10 obserwujących
438 notek
1869k odsłon
2152 odsłony

UOKiK sprawdził jakość proszków do prania tkanin kolorowych - oto wyniki testów

W Polsce dostępnych jest wiele różnych środ-ków do prania, w tym proszki.
W Polsce dostępnych jest wiele różnych środ-ków do prania, w tym proszki.
Wykop Skomentuj29

Wybór odpowiedniego proszku do prania niejednego konsumenta może przyprawić o zawrót głowy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przetestował 10 popularnych proszków do koloru. 

UOKiK testuje - proszki do prania na pierwszy ogień

- Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Po raz pierwszy prezentujemy wyniki badania konsumenckiego sprawdzającego jakość 10 proszków do prania tkanin kolorowych. Tym samym, w ramach naszych działań edukacyjnych, rozpoczynamy testowanie różnych produktów codziennego użytku. Już za kilka tygodni przedstawimy wyniki skuteczności tabletek do zmywarek a następnie płynów do mycia naczyń - zapowiada Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

10 popularnych proszków do prania tkanin kolorowych

UOKiK do badań wytypował 10 proszków do koloru na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Proszki zostały zakupione w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Na podstawie badań laboratoryjnych pracownicy UOKiK ocenili ogólną jakość proszków. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Trwały one od sierpnia do września. Proszki przeszły w sumie 290 testów, podczas których uzyskano 7 450 różnych wyników cząstkowych. 

image

Jak badano proszki do prania

W testach sprawdzano:

 • Utrzymanie kolorów - czyli na ile zmieniła się intensywność koloru tkaniny po praniu
 • Zabarwianie - czyli czy podczas prania proszek wspierał ochronę jasnych tkanin przed ich zabarwieniem
 • Wytrzymałość tkaniny - czyli czy zastosowanie określonego rodzaju proszku miało wpływ na osłabienie tkaniny
 • Usuwanie plam - czyli w jakim stopniu proszek usunął różne rodzaje zabrudzeń.
 • Rozjaśniacze optyczne - czyli czy w składzie proszku znajdowały się rozjaśniacze optyczne oraz czy producent zadeklarował to na etykiecie
 • Masa netto - czyli zgodność rzeczywistej masy netto proszku z deklaracją na opakowaniu.

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń. Są to sztucznie przygotowane plamy, trudniejsze do usunięcia niż te spotykane w życiu codziennym.


Najtrudniejsze do usunięcia są plamy z herbaty, make-upu i tłuszczu zwierzęcego, najłatwiejsze: z krwi, trawy i torfu.

image

Który proszek okazał się najlepszy?

Skuteczność usuwania plam jest uzależniona głównie od rodzaju zabrudzenia. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Persil Color (najlepiej usunął 7 z 15 rodzajów plam, najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Pozytywnym wnioskiem z badania jest to, że żaden przebadany detergent nie powoduje utraty intensywności barw. 

Wpływ proszków na utrzymanie kolorów jest porównywalny, ale najlepiej sprawdziły się w tej kategorii Dosia i Surf. Wszystkie proszki dobrze chronią biel w tkaninach sztucznych przed wybarwieniem i uniemożliwiają jej zafarbowanie przez inne kolorowe ubrania. Gorzej wypadają przy praniu tkanin naturalnych i tu występują między nimi większe rozbieżności. Najskuteczniej biel chronią Persil Color i Rex.

W rankingu jakości pierwsze miejsce zajął Persil Color, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejne w rankingu znalazły się Bryza Lanza, Rex, Vizir i Filip, otrzymując 3 gwiazdki. 

image

Trzem parametrom zostały przypisane określone wartości: 70 proc. – usuwanie plam, 20 proc. - utrzymanie kolorów, 10 proc. – zabarwienie. Pięć gwiazdek – oznacza najwyższą ocenę ogólną jakości uzyskaną w tym badaniu.

Na co zwrócić uwagę kupując proszek do prania?. 

Wybierając proszek, zwróć uwagę na:

 • masę netto proszku lub deklarowaną liczbę prań. Nie sugeruj się wielkością opakowania, ponieważ producenci często wkładają swój produkt do większych pojemników, aby sprawiać wrażenie, że jest go więcej. Przed zakupem sprawdź cenę jednostkową, czyli za 1 kg lub 100 g – znajdziesz ją na wywieszce na półce w sklepie. 
 • etykietę i ustal optymalne dozowanie, bo od tego będą zależały efekty prania. Zbyt duża ilość proszku może doprowadzić do zacieków na ubraniach i zalegania resztek proszku w pralce. Zwróć uwagę na twardość wody (sprawdź stronę swojego przedsiębiorstwa wodociągów), stopień zabrudzenia, ilość ubrań oraz pojemność pralki. Twarda woda i mocno zabrudzone ubrania wymagają większej ilości detergentu.
 • koncentrację substancji aktywnych (głównie środki powierzchniowo czynne) - zwiększają wydajność produktu, który w mniejszym opakowaniu wystarcza na większą liczbę prań. Pod jednym warunkiem – stosuj się do wskazówek producenta i odpowiednio dozuj proszek. Zbyt duża ilość detergentu nie poprawi jakości prania, za to może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i środowisko naturalne. 

Co znajdziemy w składzie proszków do prania?

Proszek do prania jest mieszaniną substancji chemicznych: związków powierzchniowo czynnych (anionowych i niejonowych), wypełniaczy aktywnych (informacja o ich zawartości procentowej musi być podana na opakowaniu) oraz innych dodatków takich jak np. rozjaśniacze optyczne, substancje dezynfekujące, enzymy i kompozycje zapachowe (informacja o ich występowaniu w składzie musi być podana na opakowaniu niezależnie od ich stężenia).

W każdym proszku najistotniejszym elementem są substancje powierzchniowo czynne oraz ich koncentracja w produkcie. To one bowiem odpowiadają za dostateczne zwilżenie tkanin oraz zabrudzeń. Ważne jest zatem, aby w proszku zastosowano odpowiednie stężenie składników aktywnych, co w kolejności będzie miało również wpływ na wydajność produktu. Daje to konsumentom możliwość zakupu mniejszego opakowania, które mimo wszystko starczy na większą ilość prań.

Istotne jest jednak, aby postępować ściśle ze wskazówkami producenta szczególnie w zakresie dozowania. Należy pamiętać, że dodanie do prania większej ilości detergentu nie wpłynie na skuteczność prania, a takie postępowanie może w konsekwencji mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

najlepszy proszek do prania
Co warto wiedzieć o składzie proszku do prania.

ja


Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka