1 obserwujący
42 notki
17k odsłon
  496   0

Cud w Bernie.

Z racji że do startu Mundialu pozostało niespełna 9 miesięcy, postanowiłem napisać kilka artykułów o historii Mistrzostw Świata, o słynnych meczach, skandalach i innych znamiennych wydarzeniach które miały miejsce podczas mistrzostw. Dziś postanowiłem napisać o jednej z największych sensacji w historii Mundiali, tym wydarzeniem była porażka reprezentacji Węgier z reprezentacją Niemiec Zachodnich w finale Mistrzostw Świata w 1954 r.

Aż do tego pamiętnego meczu reprezentacja Węgier wygrała aż 34 mecze międzypaństwowe, w 1952 wygrała piłkarski turniej na IO w Helsinkach. W ojczyźnie futbolu zdeklasowali Anglię 6:3 w meczu na Wembley, a w meczu na Nepstadionie w Bukareszcie pokonali "Synów Albionu" aż 7:1! To jednak kapitan Niemiec Fritz Walter wzniósł do góry Złotą Nike. A legendarny Ferenc Puskas tylko mu pogratulował. 4 lipca 1954 na stadionie w Bernie odbył się mecz o którym chyba już do końca świata będziemy dyskutować . Reprezentacje Węgier  i Niemiec spotkały już się w fazie grupowej wówczas Madziarzy rozbili reprezentantów RFN aż 8:3. Po drodze Węgrzy wygrali z Koreą Płd. 9:0, ( wówczas obowiązywał dziwaczny system meczów grupowych, gdzie dwa mecze rozgrywali między sobą drużyny rozstawione i te nie rozstawione następnie w 1/4 finału pokonali Brazylię 4:2, a w półfinale po dogrywce wówczas aktualnych mistrzów świata 4:2. Droga RFN do finału wyglądała następująco, po wspomnianej porażce w Węgrami przyszło zwycięstwa w drugim meczu grupowym z Turcją 4:1 i 7:2 także z Turcją w meczu barażowym decydującym o awansie z grupy następnie w 1/4 finału pokonali Jugosławię 2:0 a w półfinale 6:1 Austrię. Finał zaczął się od dominacji Madziarów po bramkach Puskasa i Czibora w 8 minucie prowadzili już 2:0, ale Niemcy szybko podnieśli się po tym nokdaunie i po kolejnych 10 minutach już remisowali z faworyzowanymi Węgrami. Decydującego gola reprezentanci RFN strzelili w 84 minucie meczu. Mundial w Szwajcarii był pierwszym w Mundialem po II Wojnie Światowej w jakim starowała reprezentacja Niemiec.

Z tym pamiętnym meczem wiąże się kontrowersja, oskarżenie reprezentantów Niemiec o stosowanie dopingu. Czy prawdziwe? Tego się nie dowiemy już nigdy. Testy antydopingowe w sporcie wprowadzono oficjalnie dopiero w 1967 po śmierci brytyjskiego kolarza Toma Simpsona. Dla zwolenników teorii spiskowych argumentem pozostaje fakt że aż 8 piłkarzy RFN zachorowało na żółtaczkę w kila miesięcy po tym turnieju, a dwóch zmarło w ciągu kilku lat po mistrzostwach. Jak potoczyły się losy reprezentantów Węgier po mistrzostwach. W dwa lata po pamiętnych Mistrzostwach na Węgrzech wybuchło węgierskie powstanie, które zostało krwawo stłumione przez wojska sowieckie. Wielu graczy ze złotej jedenastki musiało opuścić swoją ojczyznę, kariery kontynuowali w klubach zachodniej europy. Największa gwiazda Madziarów Ferens Puskas wyemigrował do Hiszpanii, grał w pierwszej złotej erze Realu Madryt. Inna gwiazda tamtej jedenastki król strzelców Mistrzostw Sambor Kocsic grał w drużynie wielkiego rywala Realu, FC Barcelonie, ale jego losy nie potoczyły się tak jak Puscasa, nie było mu dane wrócić do wolnych Węgier. W 1969 na skutek wypadku samochodowego stracił obie nogi, a w 1979 popełnił samobójstwo skacząc z okna szpitala w Barcelonie, tuż po tym jak lekarze zdiagnozowali u niego nowotwór. 

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport