12 obserwujących
404 notki
275k odsłon
  623   0

Marek Ciesielczyk ujawnia: b.Prezes KPK w Quebec Adam Skorek to TW "JAREK"

W czasie moich tegorocznych wykładów w USA i Kanadzie zaprezentowałem dokumenty z IPN, które dowodzą, iż b. Dyrektor Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Quebec, Adam Skorek był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "JAREK". Jak zwykle w takich sytuacjach znalazło się w Montrealu lobby antylustracyjne, które na wszystkie sposoby zaczęło bronić TW JARKA. On sam wysłał mi kilka maili, w których - owszem - przyznał, że podpisał zobowiązanie do współpracy, ale zrobił to po tym, gdy wypił podaną mu przez esbeków herbatę, do której coś dosypano. Skorek nie powtórzył tego dość infantylnego tłumaczenia, gdy go spytałem, czy jak donosił później na kolegów też pił taką herbatę (sic!). TW JAREK przyznał także w innym miejscu, że - owszem - przyjął od esbeków prezent w postaci ekspresu do kawy, ale zaraz do wyrzucił do śmietnika (sic!).  

Adam Skorek – urodzony 24 grudnia 1956 roku, Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w okręgu Quebec (wybrany 25 września 2015), profesor na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Informatyki na Uniwersytecie Quebec (pracuje tam od 1987 roku), przedsiębiorca, studiował na Politechnice Białostockiej w latach 1975-1980, studia doktoranckie na Politechnice warszawskiej (1980-1982), w latach 1983-1987 adiunkt na Politechnice Białostockiej, wykładowca w Orańskim Instytucie telekomunikacji w Algierii, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP w 2015 roku (podobnie jak Małgorzata Bonikowska, czyli TW SB „Maria”).

Z dokumentów IPN, sygnatura IPN BI 009/724 t. 1 i 2 oraz IPN BI 0024/312/Jacket wynika, iż był zarejestrowany jak TW SB o pseudonimie „Jarek”, pozyskany przez Wydział II WUSW w Białymstoku „w celu zapewnienia dopływu informacji o międzynarodowej wymianie osobowej w ramach sprawy obiektowej kryptonim „Wędrowcy”, informacji o Polakach, naukowcach przebywających w ośrodku badawczym w Oranie w Algierii, a także informacji o pracownikach Politechniki Białostockiej, Akademii Medycznej w Białymstoku i o PHZ „Polservice, obsługującym wymianę międzynarodową. Na zdjęcie TW Jarek z TW Bolek. (patrz zdjęcie S-0)

Na zdjęciu S-1 – Skorek po prawej – w Montrealu, jesienią 2016 roku z organizatorem mojej prelekcji (ja w środku) z klubu Gazety Polskiej (po lewej), Wojciechem Wesołowskim

Późniejszy szef Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Quebec musiał być ważnym współpracownikiem komunistycznych służb specjalnych (także z punktu widzenia władz RP), skoro z dokumentów dotyczących jego współpracy z nimi wynika, że klauzulę tajności zniesiono dopiero 11 maja 2017 roku, gdy zwróciłem się do IPN w Białymstoku o ich udostępnienie. S-1a

„Wniosek o opracowanie kandydata na tajnego współpracownika” sporządzony został na ok. miesiąc przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego 4 listopada 1981 roku przez porucznika K. Lisieckiego i tego samego dnia został zatwierdzony. S-2, S-5 ok, S-5a ok.

PRL-owskie służby specjalne stwierdziły, iż Skorek nadaje się na tajnego współpracownika, gdyż „dotychczas służbowo i prywatnie wyjeżdżał do kk (krajów kapitalistycznych, przyp. MC), a jego zainteresowania naukowe wymagają również wyjazdów w przyszłości. Zna język francuski i angielski. Posiada uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych i w tym charakterze również zamierza wyjeżdżać za granicę. Mając powyższe na uwadze będzie mógł realizować zadania objęte planem spr. Obiektowej krypt. ‘Wędrowcy’”. Chodziło w niej o rozpracowywanie cudzoziemców oraz Polaków za granicą.

Adam Skorek przyjmuje pseudonim „JAREK”. Porucznik Lisiecki stwierdza w swym raporcie z zadowoleniem, iż Skorek „Dotychczas prezentował pozytywną postawę wobec naszej służby i akceptuje potrzebę prowadzonych przez nas działań”. S-5b, S-5c

Zwerbowanie Skorka Służba bezpieczeństwa uzasadniała koniecznością „zapewnienia dopływu informacji o wszelkich przejawach wrogiej działalności zachodnich służb specjalnych w stosunku do naszych obywateli przebywających na kontraktach służbowych na Zachodzie”. Skorek miał również rozpracowywać Polaków, przebywających za granicą. S-5d

Był cenną zdobyczą dla SB, gdyż już w latach 1977-1981 przebywał we Włoszech, USA, Kanadzie, Francji, Szwecji, Austrii, RFN czy Szwajcarii, głównie jako pilot wycieczek zagranicznych, organizowanych przez biuro podróży ALMATUR. Po powrocie z zza granicy Skorek przekazywał ogólne informacje na ich temat. W końcu skłoniło to SB traktować go jako potencjalnego kandydata na tajnego współpracownika.

W 1983 roku Skorek ubiegał się o zgodę na wyjazd do Algierii, gdzie chciał prowadzić badania, związane z jego kierunkiem studiów – nowe źródła energii, co znowu zwróciło na niego uwagę SB.

Zgodę na pozyskanie Skorka na tajnego współpracownika SB o pseudonimie „JAREK” wyraził Zastępca naczelnika Wydziału II WUSW w Białymstoku. Z dokumentów zgromadzonych w IPN dowiadujemy się, że esbecy raportują, iż nie udało im się zdobyć żadnych materiałów kompromitujących Skorku, dzięki którym mogliby go zmusić do współpracy i że ta współpraca nastąpiła dobrowolnie. Skorek wykazał pełne zrozumienie dla propozycji SB i podpisał zobowiązanie do współpracy oraz zobowiązał się do przekazywania donosów podpisanych TW „Jarek”. Ustalono także metody kontaktowania JARKA z SB.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale