Rodzic 1 i rodzic 2 zamiast matki i ojca w dokumentach dla dzieci we Włoszech

Rodzic 1 i rodzic 2 zamiast matki i ojca?
Rodzic 1 i rodzic 2 zamiast matki i ojca?

"Rodzic 1, rodzic 2"- takie określenie zamiast matki i ojca widnieć będzie we Wloszech na nowych dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 lat i na wnioskach o przyjęcie do szkoły. Zadowolone z tej decyzji są środowiska LGBT.

Środowiska LGBT we Włoszech z zadowoleniem przyjęły słowa szefowej MSW Luciany Lamorgese. Minister w interpelacji w Izbie Deputowanych poinformowała, że w dowodzie osobistym dla nieletnich poniżej 14 roku życia lub w formularzach zapisów dzieci do szkoły powrócą określenia "rodzic 1" i "rodzic 2".

Zgodnie ze zapowiedzią szefowej MSW, w dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14. roku życia oraz we wnioskach o przyjęcie do szkoły słowa "matka" i "ojciec" zastąpią słowa "rodzic 1" i "rodzic 2". O zapowiedzi zmian informuje włoska prasa podkreślając, że tym samym przywrócony zostanie stan sprzed decyzji poprzedniego szefa MSW, lidera Ligi Matteo Salviniego, który w 2019 roku zalecił wykreślenie "rodzica 1" i "rodzica 2" z dokumentów. Zmiany wprowadził centrolewicowy rząd Matteo Renziego w 2015 r.

Salvini przywracając "ojca" i "matkę" do dokumentów argumentował:

Będziemy bronić naturalnej rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety.

Będziemy bronić naturalnej rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety.

Minister Lamorgese wyjaśniła podczas interpelacji w Izbie Deputowanych, że przywrócenie określenia "rodzic 1" i "rodzic 2" ma na celu "zagwarantowanie zgodności z normami , wprowadzonymi przez regulamin UE i rozwiązanie problemów sygnalizowanych przez inspektora danych osobowych" w związku z dekretem z 2019 roku.

Szefowa MSW przypomniała, że inspektor danych osobowych zwrócił uwagę na to, że sformułowanie "ojciec" i "matka" wywołało "mocną krytykę z punktu widzenia ochrony danych oraz nieletnich w przypadkach, gdy osoby sprawujące odpowiedzialność rodzicielską nie są identyfikowane z postacią matki czy ojca".

Matteo Salvini napisał zaś na Twitterze:

Przy wszystkich problemach , jakie są we Włoszech, w rządzie zajmują się tym, by wykreślić "ojca" i "matkę" z dowodu tożsamości dla małoletnich, by zastąpić ich rodzicem 1 i 2. Im szybciej pójdą do domu, tym lepiej.


KJ

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo