Prawda czy kłamstwo?
Wśród Was jest tak wielu głuchych i ślepych na prawdę!
6 obserwujących
109 notek
309k odsłon
669 odsłon

Już 5 lat trwa wojna atomowa pomiędzy Faktami TVN i Wiadomościami TVP

Wykop Skomentuj37

Wojna pomiędzy najważniejszymi serwisami informacyjnymi trwa w najlepsze! I właściwie nic nie zapowiada końca, wręcz przeciwnie. Nie dawno Wiadomości przez kilka dni emitowały krytyczne informację o Faktach. Zaczęło się od polemiki na temat wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu. Fakty dość krytycznie opisywały wcześniej zachowanie Prezesa i jego otoczenia. W odpowiedzi Wiadomości zarzuciły Faktom bezpardonowy atak na lidera PiS. Nie zawahano się przy tym powiedzieć także o związkach byłych i obecnych pracowników stacji ze służbami PRL. Dodatkowo w innych serwisach informacyjnych TVP sugerowano, że grupa ITI powstała na zlecenie byłych władz komunistycznych. TVN zadziwiając wielu komentatorów postanowił odnieść się do działań TVP. Ustami znanego dziennikarza Grzegorza Kajdanowicza prawie wykrzyczano słowa o niezależności finansowej grupy ITI oraz dobitnie podkreślono niezależność stacji od wpływów polityków i innych osób publicznych. 


"Manipulacje, półprawdy i tzw. fake newsy w TVN to - zdaniem komentatorów - potwierdzenie, że stacja ta faktycznie jest częścią opozycji. To, co wytyka politykom rządzącej partii, nie przeszkadza, jeśli dotyczy polityków opozycji. Czy to podwójne standardy?" Pyta Danuta Holecka. Nie trudno się z nią nie zgodzić, że TVN jest częścią opozycji. Można nawet zarazykować, że na ten moment jest to najsilniejsza część opozycji!  Ocena pozostałych argumentów będzie pewnie zależna od naszego światopoglądu i wyznawanej prawdy.


Czy kogoś jeszcze dziwi dziś wojna pomiędzy Wiadomościami a Faktami? Nie ma się co łudzić. Jesteśmy na wojnie pomiędzy dwoma zwaśnionymi plemionami. Serwisy informacyjne są ważnym choć nieco przecenianym narzędziem walki. To, co powinno w tej wojnie dziwić to tylko to, że każde z plemion w imię zwycięstwa racjonalizuje to - co nie racjonalne. W świecie informacji nie ma już dziś jednej prawdy. Jest ich wiele i każdy z nas wybiera ją według wyznawanej ideologii i światopoglądu. Wybieramy jedną z prawd dla usprawiedliwienia swoich wyborów politycznych oraz wyznawanych światopoglądów. Nic poza tym! ...i to jest właśnie najsmutniejsze. Straciliśmy zdolność do samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków - a przekazy stacji informacyjnych są już jedynie kolejną dawką narkotyku lub innego środka uzależniającego. Żywimy się wszyscy bez względu na nasze poglądy polityczne czymś co w zasadzie można nazwać "krwią" - trochę jak "zombi" gotowe bez namysłu rzucić się na pierwszą przypadkową ofiarę będącą spoza jeszcze niezainfekowanych i nieumarłych czyli spoza klanu i plemienia. 


W oczekiwaniu na kolejną dawkę krwi jak spragnione i wygłodniałe zombi straciliśmy naprawdę wiele, kompletnie nie zdając sobie z tego sprawy. Hipokryzja stała się naszą podstawową religią. W imię wyznawanych poglądów dopisujemy sobie przy tym również obiektywizm - choć kompletnie nie rozumiemy już znaczenia tego słowa. Może już czas z tym skończyć! Może już czas również przyznać wprost, że TVN jest stacją opozycyjną nienawidzącą obecnego układu rządzącego. A TVP jest telewizją rządową posłusznie wykonującą każde polecenie z Nowogrodzkiej. Jedynie polem do dyskusji jest sposób przekazywania informacji i to tylko w zakresie tego, który przekaz jest bardziej siermiężny - a który bardziej finezyjny?! ...i może czas także przyznać się do tego, że na froncie wszystkie chwyty są dozwolone - a fake newsy są elementem koniecznym, wręcz pożądanym i...uzależniającym. Czyż nie tego pragniemy jak "kolejnej porcji" - aby znów poczuć moc "krwi" i... 


PS. O tym jak wygląda nasze krajowe podwórko wystarczy prześledzić informację na temat ilości testów na Covid - 19. Przekaz faktów TVN jest kreowany pod hasłem "za mało - jest źle i będzie gorzej" - a Wiadomości w TVP kreują przekaz pod hasłem "dorównujemy średniej europejskiej i jest dobrze - a będzie jeszcze lepiej".  W sumie każdy z nas znajdzie odpowiednią dawkę informacji i swojej prawdy dla usprawiedliwienia wyznawanych przez siebie poglądów. Ale do tego już chyba się wszyscy przyzwyczailiśmy! ...bo jakże w zwaśnionych plemionach mogłoby być inaczej?!


...i w tym wszystkim nie widać ani początku ani końca! 


Zobacz galerię zdjęć:

Wykop Skomentuj37
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura