11 obserwujących
526 notek
2093k odsłony
  12839   0

Yorkshire terrier - uparty i niezależny. York miniaturka - każdy chce go mieć

York cieszy się od lat niesłabnącą popularnością.
York cieszy się od lat niesłabnącą popularnością.

Yorkshire terriery to dziś jedna z najbardziej popularnych psów miniaturowych na świecie, w tym w Polsce. Trudno uwierzyć, że dawniej podstawową funkcją psów tej rasy było łapanie szczurów, dziś to psi arystokraci, typowe pieski do towarzystwa. Prawie każdy dziś chce mieć yorka, ale nie każdy potrafi go wychować. 

Pochodzenie Yorków

Yorkshire terriery powstały w połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Yorkshire, jak wskazuje ich nazwa. Na podstawie wyglądu rasy uważa się, że do jej wyhodowania wykorzystano trzy rasy psów przywiezionych ze Szkocji do Anglii przez górników i robotników. Są to: Clydesdale, Paisley i Skye. Niewykluczone, że krzyżowano je także z innymi typami miniaturowych terierów oraz maltańczykiem. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Miniaturki pracowały też w kopalniach i fabrykach, pomagając pracownikom w walce z pasożytami. 

Jak każdy terier, posiadały instynkt łowiecki, więc myśliwi oraz kłusownicy wykorzystywali je do polowań na drobną zwierzynę leśną, typu lisy, borsuki i podobne. Podobno łowcy nosili je w kieszeniach płaszczy, a potem wpuszczali do nor, skąd yorki płoszyły zwierzynę i atakowały ją. Niektórym osobnikom do dziś pozostał zadziorny charakter odziedziczony po przodkach.

york
Yorki miały opinię lepszych myszołapów niż koty. 

W czasach wiktoriańskich trafiły na królewski dwór i stały się psami do towarzystwa. W takim charakterze pozostały do dzisiaj. Dzisiejszy wzorzec yorka pochodzi od osobnika o nazwie Huddersfield Ben z 1865 roku. Do Polski pierwszy york przyjechał w 1967 r. z Wielkiej Brytanii.

Po czym poznać typowego yorka

Yorki są szybkie, zwinne i energiczne, co jest cechą typową dla terierów. Wynika to także z ich budowy - są nieduże - do 25 cm w kłębie, oraz lekkie - ważą do 3 kg. Mają proporcjonalną sylwetkę, niedużą głowę. Szczeniaki yorka są ciemne i krótkowłose, dopiero z czasem się wybarwiają, jaśnieją i "złocą", rośnie też ich sierść. Umaszczenie może być: ciemno-stalowo-niebieskie, czarno-podpalane, srebrno-złote. Włos jest jedwabisty, długi, z przedziałkiem, nie ma podszerstka.

york z długimi włosami

York ma długie włosy.

York miniaturka

Ten typ yorkshire terriera powstał na zasadzie mody. Krzyżowano ze sobą osobniki o najmniejszej budowie i najdłuższym włosie. Jednak okazało się, że dalsze miniaturyzowanie psów prowadzi do powstawania u nich wad anatomicznych i zdrowotnych, dlatego oficjalnie zakazano takich praktyk. Przedstawiciele związków kynologicznych uznali, że dorosły york nie powinien ważyć poniżej 1 kg. 

Maleńkim psem jest chihuahua - przeczytaj o rasie

Yorkshire terier - charakter

Trudno jest przypisać te same cechy wszystkim osobnikom tej rasy. Są bowiem yorki łagodne i spolegliwe oraz takie o charakterze dominującym, silne i niezależne. Niestety wiele osób myśli, że york to maskotka i pozwala mu na wszystko. Może to się źle skończyć, bo york będzie próbował rządzić, a na próby utemperowania go będzie reagował agresją. Psy nie prowadzane, tylko wszędzie noszone na rękach lub w torebce, mogą mieć zaburzoną psychikę, na wszystko reagować lękiem, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Mogą też uzależnić się od właściciela i reagować zazdrością na jego kontakt z innymi osobami. 

york z kucykiem
Nie traktujmy yorków jak zabawki - unieszczęśliwiamy je. 

Szkolenie yorków powinno mieć charakter stanowczy, a zarazem delikatny. Yorkshire terrier z natury jest też pewny siebie, zadziorny i odważny ponad miarę, co może być kłopotliwe na spacerze, kiedy podbiegnie do 4 razy większego owczarka i pierwszy go zaczepi, więc dobrze od małego nauczyć go posłuszeństwa, by przybiegał na zawołanie, jeśli nie prowadzamy go na smyczy. Psy tej rasy są raczej inteligentne, więc dość szybko uczą się podstawowych komend, ale trudno skupić ich uwagę na dłużej. Lubią się popisywać, kiedy widzą w tym korzyść, ale potrafią też być uparte i konsekwentnie ignorować wszystkie polecenia.  

Niezależnym psem jest pekińczyk 

Moda na yorki

Yorka nie powinno się również zostawiać samego z małymi dziećmi. Owszem, jest lekki, ale to nie znaczy, że dzieci mogą go nosić i bawić się nim jak zabawką. Na niedelikatne zachowanie może zareagować nerwowo i ugryźć dziecko. York jest modny, dlatego rodzice często kupują go dzieciom na prezent, a potem dziwią się, że to zwierzę, które brudzi, gryzie, niszczy przedmioty, a nie przytulanka, którą w każdej chwili można brać na ręce i ściskać. 

Yorkshire teriery dobrze się sprawdzają natomiast jako pies osoby starszej. Mimo że są dość żywotne, to nie potrzebują przesadnie dużo ruchu. Są świetnymi towarzyszami, zapatrzonymi w swego opiekuna, mogą mieszkać nawet na niewielkiej przestrzeni. 

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości