3 marca 2011 r. Pani Minister Julia Pitera skierowała do konsultacji międzyresortowych nowy projekt założeń do projektu ustawy o lobbingu. Pierwszy projekt założeń Pani Minister opracowała w maju 2010 r. i we właściwym sobie stylu zaprezentowała go medialnie.
Projekt z maja 2010 r. spotkał się z druzgocącą krytyką zarówno ze strony organów rządu jak i w debacie publicznej. Po 7 miesiącach mamy "nowy" projekt. Tyle tylko, że na stronach BIP RM nie pisze się, co stało się z projektem poprzednim. Jeśli zaniechano prac nad projektem z maja 2010 r. obowiązkiem Pani Minister było podanie do publicznej wiadomości dlaczego tak się stało albo skierowanie poprzedniego projektu do konsultacji międzyministerialnej.
Odpowiedź Centrum Informacyjnego Rządu na wniosek lobbysty o udzielenie informacji publicznej, wyjaśnia, że Pani Minister Julia Pitera nie omówiła na roboczym spotkaniu z Ministrem Michałem Bonim dalszej procedury opracowywania nowych założeń do projektu ustawy o lobbingu, mimo wyraźnej sugestii Ministra Michała Boniego w jego opinii.
Co więcej - mimo bardzo wielu zastrzeżeń do projektu założeń opracowanego w maju 2010 r. - projekt nie był skierowany na konferencję międzyresortową. Wnioskodawca, czyli Pani Minister Julia Pitera odstąpiła od dalszych prac nad projektem w kształcie w jakim był przedstawiony do konsultacji w maju 2010 r. W zasadzie z informacji publikowanych na stronach BIP RM można było wywnioskować, że tak się właśnie stało. Zwrócić jednak należy uwagę na fakt, że zorganizowanie konferencji międzyresortowej w wypadku tak fundamentalnych zastrzeżeń do projektu opracowanego w maju 2010 r. było obowiązkiem organu wnioskującego i skierowanie do ponownej konsultacji nowego projektu można w tej sytuacji uznać za naruszenie Regulaminu Pracy Rady Ministrów. Obowiązkiem Pani Minister było albo skierowanie projektu do konsultacji międzyministerialnej albo uzasadnienie odstąpienia od dalszej pracy nad projektem w jego dotychczasowym kształcie.
PISMO CIR
Szanowny Panie!
W nawiązaniu do pytań dotyczących ustawy lobbingowej, przesłanych do KPRM 6 marca br., zgodnie z wyjaśnieniami przekazanymi przez Biuro min. J. Pitery uprzejmie informuję:
Ad 1. Projektodawca nie skierował projektu założeń projektu ustawy z 12 maja 2010 roku do omówienia na roboczym spotkaniu zaproponowanym przez ministra Michała Boniego.
Ad 2./3./4.: Projektodawca, po zapoznaniu się z uwagami przedstawionymi przez podmioty opiniujące, przygotował ich tabelaryczny wykaz. Dokument ten został przedstawiony szefowi Kancelarii Premiera – ministrowi Tomaszowi Arabskiemu – w celu uzgodnienia z nim dalszej procedury legislacyjnej.
W czerwcu 2010 roku (tj. po skierowaniu projektu do uzgodnień) Departament Kontroli i Nadzoru KPRM przedstawił raport z dokonanej analizy lobbingu w procesie nowelizacji ustawy hazardowej. Wnioski z przeprowadzonej kontroli wskazywały na sytuację, w której – mimo istnienia ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa – działalność ta, tak naprawdę, pozostaje nieuregulowana, nieujawniana i poza jakąkolwiek kontrolą.
Wnioskodawca, uwzględniając zgłoszone do projektu zastrzeżenia oraz rekomendacje przedstawione w ww. raporcie DKN, zdecydował o odstąpieniu od dalszych prac nad dokumentem w kształcie, w jakim został on przedstawiony 13 maja 2010 roku.
Równocześnie przystąpiono do przygotowania nowego projektu założeń projektu ustawy o lobbingu, skupiając się na konieczności wprowadzenia przepisów, które będą ujawniały wszelkie wpływy spoza administracji publicznej na kształt tworzonego prawa. Dokument ten miał w swej treści odzwierciedlać rozwiązania systemowe zaproponowane przez DKN, jak również stawiane wobec niego oczekiwania, przedstawione w zgłoszonych uwagach. Ponieważ nowy projekt założeń będzie w znaczącym stopniu odbiegał od zaprezentowanego 13 maja 2010 roku, projektodawca uznał za zbędne organizowanie konferencji uzgodnieniowej, której przedmiotem miałby być dokument w kształcie z 12 maja 2010 roku.
Zachęcam do zapoznania się z projektami założeń zamieszczonymi na BIP KPRM pod adresem:
http://bip.kprm.gov.pl/kprm/dokumenty/61_3632.html
– umożliwi to zorientowanie się w zmianach wprowadzonych w projekcie z 3 marca 2011 roku w stosunku do projektu z 12 maja 2010 roku.
Ponadto uprzejmie informuję, iż projekt założeń projektu ustawy o lobbingu z 12 maja 2010 r. nie był przedmiotem konferencji międzyresortowej, jak również nie sporządzono protokołu rozbieżności stanowisk.
Z poważaniem –
MAŁGORZATA JURAS
główny specjalista
Centrum Informacyjne Rządu
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Otóż Regulamin Pracy Rady Ministrów nie przewiduje ponownego skierowania do konsultacji międzyresortowych projektu założeń do projektu ustawy, bez wcześniejszego zorganizowania konferencji międzyministerialnej i sporządzenia protokołu rozbieżności. Ma to bardzo istotne znaczenie, bowiem w wypadku niemożności uzgodnienia na konferencji międzyministerialnej wspólnego stanowiska, dalsze procedowanie nad projektem - jako organ wnioskujący - przejmuje Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Natomiast skierowanie projektu założeń do projektu ustawy (z 3 marca 2011 r.) do konsultacji jako projektu nowego, powinno być - na stronach BIP RM - porzedzone wyjaśnieniem dlaczego organ wnioskujący odstąpił od pierwotnego projektu i na ile nowy projekt od poprzedniego się różni. Tymczasem w nowym projekcie znajdujemy jedynie jedno, lakoniczne stwierdzenie, że nowy projekt uzwzględnia zgłoszone uwagi "w miarę możliwości" - natomiast nie zmienia się absolutnie filozofia założeń, która była zasadniczym elementem krytyki.
Wydaje się zatem, że Pani Minister Julia Pitera kierując do konsultacji międzyresortowych "nowy" projekt, działa jedynie w tym celu aby uzasadnić rację bytu swojego urzędu. "Nowy" projekt nie ma szans skierowania do Sejmu przed wyborami. Ale ma szanse stać się medialnym uzasadnieniem pracy Pani Minister Julii Pitery.
Pozostaje miec nadzieję, że po wyborach - o ile Platforma Obywatelska je wygra - urząd piastowany przez Panią Minister Julię Piterę przetanie istnieć.
Więcej na LOBBINGnews