Młodzież nie segreguje śmieci. Ich eko-życie ogranicza się do lajków w internecie

Po imprezach dla młodzieży zostają góry nieposprzątanych śmieci.
Po imprezach dla młodzieży zostają góry nieposprzątanych śmieci.

Powszechnie uważa się, że to młodzież dba o środowisko, a seniorzy z ekologią mają na bakier. Tymczasem badania ankietowe pokazują, że jest dokładnie odwrotnie - to młodzi ludzie mają najniższą świadomość ekologiczną.

Większość dorosłych Polaków (84%) deklaruje, że segreguje śmieci. Z tego: 39% twierdzi, że robi to zawsze bardzo starannie i dokładnie, a 45% na ogół stara się je segregować w miarę możliwości. 7% badanych przyznaje, że rzadko przykłada się do segregowania śmieci, 3% unika segregowania śmieci, jeśli nie musi, a 6% nie segreguje ich wcale - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl.

Polecamy: Czy segregowanie śmieci ma sens? Skąd mamy takie wątpliwości?

Analiza odpowiedzi według grup wiekowych prowadzi do ciekawych odkryć. Najwięcej osób, które deklarują, że segregują śmieci jest wśród osób w wieku 45-54 lata (92%) oraz 55 lat i więcej (91%). Z kolei zdecydowanie najmniej jest ich w najmłodszej grupie wiekowej 18-24 lata (tylko 67%). I w tej grupie jest aż 33% osób, które mówią, że śmieci w ogóle nie segregują!


Jedna trzecia młodych Polaków w wieku 18-24 lat w ogóle nie segreguje śmieci.


Zbadano również, jak preferencje wyborcze mają się do segregowania śmieci. I tu najwięcej osób deklarujących, że zawsze lub na ogół segreguje śmieci jest w elektoracie Koalicji Obywatelskiej (94%). Wśród wyborców PiS i Lewicy odsetek osób segregujących śmieci jest na podobnym poziomie (odpowiednio 88% i 89%). 


pojemniki na śmieci
Zamiast jednego kosza mamy dziś kilka. Fot. Flickr.


W ankiecie zapytano też o stosunek do spalania plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych piecach grzewczych. Zdecydowana większość Polaków (80%) uważa, że jest to bardzo szkodliwe dla środowiska. 6% uważa, że to jest mało szkodliwe, a 5% - że nie jest szkodliwe. Prawie co dziesiąta osoba (9%) nie ma na ten temat zdania.

Odpowiedzi na to pytanie pokazują również, że młodzi z grupy wiekowej 18-24 lata wykazują się najmniejszą świadomością dotyczącą szkodliwości spalania plastiku i folii w domowych piecach. Taką świadomość ma 70% osób z tej grupy, czyli najmniej ze wszystkich innych grup wiekowych. Największa świadomość jest natomiast wśród osób w wieku 45-54 lata oraz 55 lat i więcej (po 85%).


Zobacz: Jedzenie to nie śmieci! Ale często ląduje w koszu. Za dużo marnują nastolatki


Jeśli chodzi o sympatie partyjne, to znów prym wiodą wyborcy Koalicji Obywatelskiej (95% jest przekonanych o szkodliwości spalania takich odpadów). Wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy jest praktycznie na takim samym poziomie (85% do 84%). 

- Badanie pokazuje, że młodzi w wieku 18-24 są mniej świadomi ekologicznie i mniej proekologiczni w swoich działaniach niż osoby starsze od nich. A przecież to niewiele młodsza od badanych szkolna młodzież zainicjowała protesty klimatyczne i dyskusję na temat ochrony środowiska. Ważne jest zatem, aby edukacja ekologiczna była obecna w szkołach i kładła jak największy nacisk na działania praktyczne. Postawienie „like” w social media pod eko-akcjami to jednak nie to samo, co wrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika - komentuje Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.


„Like” w social media pod eko-akcjami to nie to samo, co wrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika.zaśmiecony tramwaj
Tak wygląda tramwaj, którym jechali uczniowie.


Zobacz także: Zero waste – jak żyć bez produkowania śmieci


Badanie przeprowadzono dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Od 15 do 19 listopada przepytano metodą CAWI 1028 osób. 


ja


Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości