10 obserwujących
438 notek
1867k odsłon
1856 odsłon

Polski owczarek nizinny - kochający, pocieszny kudłacz

Polski owczarek nizinny to pies inteligentny, czujny, przywiązujący się do opiekunów.
Polski owczarek nizinny to pies inteligentny, czujny, przywiązujący się do opiekunów.
Wykop Skomentuj5

Polski owczarek nizinny (PON) jest sympatycznym psem, ale nie jest przytulanką dająca ze sobą zrobić wszystko – ma silne poczucie niezależności i trzeba uszanować jego granice.

Polski owczarek nizinny to nasza rodzima rasa, podobnie jak gończy polski.

Polski owczarek nizinny - charakter

Polski owczarek nizinny to pies inteligentny, czujny, przywiązujący się do opiekunów, ale i obdarzony pewną dozą niezależności. Jak większość owczarków, lubi szczekać. Zwłaszcza, że czuje się odpowiedzialny za swoją rodzinę i jej terytorium.

Polski owczarek nizinny na pewno narobi hałasu w przypadku podejrzanych ruchów w pobliżu posesji czy mieszkania, no i będzie próbował – na miarę swoich sił – odeprzeć ewentualny atak głośnym szczekaniem.

W kontaktach z domownikami jest ciepły i kochający. Jeśli jednak będziemy mu zbytnio pobłażać, wejdzie nam na głowę.

PON to nie przytulanka dla dzieci. Ma bardzo dużo cierpliwości wobec maluchów, ale, zbytnio naciskany pokaże zęby, warknie i ucieknie. Natomiast raczej nie będzie próbował aktywnej agresji, na to jest jednak zbyt poczciwy i za wiele ma ciepłych uczuć wobec ludzi. Ogólnie jest wesołym, pogodnym zwierzakiem.

polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny jest wesołym, pogodnym zwierzakiem.

Dla kogo polski owczarek nizinny?

Sympatyczne usposobienie i uroczy wygląd polskiego owczarka nizinnego sprawia, że może on skraść niejedno serce. Niestety, ten żywiołowy pies nie dla każdego jest odpowiednim kompanem. Nie jest polecany osobom, dla których będzie to pierwszy pies. Osoby, które mogą sobie pozwolić jedynie na krótki spacer z psem dookoła bloku powinny zamiar przygarnięcia psa tej rasy zdecydowanie porzucić. Podobnie fanatycy czystości mogą źle znosić gęstą sierść tego psa, na której często po spacerze zostają liście, gałązki i inne zanieczyszczenia, które codziennie są przynoszone do domu.

Psy rasy polski owczarek nizinny nadają się do życia w mieście wyłącznie pod określonymi warunkami. Wprawdzie są to psy elastyczne i potrafią się doskonale dopasować do różnych stylów życia, jednak zawsze potrzebują dużo przestrzeni – najlepiej dużego, ogrodzonego bezpiecznie ogrodu, w którym będą mogły szaleć. 

PON nadaje się dla rodzin z dziećmi, o ile jest dobrze zsocjalizowany, a dzieci nauczone szacunku wobec zwierzęcia i respektowania jego potrzeb. Nie należy zostawiać psa samego z małymi dziećmi. PON powinien mieć też swój kąt, gdzie będzie mógł odpocząć, kiedy zrobi się za głośno. Te owczarki akceptują obecność kotów w swoim domu.

Pies zawsze powinien mieć opiekę podczas dłuższej nieobecności właściciela. PON lubi podrózować. 

polski owczarek nizinny
Sympatyczne usposobienie i uroczy wygląd polskiego owczarka nizinnego skradł niejedno serce.

Pielęgnacja polskiego owczarka nizinnego

Sierść polskiego owczarka nizinnego to twardy, gruby włos okrywowy i miękki, obfity podszerstek. To on, zwłaszcza w okresie linienia, może przysporzyć trochę kłopotu. Niewątpliwą zaletą ponowej sierści jest fakt, że przynajmniej nie wbija się ona w dywany i tapicerkę mebli – łatwo ją zgarnąć. Jednak kiedy się naszego owczarka odpowiednio pielęgnuje, te problemy nie są wielkie.

Aby tak było, należy polskiego owczarka nizinnego starannie czesać raz w tygodniu, a trochę częściej kontrolować sierść w miejscach, gdzie najczęściej lubią robić się podstępne kołtuny: w pachwinach, na łapach, za uszami. Z pilśnieniem włosa trzeba walczyć, bowiem nikt nie lubi rozczesywania kołtunów – gdy dopuścimy do ich powstania, to pies będzie protestował przeciwko ich rozczesywaniu, jest to bowiem bardzo nieprzyjemne. W ten sposób łatwo doprowadzić do sytuacji, w której nasz pies znienawidzi zabiegi pielęgnacyjne…

Codziennie należy sprawdzać stan wąsów i brody; tu lubią gromadzić się resztki jedzenia, dlatego od najmłodszego wieku warto przyzwyczaić psa do delikatnego spłukiwania i rozczesywania tych miejsc.

Co do kąpieli, zdania wśród hodowców są podzielone, jednak przeważa pogląd, że polskiego owczarka nizinnego kąpiemy tylko wtedy, kiedy to jest absolutnie konieczne. Zawsze, kiedy decydujemy się na ten zabieg, musimy psa niezwykle starannie wysuszyć suszarką – nawet gdy PON wydaje się suchy z wierzchu, bywa, że tak naprawdę jego podszerstek pozostaje mokry i… kołtuni się błyskawicznie.

Trzeba też często sprawdzać stan uszu naszego pupila. Polskie owczarki nizinne, jako obficie owłosione psiaki o opadających uszach, są narażone na częste zapalenia.

Polski owczarek nizinny
Polskiego owczarka nizinnego należy starannie czesać raz w tygodniu.

Historia polskiego owczarka nizinnego

Polski owczarek nizinny ma swoje korzenie ma w folwarkach, gdzie służył jako pies stróżujący oraz zaganiający. Historia rasy PON sięga najprawdopodobniej aż XIII wieku. Eksperci wychodzą z założenia, że przodkami polskiego owczarka nizinnego byli najprawdopodobniej Puli oraz terier tybetański. Istnieją źródła opowiadające o tym, że polski kupiec Kazimierz Grabski w roku 1515 wywołał w Szkocji niemałe poruszenie za sprawą swoich psów pasterskich zaganiających trzodę. Jednemu z tamtejszych pasterzy spodobały się one tak bardzo, że za samca i dwie suczki Grabskiego dał aż dwie płodne owce.

Te właśnie czworonogi stworzyły trzon dla szkockich psów pasterskich. W 1924 r. przedstawicieli rasy PON po raz pierwszy można było podziwiać na wystawie psów rasowych w Warszawie. Podczas II wojny światowej rasa ta nieomal zupełnie wymarła, jednak starania hodowlane Danuty Hryniewicz w latach 50-tych XX wieku sprawiły, że hodowla tych psów odżyła. Samiec z hodowli Danuty Hryniewicz o imieniu Smok stanowił wzór dla oficjalnego standardu rasy, na który zorientowane były wszelkie starania hodowlane przez wiele następnych lat. W 1951 r. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała tę rasę. Dziś PON cieszy się coraz większą popularnością zwłaszcza jako pies rodzinny i do towarzystwa – również daleko poza granicami swojego ojczystego kraju.

Polski owczarek nizinny
Polskie owczarki nizinne to ruchliwe zwierzęta.


Inne rasy kudłatych psów to:

Pekińczyk - samodzielny pies. Nie nadaje się dla dzieci

Bichon frise - jeden z najbardziej uroczych psów na świecie

Coton de Tulear - mały pies z wielkim temperamentem

Chow chow - pies uparty i niezależny

KJ


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości