10 obserwujących
452 notki
1923k odsłony
1266 odsłon

Coton de Tulear - mały pies z wielkim temperamentem

Coton de Tulear to idealny pies do towarzystwa.
Coton de Tulear to idealny pies do towarzystwa.
Wykop Skomentuj3

Coton de Tulear nazywany jest królewskim psem z Madagaskaru. Zyskał sobie sławę ekskluzywnego psa do towarzystwa. Jest mały, puchaty, bardzo przyjazny człowiekowi. Ale to zdecydowanie nie klasyczny kanapowiec - jest bardzo energiczny. 

Ze względu na rozmiary i białe umaszczenie bywa mylony z maltańczykiem. Niektórzy biorą go nawet za pudla. Psy te wywodzą się od biszonów z krajów śródziemnomorskich. 

Nazwa psa jest związana z miejscem. Coton de Tulear pochodzi z Madagaskaru, wyspy na Oceanie Indyjskim, która przez wiele lat była kolonią francuską. Słowo coton (fr. bawełna) odnosi się do bardzo miękkiej i puszystej sierści tych psów. Na Madagaskarze  było bowiem dużo plantacji bawełny. Z kolonii psy te trafiły na królewskie dwory we Francji i Hiszpanii. 

W Polsce cotony pojawiły się latach 90. XX w., jednak nadal stanowią stosunkowo rzadką i mało znaną rasę. O wiele bardziej popularne są u nas maltańczyki. Szczenię cotona kosztuje około 3 tys. zł.

bawełna (włókno)
Tak wygląda kłębuszek bawełny.

Wygląd cotona

Cotony to niewielkie psy z białą, przypominającą bawełnę szatą, dość długą, nawet 10-centymetrową, z gęstym podszerstkiem. Zdarza się, że oprócz białej sierści występuje też domieszka innego koloru (szary, brązowy). Cało cotona wpisuje się w prostokąt, o nieco wygiętej linii grzbietu, umięśnionym tułowiu i lędźwiach. Podobnie jak psy rasy pomeranian, cotony są bardzo malutkie. Samce ważą 4-6 kg, samice 3-5 kg. Wysokość w kłębie nie przekracza 28 cm.  Oprócz sierści bardzo charakterystyczne są ich oczy, okrągłe, z ciemnymi obwódkami o wesołym, inteligentnym wyrazie.

Coton de Tulear nie linieje, ale jego sierść ma tendencję do filcowania, dlatego wymaga regularnej pielęgnacji - częstego mycia i czesania minimum raz w tygodniu. Na spacery dobrze zakładać mu ubranko ochronne, zwłaszcza przy niepogodzie. Psy tej rasy są dość odporne na choroby. Żyją średnio 15 lat. Miewają jednak tendencje do tycia, dlatego nie należy ich przekarmiać.

Inny pies, który wymaga pielęgnacji ze względu na futro to shih tzu.

cotony
Zanim zostały psimi arystokratami miały dość trudne życie. 

Jak zachowuje się Coton de Tuleaur

Mimo pluszowego wyglądu są to pieski dość odporne, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, energiczne i wytrwałe. Przodkowie współczesnych cotonów polowali na drobne gryzonie, stąd w niektórych osobnikach pozostał instynkt łowiecki, czujność, spryt i hałaśliwość. Dobrze zatem szkolić psa od szczeniaka, ponieważ niewychowany może dosłownie wchodzić swoim właścicielom na głowę. Cotony są inteligentne, bardzo szybko się uczą. Odpowiednie dla nich będzie tzw. psie przedszkole. 

Coton de Tulear to idealny pies do małych mieszkań. Kocha wszystkich domowników, nie wybiera sobie jednego pana. Akceptuje wszystkie zwierzęta w domu. Nadaje się dla alergików - jego sierść nie uczula. Dzięki swojemu charakterowi - we Francji, USA i Kanadzie zyskał miano "psa antydepresyjnego". Dlatego "pracuje" tam w domach dziecka i domach seniorów. 

Rodzinny i energiczny pies, to również jamnik

Coton kocha dzieci, uwielbia się z nimi bawić. Nawet gdy już osiągnie słuszny wiek, wciąż zachowuje się jak szczeniak. W stosunku do osób starszych jest czuły i delikatny. Jest też wrażliwym psem, który źle znosi samotność, może miewać lęki separacyjne.

Mimo niewielkiej postury uwielbia psie sporty. Ma świetny zmysł orientacji, sprawdza się też w agility czy nosework. 

pies rasy coton
Cotony uwielbiają gonić za piłką czy patykiem.

ja


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości