10 obserwujących
378 notek
261k odsłon
  845   0

Prezydent Tarnowa aresztowany przez ABW, podejrzany o korupcję

Ryszard Ś., fot. M.Ciesielczyk
Ryszard Ś., fot. M.Ciesielczyk

 

Twórca „Tarnowskiej Republiki Kolesiów”

 

Prawdopodobnie po 7 latach rządów Ryszard Ś. popadł w rutynę, gubiła go pewność siebie i narcyzm. Podobno sam prasował skarpetki, by dobrze wypadać przed kamerą (sic!).  Podejmowane decyzje kompromitowały nie tyle prezydenta, co jego inteligencję, morale, poczucie sprawiedliwości czy odpowiedzialności za losy miasta. To, że Ryszard Ś. popełniał coraz więcej błędów, a jego arogancja przyćmiewała inne jego cechy, tłumaczy się także i tym, iż w mieście od lat nie funkcjonuje faktyczna opozycja, a ta nominalna jest mało zdecydowana, niesprawna organizacyjnie i przegrywająca na własne życzenie – patrz:

 

http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/dlaczego-juz-od-lat-pis-przegrywa-kazde-wybory-w-tarnowie.html

 

Prysnął mit Ryszarda Ś. jako dobrego prezydenta, gdy opublikowana została lista rankingowa, obrazująca skuteczność władz gmin małopolskich w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Tarnów znalazł się dopiero na 70. miejscu – patrz:

 

http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/tarnow-dopiero-na-70-miejscu-w-malopolsce-w-rankingu-obrazujacym-skutecznosc-wladz.html

 

Prezydenta pogrążyła także fatalna polityka personalna, np. kompromitujący go sposób organizowania konkursów na ważne stanowiska w mieście – patrz:

 

http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/scigalowa-machina-konkursowa-zaczyna-zgrzytac.html

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Grzegorz Światłowski z Platformy Obywatelskiej, popierającej prezydenta, ostatnio bezrobotny, dostał pracę  w Tarnowskim Klasterze Przemysłowym, spółce kontrolowanej przez miasto, co zostało odebrane przez mieszkańców Tarnowa jako forma nepotyzmu politycznego. Światłowski jako szef Rady Miejskiej, kontrolować miał prezydenta, a prezydent z kolei nadzorować miał Klaster, w którym zatrudniono przewodniczącego rady, co wprawiło w zdumienie tarnowian.

 

Za prezydentury Ryszarda Ś. zaczęła w Tarnowie funkcjonować ciekawa zasada, gdy ktoś z tzw. „układu” tracił gdzieś pracę, mógł liczyć na pomocną dłoń prezydenta Ryszarda Ś. Swego czasu szefem wspomnianego Tarnowskiego Klastera Przemysłowego został znajomy prezydenta Zbigniew Proć, po tym jak stracił pracę w Alior Banku.  „Ryszard Ś. i Zbigniew Proć znają się od wielu lat, a ten ostatni właśnie poszukiwał pracy, więc otrzymał pomoc - zauważa anonimowo jeden z naszych rozmówców”, jak pisały tarnowskie media. Zbigniew Proć musiał zrezygnować ze stanowiska dyrektora oddziału tego banku po ujawnieniu kradzieży ponad 2 mln zł z kont klientów, dokonanej przez jednego z pracowników banku. Wówczas pracę pomógł mu znaleźć Ryszard Ś. Proć nie mógł już dłużej po w/w aferze pracować jako szef banku, ale mógł pracować jako szef ważnej instytucji związanej ściśle z miastem!

 

Gdy inspektor Zbigniew Ostrowski przestał być komendantem tarnowskiej policji, pomocną dłoń wyciągnął do niego znowu prezydent Ryszard Ś. i policjant Ostrowski rozpoczął pracę w Urzędzie Miasta Tarnowa. Zajmuje się podobno „szeroko rozumianym bezpieczeństwem, sprawami społecznymi i współpracą z samorządami regionu tarnowskiego” (sic!). Teraz, po aresztowaniu Ryszarda Ś. krążą różne teorie na temat zatrudnienia byłego komendanta przez prezydenta Tarnowa. Szefowi proprezydenckiego ugrupowania „Tarnowianie” Bogusławowi Plackowi (emerytowanemu wojskowemu) Ryszard Ś. powierzył kierowanie nowo utworzonym Przedsiębiorstwem usług Komunalnych – patrz:

 

http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/tarnowska-republika-kolesiow.html

 

Swego czasu dotacje z kasy miasta otrzymało w/w stowarzyszenie proprezydenckie „Tarnowianie”, co zostało skrytykowane m.in. przez Fundację Batorego (dotacji takiej odmówiono np. opozycyjnemu wobec prezydenta stowarzyszeniu „Uczciwość”). Później prezydent dotował z budżetu miasta inne stowarzyszenie, do którego sam należał „Wataha”. Niesmak wywołało także przyznanie nagrody miejskiej córce prezydenta w 2009 roku.

 

Ryszard Ś. - także przed aresztowaniem - nie był więc człowiekiem kryształowo czystym – jak wmawiają nam teraz niektóre media czy też jego zwolennicy.

 

Ryszardzie, Ryszardzie, czy Ty ludzi masz w pogardzie…

 

Prezydent Tarnowa skompromitował się w oczach mieszkańców Tarnowa, zwłaszcza tych mniej zamożnych, akceptując pierwotnie dwukrotnie wyższe niż dotychczas ceny wywozu odpadów dla rodzin wielodzietnych, co wywołało liczne protesty. Jeszcze raz okazał się złym gospodarzem, ignorującym trudne położenie finansowe rodzin tarnowskich, wprowadzając w życie chaotyczne, nieracjonalne przepisy odbioru odpadów i uiszczania opłat – patrz:

 

http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/list-otwarty-emrytki-do-premiera-donalda-tuska.html

 

http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/czy-radni-tarnowscy-zatrudniaja-w-domu-sluzacych.html

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale