeni badający mózg mogą śmiało twierdzić, że żyjemy w ciekawych czasach , odkrywając te rejony procesów zachodzących w umyśle, które dotąd pozostawały nieznane. Wbrew powszechnym opiniom percepcja nie koncentruje się na odzwierciedlaniu świata . Często można ulegać złudzeniom
.Doznania psychiczne stają się konstruktami, procesy percepcji bardziej odtwarzają, niż tworzą. Ludzki mózg jest złożony z trzech odrębnych części .Najstarsza jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji, środkowa to emocje , najmłodszą zaś steruje logiką i dedukcją. Wzrok decyduje o zdobywaniu informacji, słuch zaś jest niezbędny w komunikacji, działa również jak system ostrzegawczy. Zapach wyzwala emocje, natomiast dotyk wspomaga widzenie.
Możliwość oddziaływania podprogowego reklamy od dawna budziła zainteresowanie naukowcowi specjalistów od marketingu. Uznano, że reklama oddziałująca na umysł konsumenta poniżej progu świadomości jest całkowicie nieskuteczna .
Badania psychologiczne potwierdziły, że każda informacja posiadająca emocjonalny charakter może mieć już wpływ na konsumenta , nawet jeśli będzie pokazana tylko raz,przez bardzo krótki czas . Informacja posiadająca poznawczy charakter, zawierająca np. nazwę produktu by zostać zapamiętana powinna pojawiać się w mediach znacznie częściej .
Pierre Martineau:„...Każda reklama będzie skuteczniejsza , jeśli zdoła wykorzystać wiedzę o emocjach i postawach leżących u podłoża określonych działań , a także jeśli dobrze spożytkuje praktyczne zalety produktu. Taki jest cel badań motywacji -odkrywać i analizować ukryte siły kierujące konsumentami i w ten sposób dostarczać pomocnych wskazówek ludziom zajmujących się kreacją w reklamie.
John Banham :Mamy niebezpieczną skłonność do tego, aby najwyżej cenić to, co potrafimy dokładnie zmierzyć dlatego często precyzyjnie się mylimy zamiast mieć w przybliżeniu rację
Walka o konsumenta rozgrywa się w umyśle, w świecie zmysłów mających wpływ na percepcję. Reklama telewizyjna , reklama w Internecie trwająca kilka sekund, opiera się na szybkim zrobieniu wrażenia, działa podprogowo:”...Proces odbioru informacji wzrokowej ma charakter kwantowy i sekwencyjny, czyli składa się z występujących na przemian ruchów gałki ocznej i jej zatrzymań na określonym fragmencie bodźca. Takie jednorazowe zatrzymanie wzroku nosi nazwę 'fiksacji” lub wpatrywania się ...”Ponoć wtedy właśnie mamy do czynienia z właściwym odbiorem danej informacji.
Manipulacja staje się narzędziem wpływu na człowieka, które często jest sprzeczne z interesami osoby. Robert Cialdini uznawał, że człowiek nie potrafi właściwie uświadomić sobie własnej uległości wobec symboli lub osób, często więc ulega autorytetom sam nie zdając sobie z tego sprawy. Chętnie korzysta się z symboli podczas nieobecności autorytetu rzeczywistego. Konsumenci sądzą, że poprzez zakup i związane z nim właściwości również te symboliczne właściwości posiądą. Określone symbole, właściwości są odzwierciedleniem statusu,specyficznych cech charakteru, dostarczają informacji jak należy się wobec osoby zachować.
Jerzy Vetulani : Ludzie często wysyłają sygnały o sobie, a różnego rodzaju emblematy i atrybuty stroju pełnią taką role informacyjną. Często informują nas one o statusie społecznym posiadacza. Zegarek Rolex Casual Oyster Perpetual DateJust Men’s Watch 116189-BBR, który można nabyć w swiatluksusu.com.pl za 260,755 zł będzie działać tak samo, jak Timex, kupowany na promocji w Minuta.pl za 89 zł (2929 timexów za Rolexa), ale sygnalizuje olbrzymią atrakcyjność finansową posiadacza. Nawiasem mówiąc, nie musi być to sygnał „uczciwy” – właściciel Rolexa mógł na przykład zaciągnąć olbrzymi, niespłacalny kredyt, aby zdobyć upragniony przedmiot.
Według Barbary Sobkowiak perswazja to : „...Kompleksowy i interaktywny proces, w którym nadawca powiązany jest z odbiorcą systemem werbalnych i niewerbalnych symboli,poprzez które usiłuje wywrzeć na niego wpływ w celu zmiany jego decyzji...”.
Jerzy Bralczyk : „... Manipulacją jest schlebianie odbiorcy, uzurpacyjne indentyfikacje z nim , przemycanie informacji, tendencyjne zmienianie nazw i opisywanie zdarzeń , odwoływanie się do wartości po to, by wywołać np. pożądane mniemania u odbiorcy, który nie zdaje sobie sprawy z intencjonalności tych chwytów...”. Elementy percepcyjne reklamy pozostają zapisane w pamięci są w niej zapisywane jako asocjacje
Antonio Damasio:...(...) Rozum nie jest tak nieskażony , jak większość nas to sobie wyobraża lub tego sobie życzy (...)[ Emocje] są niezbędne dla funkcjonowania racjonalności .(...) nie są dla nas żadnym luksusem ...”
To z pracy prof. Rafała Ohme( Automatyzmy ? Przy okazji sprawdzę ): Przybranie postawy ciała , wyrazu twarzy charakterystycznego dla określonej emocji , może wywołać tę emocję, lub jej subiektywne doświadczenie. Ludzie są motywowani do dobrego lub złego nastroju .Wywołanie złego nastroju jest związane z większym wysiłkiem .Ważne jest by wprowadzać reklamy do programów lubianych przez konsumentów , w momencie gdy pobudzenie emocjonalne odbiorcy nie jest zbyt wielkie .Reklamodawcy popełniają błąd umieszczając reklamę w kulminacyjnym momencie programu.
************************************************************************************************************************************************************ Na Salonie od 29.I.2011 *************************************** >
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie