Blog
Salon24 Magazyn
Salon24 Magazyn
7 obserwujących 214 notek 583153 odsłony
Salon24 Magazyn, 4 listopada 2018 r.

Pies rasy chow chow. Uparty i niezależny

1382 4 0 A A A
Piesek chow chow.
Piesek chow chow.

Chow chow chociaż wygląda jak chodząca przytulanka, to jest psem dumnym i niezależnym i nie przepada za nachalnymi pieszczotami. 

Pies rasy chow chow to przypominający lwa, średniej wielkości, orientalny szpic. Swoje korzenie ma prawdopodobnie w Mongolii. Jego historia owiana jest pewną tajemnicą. Według legend te psy odstraszały złe duchy, pilnowały buddyjskich świątyń, brały udział w polowaniach, a także służyły jako środek transportu podczas górskich wypraw. 

W Europie psy chow chow pojawiły się dopiero ok. 1860 r. za sprawą angielskich podróżników, którzy sprowadzili na kontynent 8 osobników, którzy dali początek współcześnie znanej nam rasie.

Zobacz też:  Cocker spaniel. Charakterny pies, który skradł niejedno serce

image
Chow chow jak każdy pies uwielbia spacery.

Skąd się wzięła nazwa chow chow?

Nie ma jednej wersji, skąd wzięła się nazwa rasy chow chow. Według niektórych źródeł nazwa „chow” odnosi się do słowa „mięso” lub po prostu „mniam” i nawiązuje do smakowitości ich mięsa, które było niegdyś w Chinach rarytasem. Chińczycy mawiali, że im bardziej niebieski język psa, tym lepsze mięso.  

Inne tłumaczenie pochodzi od słów „cha” lub „chao” oznaczających psa o wielkiej sile. Możliwe jest też angielskie pochodzenie nazwy, gdzie „chow – chow” to termin niegdyś używany w mieszanej angielszczyźnie do określania bibelotów, które przywożono z Dalekiego Wschodu.

image
Chow chow ma puszystą sierść.

Charakter psa chow chow

Pies rasy chow chow jest uparty, niezależny i nieufny wobec obcych, wobec których może okazać agresję. Nie przepada za zabawami z dziećmi, szczególnie za szarpaniem czy ciągnięciem za uszy. Na jego przyjaźń i lojalność trzeba sobie zasłużyć. Najczęściej wybiera sobie jednego pana.

Choć jest spokojny i bardzo lojalny nie poddaje się łatwo szkoleniu. W domu cichy, potrzebuje swojego kąta i możliwości wychodzenia na długie spacery. Jego wychowanie wymaga dużo cierpliwości, konsekwencji i wyczucia, dlatego zdecydowanie nie nadaje się dla każdego. Właściciel psa chow chow musi posiadać zdolności przywódcze, a jednocześnie uszanować charakter tego dumnego i niezależnego psa i nie oczekiwać od niego bezwzględnego posłuszeństwa.

image
Chow chow to dumny pies.

Pielęgnacja psa chow chow

Największym wyzwaniem w posiadaniu psa chow chow jest pielęgnacja jego imponującej sierści. Gęsty podszerstek trzeba często wyczesywać, by sierść się nie plątała. Ponieważ czynność ta jest pracochłonna i wymaga cierpliwości, należy przyzwyczajać do niej psa od szczenięcia.

Kąpiele należy stosować doraźnie, chyba że pies będzie cierpiał na chorobę skóry, co jest u nich niestety dość częste. Warto również regularnie kontrolować fałdy skóry na pysku, gdyż może w tych miejscach dochodzić do zapaleń. Zalecana jest regularna profilaktyka przeciwpchelna.

image
Chow chow przypomina lwa.


Zobacz rasy psów o usposobieniu zupelnie odmiennym niż chow chow:

Labrador retriever - inteligentny, pełen radości pies, który uwielbia dzieci i kąpiele

Zabawny corgie, który podbija Internet

Chihuahua - najmniejszy pies świata, gwiazda Hollywoodźródło: psy.pl, cowsiersipiszczy.pl,wikipedia.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Rozmaitości