Maltańczyki od wieków towarzyszą człowiekowi, fot. Pixabay
Maltańczyki od wieków towarzyszą człowiekowi, fot. Pixabay

Pies maltańczyk - mały wrażliwiec i sprytny manipulant

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Maltańczyki to małe, białe, ruchliwe pieski. Bardzo popularne w Polsce, ponieważ nadają się nawet do ciasnych kawalerek. Uwielbiane przez dzieci, są wielkimi pieszczochami, ale potrafią też pokazać charakterek.

Maltańczyk - jedna z najstarszych ras świata

Pies maltańczyk to jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane, ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Co ciekawe, wbrew swojej nazwie, maltańczyki nie pochodzą z Malty. Określenie „maltański” pochodzi od słowa „malat” oznaczającego przystań - wykorzystywano bowiem je między innymi w portach do łapania małych gryzoni. Inna teoria mówi, że wyspa Meleda, na której zamieszkiwały pieski była mylnie brana za Maltę. Wiadomo też, że posiadaczem suki tej rasy był między innymi żyjący w I w. n.e. rzymski gubernator Malty, który zamówił portret swojego psa.

image
Maltańczyk to jedna z najstarszych ras na świecie.

Francuski piesek maltańczyk

Maltańczyk zalicza się też do grupy "francuskich piesków". W okresie panowania Ludwika XIV psy tej rasy towarzyszyły francuskim damom dworu jako pupile oraz jako "żywe termofory", które rzekomo miały moc łagodzenia bólów miesięcznych. To jedno, a po drugie jest pieskiem bardzo delikatnym i wrażliwym oraz kruchym ze względu na swe niewielkie gabaryty.

image
Maltańczyki były ulubieńcami arystokracji.

Filigranowa postura maltańczyka

Dorosłe maltańczyki ważą od 2 do 4 kilogramów. Specjaliści mówią, że nie istnieje maltańczyk filigranowy - taki, który waży poniżej 2 kilogramów jest po prostu nieodżywiony. Charakterystyczną ich cechą jest długa, lśniąca i jedwabista sierść, która zawsze jest biała. Nie wymaga ona aż takiej pielęgnacji, jak u piesków rasy shih tzu, jednak trzeba poświęcić trochę uwagi ich higienie, ponieważ biała kuleczka zmieni się szybko w brunatną z posklejanymi strąkami. Właściciele maltańczyków często decydują się na ich strzyżenie dla wygody. Zaletą psów tej rasy jest to, że nie linieją.

image
Dorosłe maltańczyki ważą poniżej 5 kilogramów, małe poniżej 1 kilograma.

Maltańczyk to pieszczoch z charakterkiem

Maltańczyki, podobnie jak szpice miniaturowe, bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, śpią z nimi w łóżku, wskakują na kolana, lubią być noszone na rękach. Jeśli zostawisz takiego pieska samego na dłużej, będzie nieszczęśliwy. Nie są jednak typowymi kanapowcami, uwielbiają ruch i zabawę na powietrzu. Są świetnymi kompanami zabaw dla dzieci, jednak należy ostrożnie podchodzić do ich kontaktu z maluchami. Te mogą nieświadomie skrzywdzić maleńką psinkę, a zwierzątko w odwecie pokazać działanie ostrych ząbków. Maltańczyk w sytuacji zagrożenia potrafi bowiem pokazać charakterek.

image
Maltańczyki źle znoszą samotność.

Pies maltańczyk - wrażliwy manipulant

Maltańczyk, podobnie jak pudel to bardzo inteligentny pies, łatwo można go wyszkolić. Należy pamiętać, że jest bardzo wrażliwy i jeśli na niego krzykniesz, to już będzie dla niego wystarczająca kara. Potrafi też sprytnie manipulować ludźmi. Udając skrzywdzonego pieska, wymusza przysmaki. A jeśli raz ulegniesz, to już zawsze będziesz miał przy sobie "psa żebraka". Są strasznymi łasuchami i należy przed nimi chować słodycze. A ponieważ potrafią zjeść znacznie więcej niż potrzebuje ich organizm, mają skłonności do groźnej dla tych małych psiaków nadwagi. Dlatego trzeba dbać o ich prawidłową dietę i nie ulegać "słodkim oczkom".

image
I jak tu nie ulec prośbie maltańczyka?

Uwaga na oczy i uszy maltańczyka

Maltańczyki żyją dość długo - średnio od 14 do 16 lat i długo zachowują aktywność. Kilkunastoletni pies tej rasy nie wygląda na staruszka. Są dość łatwe w utrzymaniu, jednak trzeba pamiętać o stałej higienie ich oczu i uszu. Oczy psów tej rasy łzawią i jeśli regularnie ich nie przemywamy, na pyszczku tworzą im się brązowe zacieki. Stosunkowo często chorują też na zapalenie spojówek. Z kolei włoski wchodzące tym psom do uszu wywołują czasem ich zapalenie. Maltańczyki mają też dość słabe zęby, a na starość także stawy. Nie lubią zimna.

image
Zimą lepiej zakładać maltańczykowi ubranko.

Ile kosztuje maltańczyk?

Ze względu na ich niewielkie rozmiary, obok yorków maltańczyki są bardzo pożądaną w Polsce rasa. Hodowla psów tej rasy może być bardzo opłacalna - szczeniaki z rodowodem kosztują od 1000 do 3000 zł. Droższe są natomiast szczeniaki ze specjalnej linii koreańskiej. Zakup takiego psa to już koszt w granicach 9000 zł.

Zobacz też inne rasy małych psów:

Chihuahua - najmniejszy pies świata

Jack Russell terrier - pies gwiazda o łobuzerskim usposobieniu

Buldog francuski - wesoły, rodzinny pies. Idealny przyjaciel dla dziecka

Shih tzu - elegancki piesek, który lubi chodzić własnymi drogami

źródło: psy.pl, cowsierscipiszczy.pl. poradnikzdrowie.pl. krakvet.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości