Ekolekcje w lasach jeszcze przed wakacjami

Szkoły mogą organizować ekolekcje w polskich lasach jeszcze w tym roku szkolnym.
Szkoły mogą organizować ekolekcje w polskich lasach jeszcze w tym roku szkolnym.
„Leśna szkoła z klimatem” ma pomóc w integracji po pandemii i podnieść świadomość przyrodniczą. Szkoły mogą skorzystać z programu jeszcze w tym roku szkolnym.

Zajęcia na łonie natury mają szczególne znaczenie po zdalnym nauczaniu. Nauka w lesie będzie miała charakter aktywny, będzie się odbywać poprzez działanie. Dzieci dowiedzą się, jak nie zgubić się w lesie, jakie są szlaki i po co leśnicy je wyznaczają, czy w lesie można nocować, poznają gatunki drzew i roślin, nauczą się rozpoznawać tropy zwierząt, będą prowadzić obserwacje ornitologiczne. Dowiedzą się też, co należy zrobić, gdy spotkają w lesie dzikie, również chore, zwierzęta.

Jednym z tematów letnich zajęć będzie także ochrona przeciwpożarowa lasu. Dzieci zobaczą punkty czerpania wody w terenie, dowiedzą się, jak funkcjonuje punkt alarmowo-dyspozycyjny w nadleśnictwie, do czego służą dostrzegalnie przeciwpożarowe i po co leśnikom radiotelefony, skoro każdy ma telefon komórkowy.

Szkoły mogą skorzystać z programu od razu, jeszcze w tym roku szkolnym. MEN przekaże im potrzebne informacje i kontakty do nadleśnictw oraz 54 leśnych centrów edukacyjnych w całym kraju.

– Treści związane z ekologią, klimatem i ochroną środowiska są obecne w podstawie programowej. Niezwykle ważne jest to, aby od najmłodszych lat kształtować w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat, środowisko – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas inauguracji programu 10 czerwca w nadleśnictwie Celestynów pod Warszawą.

– Głównym założeniem programu jest uczenie poprzez działanie i wspólne spędzanie czasu na łonie natury oraz, jakże ważne w dobie pandemii, stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości do wspólnej zabawy służącej odbudowaniu więzi społecznych. Chcemy też inspirować do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu, np. poprzez wspólne sadzenie drzew – podkreślił minister Michał Kurtyka.

– Chcemy nauczać o tym, co las oznacza dla nas, jeżeli chodzi o bilans atmosferyczny, o jego znaczenie dla klimatu, wchłanianie CO2, gospodarowanie wodą, retencję i torfowiska – dodał minister Kurtyka.


Lasy Państwowe wyznaczyły ścieżki do gier terenowych i przygotowały prelekcje. Program zajęć będzie dostosowany do pór roku, także jesienią i zimą.

Lasy inwestują w edukację leśną najmłodszych nie od dziś.

– Przed pandemią w 2019 roku leśnicy przeprowadzili zajęcia dla prawie miliona uczniów szkół podstawowych i średnich. Ponad 400 tysięcy dzieci w wieku 3-6 lat również rozpoczęło swoją przygodę z lasem w sposób zorganizowany przez leśników – powiedział p. o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Na terenie lasów działają 54 ośrodki edukacji przyrodniczej i ponad 270 izb edukacji leśnej. Pierwsza ścieżka edukacyjna powstała w lasach w latach 70. ubiegłego wieku.

W tym roku Lasy Państwowe zorganizowały kolejną edycję programu „Zanocuj w lesie”. W 425 nadleśnictwach w całym kraju są wyznaczone miejsca, gdzie można legalnie nocować, bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. W tym roku w miejscach nocowania można używać kuchenki gazowej. Więcej szczegółów opisaliśmy tu: Lasy znów otwarte dla miłośników bushcraftu.


 


Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości