10 obserwujących
439 notek
1871k odsłon
6828 odsłon

Szpic miniaturowy (pomeranian) - pełen energii pies salonowy

Szpic miniaturowy.
Szpic miniaturowy.
Wykop Skomentuj

Szpice miniaturowe są psami pełnymi energii i bardzo lojalnymi wobec domowników. To pieski salonowe, które wprost uwielbiają być noszone.

Szpic miniaturowy zwany też pomeranianem to typowy pies do towarzystwa. Nadaje się dla domatora. Jest psem jednego pana, bardzo się przywiązuje, ale też często nie można nad nim zapanować. 

Zobacz też: Imię dla psa. Jak nazwać swojego pupila?

rusy szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy to typowy pies do towarzystwa.

Charakter szpica

Szpic miniaturowy to typowy pies do towarzystwa. Pod tym względem podobny jest do psów rasy Coton de Tulear i eleganckich  Shih tzu. Szpice traktują pierwszego właściciela jako jedynego, bardzo się przywiązują i bardzo nie lubią zmian.

Szpice miniaturowe są bardzo głośne, więc świetnie sprawdzają się jako psy stróżujące. Są psami pełnymi energii i bardzo lojalnymi wobec domowników. Mają przy tym łagodną i serdeczną naturę. Trzeba na nie uważać, bo są dość delikatne i zdarzają im się złamania kończyn. Szczególnie jeśli w domu są małe dzieci, trzeba kontrolować ich zabawę z pieskiem.

Pomeranian to naprawdę mały pies, ale najmniejszym psem świata jest chihuahua.

nietypowy szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy to mały, ale waleczny pies.

Pomeranian to pies pełen energii, bardzo ruchliwy, wszędzie go pełno, dlatego trzeba mieć oczy dookoła głowy. Szczególnie kiedy bierzemy szczeniaka, należy wyjątkowo uważać, żeby na niego przez przypadek nie nadepnąć. Ten szpic jest rzeczywiście bardzo mały, ale za to waleczny. Wystarczy, że zobaczy dużego psa, nie zastanawia się długo i leci do niego jak strzała.

W parze z czujnością idzie też szczekliwość tego psa. Pomeranian sprawi zawód komuś, kto chce mieć pięknego futrzaka i do tego porządek w domu. Dwa razy do roku gubi on bowiem futro i wtedy na właścicielu i jego meblach czy dywanach jest go więcej niż na psie.

Zobacz: Szczekanie psa. Dlaczego szczekają i jak je tego oduczyć?

biały szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy w białym umaszczeniu.

Pochodzenie szpica miniaturowego

Szpice miniaturowe prawie na pewno wywodzą się od arktycznych psów zaprzęgowych. Prawdopodobnie są spokrewnione ze szpicem wilczym, norweskim elkhundem i samojedem. Rasą psa w typie szpica jest również alaskan malamute.

W połowie XIX wieku pomeraniany rozprzestrzeniły się w Europie. W 1888 roku królowa Wiktoria zakochała się w psach tej rasy, co dodatkowo zwiększyło ich popularność. Brytyjscy hodowcy dążyli do uzyskania osobników jeszcze mniejszych rozmiarów z większą ilością sierści.

Zobacz też największego psa na świecie doga niemieckiego.

kremowy szpic miniaturowy
Królowa Wiktoria zakochała się w psach rasy pomeranian.


KJ


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości